Územní rozvoj
Rada městské části Praha 4 na svém mimořádném zasedání dne 20. července 2011 při posuzování stavebního záměru, nazvaného „Obytný soubor Braník“, zohlednila především vliv této plánované stavby na životní prostředí podle koncepce EIA (Environmental Impact Assessment, česky volně přeloženo „posuzování vlivů na životní prostředí“).
„Chceme, aby stavitel významně doplnil projektovou dokumentaci“, vysvětluje starosta Prahy 4 Pavel Horálek. „Nestaví totiž na zelené louce, staví v obytné čtvrti. Naše připomínky se týkají problémů obecnější platnosti (zabezpečení průjezdnosti ulic, prostoru pro služby i pro obyvatele z okolí, sadová úprava okolí stavby a podobně), ale i zdánlivých detailů – například zavedení světelné signalizace na blízké křižovatce.“
Další připomínky Rady městské části Praha 4 stran okolí plánované stavby se týkají zřízení přechodů a prostupnosti objektu pro chodce, obchodních ploch v něm (i ty by měly sloužit občanům žijícím v okolí), doporučení snížit o jedno podlaží výšku fronty domů směřujících do ulice apod. „Považuji naše připomínky k projektu za prospěšné, uskutečnitelné a především ohleduplné vůči občanům žijícím v okolí zamýšlené stavby,“ dodává Pavel Horálek.
Michal Sochor
tiskový mluvčí
Rada městské části Praha 4 definitivně odmítla návrh investora, který chtěl na pozemku na Kavčích horách postavit pětipodlažní bytový dům. Rada stanovila pevná kritéria, která bude muset případná výstavba na tomto pozemku splnit.
Rada zvážila okolnosti plánované bytové výstavby z hlediska ochrany životního prostředí, taktéž z hlediska funkčního využití objektu, a znovu zvážila objemové řešení stavby. Plánovaná novostavba dle usnesení rady musí splňovat podmínky pro umístění v ochranném pásmu přírodní památky Podolský profil. Rada tudíž projevila nesouhlas se záměrem výstavby pětipodlažního bytového objektu.
Z usnesení rady ze dne 14. září 2011 vyplývá, že výška objektu může činit pouze dvě nadzemní podlaží, plus jedno ustupující nadzemní podlaží. Výška této stavby nad terénem tedy nepřesáhne 10 metrů. Starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS) přiblížil i detaily tohoto usnesení, které vyšlo z jeho návrhu: „Upřesnili jsme i další podmínky eventuální výstavby – sadové úpravy, vysazování dřevin, dodržení odstupů novostavby od stávajících staveb, umístění parkovacích míst v podzemní garáži apod. Zastavěnost pozemku může činit maximálně 30 % z jeho celkové výměry.“
Na návrh koalice již dříve, na svém posledním zasedání, Zastupitelstvo městské části Praha 4 odmítlo projekt investora, stavbu výškově i objemově předimenzované budovy.
Michal Sochor
tiskový mluvčí
Zastupitelstvo městské části Praha 4 stanovilo přísné podmínky, za kterých je městská část Praha 4 ochotna akceptovat výstavbu na pozemku na Kavčích horách.
Původní záměr investora postavit zde výškově i objemově předimenzovaný pětipodlažní bytový dům Zastupitelstvo i Rada MČ Praha 4 kategoricky odmítly. Po schůzce starosty MČ Praha 4 Pavla Horálka (ODS) s občany žijících na Kavčích horách a v blízkém okolí byla zastupitelstvem stanovena pevná kritéria pro případnou výstavbu. „Výška objektu může činit pouze dvě nadzemní podlaží a výška stavby nad terénem nesmí v žádném případě přesáhnout 10 metrů,“ říká starosta Pavel Horálek. „Usnesením Zastupitelstva MČ Praha 4 jsme ale zpřísnili i další podmínky eventuální výstavby – zastavěnost pozemku může činit maximálně 30 % z jeho celkové výměry, musí zůstat zachován přístup k sousedním pozemkům, výstavba musí respektovat fakt, že je realizována v poddolovaném území, stanovili jsme sadové úpravy, vysazování dřevin, dodržení odstupů novostavby od stávajících staveb a řadu dalších podmínek,“ představuje některá další kritéria případné stavby starosta Pavel Horálek.
Městská část Praha 4 mohla stanovit podmínky případné budoucí výstavby jen díky pojistce, kterou starosta Pavel Horálek nechal, kvůli obavám z předimenzovaného projektu, do smlouvy vložit. Nyní jí tedy vedení radnice využilo. Rada MČ Praha 4 nadále bude věnovat případné výstavbě na Kavčích horách pozornost, a to i z toho důvodu, že se jedná o výstavbu na poddolovaném území.
Nejdůležitější zpřísněné podmínky případné výstavby:
- výška objektu může činit pouze dvě nadzemní podlaží
- výška stavby nad terénem nesmí v žádném případě přesáhnout 10 metrů
- zastavěnost pozemku může činit maximálně 30 % z jeho celkové výměry
- musí zůstat zachován přístup k sousedním pozemkům
- výstavba musí respektovat fakt, že je realizována v poddolovaném území
- sadové úpravy, vysazování dřevin
- dodržení odstupů novostavby od stávajících staveb
Michal Sochor
tiskový mluvčí
Heslo Prahy 4 „Společně s Vámi“ se naplnilo – v branickém Mezivrší se stavět nebude. Dlouhodobá „zákopová válka“ mezi obyvateli branické lokality, které se všeobecně přezdívá Mezivrší, a investorem, který chtěl v Mezivrší postavit bytový komplex s téměř stovkou bytů, skončila.
Stavební odbor pražského magistrátu vydal rozhodnutí, jímž reaguje na odvolání se investora, který ve velmi rozsáhlém pojednání znovu zdůvodňoval, proč je – dle jeho názoru – tato stavba přijatelná. Úřad městské části Praha 4 společně s obyvateli Mezivrší cílevědomě usiloval o nepovolení této stavby. Velmi mnoho lidí z Mezivrší podepsalo petici, která apelovala na úřady s příslušnou rozhodovací pravomocí, aby zabránily nenávratnému narušení klidného rázu této lokality, neboť stavba svým předimenzováním naprosto nerespektuje okolní zástavbu.
Starosta městské části Praha 4 Pavel Horálek (ODS) cítí tedy zadostiučiní: „V rozhodnutí magistrátu se doslova říká: Návrh prokazatelně není v souladu s požadavky ochrany veřejného zájmu. Řeknu to méně oficiálně – s lidmi z Mezivrší jsme se shodli, že plánovaná stavba by tomuto místu a životu lidí v něm mnohem více uškodila, než prospěla. Zdůvodnění zákazu stavby stavebním odborem magistrátu je na vysoké odborné úrovni, a především akceptovalo to, s čím jsme do věci společně šli – zdravý rozum.“
V textu rozhodnutí stavebního odboru Magistrátu hlavního města Prahy se mimo jiné praví, že proti tomuto rozhodnutí již nelze podat odvolání.
Michal Sochor
tiskový mluvčí
Radnici městské části Praha 4 čeká zřejmě další střet s investorem nad předimenzovaným bytovým domem. Důvodem je rozsah projektu, jeho nadměrná plošná výměra i výška.
Takto koncipovaný projekt chce investor postavit v Podolí, v blízkosti podolské porodnice, v ulici Ve Svahu. Plánovaná stavba, bytový dům nazvaný Happy Way District, by do svého okolí zasahovala zcela dominantně, navíc překračuje platná kritéria pro rozměry půdorysu a povolené počty metrů obytné plochy (v tomto ohledu mnohonásobně).
Radnice Prahy 4, reprezentovaná starostou městské části Praha 4 Pavlem Horálkem (ODS), se jednoznačně staví proti tomuto záměru: „Charakter zástavby na svahu pod ulicí Na Topolce vyžaduje rodinné domy či vily, nikoli bytový objekt. Projekt Happy Way District je pravým opakem uměřenosti. Naprosto nerespektuje ráz okolí a okolním obyvatelům by přinesl pouze negativa – hluk, méně slunce, značný provoz aut a podobně,“ vysvětluje starosta Horálek postoj vedení radnice. „Nehájíme skansen, jde nám o zdravý rozum – na místě, kde by chtěl stát Happy Way District, by mohly stát rodinné domky, vily, nikoli plošně rozsáhlá, vícepatrová, jednolitá hmota stavby, stavby jednoznačně účelové, nikoli účelné,“ definuje postoj radnice zástupce starosty Jiří Bodenlos (ČSSD).
Představitelé Prahy 4 se proto již ve čtvrtek 10. listopadu 2011 setkali s občany žijícími v okolí plánované stavby, aby mohli konfrontovat stanovisko radnice s jejich postoji. Schůzka se uskutečnila v 17 hodin v tělocvičně ZŠ Nedvědovo náměstí a byla volně přístupná veřejnosti.
Michal Sochor
tiskový mluvčí
Záměr pronajmout areál Dominikánského dvora v Braníku, který je v současné době ve velmi špatném technickém stavu, vyhlašovala radnice Prahy 4 opakovaně od roku 2008. Náklady na rekonstrukci této kulturní památky v řádu desítek milionů korun byly, a vzhledem k ekonomické realitě dnešních dnů, bohužel i nadále jsou nad finanční možnosti městské části.
„Se svým projektem se na městskou část obrátila Nadace Charty 77. Byli bychom rádi, pokud by se rekonstrukce a budoucího využití ujala tak známá a respektovaná organizace, jakou právě Nadace Charty 77 nepochybně je. Již v minulosti dokázali, že své projekty mají dobře připravené a umí je realizovat. To je pro nás zárukou, že svůj záměr budou chtít dotáhnout do úspěšného konce,“ informuje starosta městské části Praha 4 Pavel Horálek (ODS).
Cílem Nadace Charty 77 je vybudovat originální zařízení, které by bylo kombinací multikulturního centra a domu s pečovatelskou péčí pro přibližně 30 osob. Ty by zde našly prostor pro svou další uměleckou seberealizaci, dům by však byl i kulturním zařízením s běžnou komerční činností (filmové projekce, koncerty, výstavy, workshopy…).
Smyslem projektu „Domu čtyř múz“, který společně předložily Nadace Charty 77, Nadace život umělce a Agentura Schock, je poskytnout pomoc neobvyklým seniorům, umělcům, kteří se ocitli v tíživé životní situaci, ať již z důvodu nemoci, úrazu, ztráty finančních jistot nebo stáří. Mnoho z umělců, milovaných diváky v době jejich aktivního působení, dožívá v osamění a často i v nouzi. Čtyři múzy v názvu projektu představují čtyři druhy uměleckých profesí, které se provozují na jevišti – herce, zpěváky a hudebníky, baletní mistry, výtvarníky a scénografy.
Michal Sochor
tiskový mluvčí
V květnu letošního roku rozhodl odbor ochrany prostředí pražského magistrátu, že projekt Obytného souboru Braník, který má vyrůst v místě bývalé branické zahrádkářské kolonie, nemusí projít procesem tzv. velké EIA, který posuzuje vliv stavby na životní prostředí.
Rozhodnutí, podle kterého projekt s několika stovkami bytů a více než 3000 m2 obchodních ploch nemůže významně ovlivnit životní prostředí a veřejné zdraví, přijal již dříve starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS) s nelibostí: „Úředníci pražského magistrátu vůbec nebrali v potaz doporučení naší městské části, ve kterém jsme proces EIA pro tento projekt požadovali. To se mi samozřejmě nelíbí a jejich rozhodnutí nerozumím.“ V rozporu s požadavky městské části Praha 4 tak státní správa na Magistrátu hlavního města Prahy de facto posunula záměr investora do fáze územního a stavebního řízení.
Proti postupu magistrátu proto městská část Praha 4 podala stížnost pro porušení zákona na Ministerstvo životního prostředí ČR. „Usnesení ministerstva v této věci nás opravdu překvapilo. Záležitost nepřezkoumalo, jak jsme požadovali, ale z důvodu věcné nepříslušnosti tuto stížnost předalo Magistrátu hlavního města Prahy – tedy orgánu, na jehož postup jsme si stěžovali! To je pro mě opravdu těžko uvěřitelný příběh.“ Proti rozhodnutí ministerstva se nicméně není možné odvolat.
Michal Sochor
tiskový mluvčí
Před dvěma lety nastoupilo na pražský magistrát nové politické vedení, které mělo za úkol mimo jiné připravit a projednat základní dokument rozvoje hlavního města – nový územní plán, pracovně pojmenovaný jako metropolitní.
Stávající územní plán byl odsouhlasen v roce 1999 a od 1. 1. 2000 byla jeho platnost stanovena na deset let. Protože dosud nebyl přijat nový územní plán, starý se neustále prodlužuje a v procesu jsou tak pouze změny toho stávajícího. Územní plán byl vyhotoven v měřítku 1:10 000, má tedy relativně dobrou podrobnost, a je rozdělen na tři úrovně – zásady územního rozvoje, barevné plochy funkčního využití a koeficienty regulující zastavěnost. „Tyto koeficienty jsou však vyznačeny jen přibližně na třech procentech našeho území. A to je velmi nízké číslo,“ konstatuje starosta městské části Praha 4 Pavel Horálek (ODS). „Pokud by koeficienty pokryly větší část městské části, nemuseli by se naši občané bát, že v jejich sousedství vyroste desetipatrový věžák nebo nabubřelá administrativní budova. Územní plán je jediný, ale klíčový nástroj, který má samospráva k dispozici. Proto se musí připravovat zodpovědně.“
Vedení Prahy 4 se proto chopilo iniciativy starosty a založilo kolegium architektů, které připravilo územní limity pro výstavbu nových objektů v rezidenčních čtvrtních čtvrté městské části. Zastupitelstvem schválené limity tak zavazují starostu, aby se při jejich překročení odvolal v územním řízení. „Naším cílem je zahrnutí těchto limitů do změn stávajícího územního plánu. Tím by se staly závaznými i pro stavební úřad,“ požaduje starosta Pavel Horálek.
Metropolitní územní plán má být hotov do roku 2016, jeho vypracování má v kompetenci náměstek pražského primátora Tomáš Hudeček. Informace o podobě metropolitního územního plánu je možné získat pouze z náměstkových stručných mediálních výstupů. Prahu by rád uzavřel a její vnitřní plochu zahušťoval. „Naším zájmem ale přeci není v Praze zastavět každý volný metr čtvereční,“ oponuje Pavel Horálek. „Samozřejmě, revitalizací musí projít některé brownfieldy, například nákladová nádraží na Žižkově či na Smíchově. V Praze 4 jsme však kategoricky proti zrušení Pankrácké věznice ve prospěch komerční zóny, protože by to vedlo k navýšení intenzity dopravy v ulici 5. května. Stejně tak budeme pozorně sledovat využití nevýrobních ploch v Michli a v Nuslích. Pokud by se jednalo o zahušťování sídlišť, jsem kategoricky proti této vizi!“
Z prozatím dost nekonkrétních příprav metropolitního plánu není nadšen ani zástupce starosty městské části Praha 4 Jiří Bodenlos (ČSSD): „Dřívější argument náměstka Tomáše Hudečka, že nelze kritizovat něco, co ještě ani nevzniklo, u mě rozhodně neobstojí. Zvlášť v situaci, kdy ani nevíme, podle čeho to „něco“ bude vznikat. Připadá mi také zvláštní, že zpracování metodiky metropolitního plánu se bude provádět na základě veřejné zakázky za 20 milionů korun a formou outsourcingu. Nemá snad magistrát vlastní odborníky na Útvaru rozvoje města?“
Velké komplikace by mohla přinést také změna měřítka nového metropolitního plánu. Při jeho vyhotovení se počítá zřejmě s měřítkem 1:25 000, což znamená, že nebude tak podrobný jako stávající plán. Mohou z něj tak zmizet například drobné plochy zeleně, což je samozřejmě dobrá zpráva pro stavební firmy, na druhou stranu má k takto navrženému měřítku výhrady i Ministerstvo pro místní rozvoj. „Dojde-li ke změně měřítka, situaci nám to jen zkomplikuje. Poměr 1:25 000 je například na úrovni plánu Středočeského kraje. Jenže tam existují další územní plány pro jednotlivá města, například Kladno, Slaný či Benešov. Na podobný plán bych tedy přistoupil v okamžiku, kdy hlavní město stanoví funkční využití ploch, ale objem zástavby si prostřednictvím svých zastupitelstev budou regulovat jednotlivé městské části,“ říká Pavel Horálek. „Patří to k politické odpovědnosti místních samospráv, protože obyvatelé se kvůli výstavbě obracejí hlavně na starostu. Stávající územní plán nám tuto možnost nedává a rozhodují o nás jiní,“ uzavírá starosta.
Michal Sochor
tiskový mluvčí
Praha 4 vyhlásila boj předimenzovaným stavbám v městské části, proto nesouhlasí ani s plánovanou zástavbou území mezi ulicemi U Jedličkova ústavu a Marie Cibulkové.
„V pondělí 11. března 2013 jsme se setkali se zástupci obyvatel z této lokality a ujistili je, že naše stanovisko k této stavbě je negativní, neměnné a neohebné. Se stavbou nesouhlasíme!“ Prohlásil starosta Pavel Caldr.
Městská část Praha 4 iniciovala vyhlášení Architektonické soutěže na téma NÁVRH REVITALIZACE VEŘEJNÉHO PROSTORU ULICE BRANICKÁ. Řešené území je od křižovatky ulic Branická a Jiskrova až na Branické náměstí včetně.
Vyhlašovatel soutěže byla Středoevropská asociace environmentálně efektivních a inteligentních budov. Soutěž byla určena pro vysokoškolské studenty oborů architektura a pozemní stavby.
Posláním soutěže je podpora samostatné tvůrčí práce vysokoškolských studentů, městská část Praha 4 z vyhodnocených soutěžních návrhů získá podněty k provedení revitalizace daného prostoru tak, aby se stal oblíbeným městským prostorem pro setkávání, služby a obchody se zklidněnou automobilovou dopravou a dostatkem parkovacích míst pro místní obyvatele i návštěvníky.
První tři vítězné návrhy jsou od 2. až do 20. září 2013 vystaveny ve vestibulu ZŠ Školní, kde si je může prohlédnout veřejnost. Poté budou jeden den, konkrétně 21. září 2013, k vidění na akci Braník sobě v Branické ulici. V následujících 14 dnech budou vystaveny v mateřské škole Bezová.
Podněty k realizaci lze zasílat na adresu: starosta@praha4.cz – předmět: Revitalizace Branická
Členy poroty byli jmenováni : |
---|
Doc. Ing. arch. Ivan Kaplan – FSv ČVUT |
Ing. arch. Pavel Lupač – FA ČVUT |
Ing. arch. Blanka Navrátilová – AEEIB |
Ing. arch. Petr Vokoun – nezávislý |
Pavel Caldr – starosta MČ Praha 4 |
Porota na zasedání dne 24. června 2013 vyhodnotila 4 architektonické návrhy z celkem sedmi odevzdaných soutěžních návrhů.
1. místo | Markéta Sedlová, ČVUT Fakulta stavební |
2. místo | Hana Tihonová, ČVUT Fakulta stavební |
3. místo |
Tamara Dumková, ČVUT Fakulta architektury
|
4. místo |
Martin Řehák, ČVUT Fakulta stavební
|
Výsledné projekty je možné stáhnout zde:
Informace k dalšímu vývoji budou průběžně zveřejňovány na www.praha4.cz
Rada městské části Praha 4 zaujala nesouhlasné stanovisko k navržené úpravě územního plánu v katastrálním území Podolí, konkrétně mezi ulicemi Sinkulova, Podolské schody a Ve Svahu. Důvodem je mj. nesouhlas s předloženým architektonickým řešením stavebního záměru výstavby bytového domu a požadavek na jeho přepracování.
Obytný komplex má mít čtyři nadzemní podlaží s 53 bytovými jednotkami, nebytovými prostory a garážemi. Podle Prahy 4 musí řešení této stavby korespondovat s terénem a okolní zástavbou.
Starosta Pavel Caldr před časem vyhlásil boj předimenzovaným stavbám v Praze 4, podporuje proto také petici občanského sdružení Přátelské Lysiny, které nesouhlasí s výstavbou bytového projektu „Viladům Hodkovičky“ v ulici na Lysinách. S námitkami občanů se ztotožnila rovněž Rada městské části Praha 4.
Jde o předimenzovaný projekt, který je zcela nevhodně a necitlivě umisťován v bezprostřední blízkosti lesa, navíc na pozemcích, které jsou na veřejnou komunikaci napojeny pouze částečně zpevněnou úzkou účelovou komunikací – lesní cestu.
„Z projektu je patrné, že záměrem stavebníka je především maximální zastavěnost vlastních pozemků bez ohledu na okolí, a nikoli snaha o vhodné dotvoření nynější zástavby,“ uvedl starosta Pavel Caldr. „Osobně považuji tuto lokalitu za stavebně a dopravně vyčerpanou a jsem si vědom i všech dopravních komplikací, které mohou realizací projektu Viladům Hodkovičky nastat.“
Podle projektu má v ulici Na Lysinách vyrůst novostavba bytového domu o čtyřech nadzemích a dvou podzemních podlažích. V objektu má být 13 bytových jednotek a 27 parkovacích stání, další čtyři parkovací místa jsou naplánována před domem. Tento projekt je v zásadním rozporu s navrženými limity výstavby přijatými Zastupitelstvem městské části Praha 4 pro lokalitu Hodkoviček. Stavebník již požádal o umístění této stavby, resp. o změnu územního rozhodnutí o umístění stavby původního bytového domu z roku 2008, který na pozemku nyní stojí. Stavební odbor úřadu městské části Praha 4 jeho návrh na změnu územního rozhodnutí 24. února 2014 zamítl.
„Naše městská část s předimenzovanou stavbou Viladomu Hodkovičky nesouhlasí a nebude souhlasit,“ uvedl dále starosta Pavel Caldr. „Mohu ujistit všechny občany, že naše nesouhlasné stanovisko uplatníme při všech řízeních vedených podle stavebního zákona, ve kterých budeme účastníky, stejně jako tomu bylo v případě jiného předimenzovaného bytového domu v ulici Na Lysinách nebo projektu v Korandově ulici.“
Praha 4 nepřipravuje výstavbu na nezastavěných pozemcích v lokalitě Nové Dvory a odmítá nepravdivé informace, které tvrdí opak. Jde o pozemky v sousedství sídliště Krč podél ulice Libušská o rozloze zhruba 10 hektarů vymezené ulicemi V Štíhlách a Jalodvorská.
„V poslední době se na radnici objevilo několik dotazů našich obyvatel vyvolaných šířením nepravdivé informace, že městská část Praha 4 připravuje rozsáhlou na těchto pozemcích. Takové nepravdivé informace, které matou občany, musím co nejdůrazněji odmítnout,“ uvedl starosta Pavel Caldr.
Území mezi ulicemi V Štíhlách a Jalodvorská je podle platného územního plánu nezastavitelné budovami pro administrativu a ostatní komerci, na většině plochy nelze realizovat ani stavby pro bydlení. Jeho využití je určeno pro sportovně rekreační účely a plochy zeleně.
„Domnívám se, že dotazy na výstavbu v okolí ulice Libušská vznikly záměrným šířením informačního materiálu z webových stránek Dopravního podniku k připravované výstavbě trasy metra D tak, jako kdyby šlo o konkrétní stavbu,“ uvedl dále starosta Pavel Caldr. „Vidím za tím zlý úmysl vyvolat nejistotu a obavy veřejnosti a zneužit toho v předvolebním boji.“
Zveřejněné vizualizace zástavby, které Dopravní podnik prezentuje pouze jako dokreslující vize okolí budoucích stanic, s městskou částí nikdo neprojednával. Navíc časový horizont rozvoje této lokality souvisí s budoucí realizací trasy D pražského metra. Pozemky jsou ve vlastnictví hlavního města Prahy a městská část Praha 4 již několik let žádá o jejich svěření, aby mohla zabránit různým spekulativním tlakům.
„Právě proto, aby se v této lokalitě nestavělo a byla zachována pro sport a zeleň, jsme žádali hlavní město o svěření pozemků do správy naší městské části,“ uvedl dále starosta Pavel Caldr. „Chápu, že lidé ze sídliště Krč jsou znepokojení. Chci proto v této souvislosti zdůraznit, že současné vedení Prahy 4 dlouhodobě sleduje cíl rozšiřovat možnosti pro sportovně rekreační aktivity obyvatel.“
O možnosti funkčního využití území se bude ještě mnohokrát diskutovat. Městská část Praha 4 sama předloží veřejnosti k připomínkám architektonickou studii rozvoje této lokality. Na konci prázdnin plánuje zahájit diskusi o návrzích.
Praha 4 podporuje obyvatele Braníku v jejich úsilí zabránit realizaci osmipatrového developerského projektu s názvem Obytný soubor Braník. Starosta Pavel Caldr vyhlásil v loňském roce boj předimenzovaným stavbám a je připraven v mezích svých kompetencí chránit obyvatele v této lokalitě před negativními vlivy výstavby. Růst objektů do výšky i do šířky může vést i ke zvýšení hlukové zátěže obyvatel.
„Mrzí mne, že někteří obyvatelé Braníku napadají radnici, ačkoli radnice se staví na jejich stranu,“ uvedl v této souvislosti Pavel Caldr. „Jako starosta mohu postupovat pouze v mezích stavebního zákona, ale mohu ale všechny naše obyvatele ubezpečit, že situaci nepřestávám sledovat a jsem připraven stát na jejich straně.“
Hlavní město Praha změnilo v roce 2010 kód využití území mezi ulicí Ke Krči a Kunratickým potokem ze stupně „D“ na stupeň „G“, a právě tato změna znamená, že na pozemcích lze vybudovat vyšší než pětipatrové objekty.
„Stalo se to v době, kdy starostou městské části Praha 4 byl Pavel Horálek. V té době jsem nebyl členem rady a nemohl jsem do jednání nijak zasáhnout,“ vysvětlil nynější starosta Pavel Caldr.
Současná rada a současný starosta se snaží tuto situaci vyřešit ve prospěch obyvatel Braníku. V prosinci 2013 požádala Rada městské části Praha 4 pražský magistrát o zrušení úpravy využití území a vrácení zpět kódu „D“. Tato žádost byla zamítnuta. Starosta i další členové Zastupitelstva městské části Praha 4 se několikrát v průběhu let 2011 a 2012 vyjádřili nesouhlasně k tehdy projednávanému stavebnímu záměru Obytný soubor Braník. Městská část Praha 4 požádala hlavní město, aby jí svěřilo do správy pozemek v sousedství plánované stavby, aby mohla kontrolovat záměry developerů v tomto území. Toto řízení dosud nebylo ukončeno.
„Víme o tom, že sdružení Náš Braník podalo žalobu, kterou chce dosáhnout zrušení úpravy územního plánu, která v roce 2011 umožnila na místě bývalých zelinářských zahrad stavět místo pěti pater osm,“ uvedl dále starosta. „My sami tuto věc nemůžeme řešit soudní cestou, protože jako městská část nemůžeme podat žalobu proti rozhodnutí orgánu hlavního města Prahy, tj. magistrátu.“
Praha 4 chce zachovat a ochránit všechny významné zelné plochy na svém území. Požaduje proto, aby hlavní město Praha zajistilo v Metropolitním plánu důslednou ochranu a nezastavitelnost všech parků, tedy včetně těch, které jsou součástí zastavitelných lokalit, tj. lokalitních a místních parků.
„Péče o zeleň je jednou z priorit současného vedení městské části Praha 4 a je to také téma, které zajímá veřejnost,“ uvedl starosta Pavel Caldr. „Vypovídá o tom i množství podnětů našich obyvatel, kteří nám na základě výzvy zasílali své podněty k Metropolitnímu plánu. Většinou se týkají ochrany parků a ploch zeleně. Chceme proto lidem vyjít vstříc a udělat vše pro zajištění ochrany parků a dalších zelených ploch v Praze 4.“
Praha 4 současně žádá o svěření pozemků ve vlastnictví hlavního města Prahy, které jsou součástí parků v městské části Praha 4 a jsou součástí zastavitelných lokalit, do správy městské části. Důvodem je nejistota, zda a jak bude v Metropolitním plánu zajištěna nezastavitelnost těchto zelených ploch.
„Jde například o lokalitu Nové Dvory, konkrétně o pozemky podél Libušské ulice o rozloze zhruba 10 hektarů vymezené ulicemi V Štíhlách a Jalodvorská,“ uvedl dále starosta Pavel Caldr. „Obyvatelé sídliště Krč se obávají, že v souvislosti s výstavbou stanice na nové trase D Pražského metra budou tyto zelené plochy ohroženy další výstavbou.“
Podle platného územního plánu je však lokalita Nové Dvory nezastavitelná budovami pro administrativu a ostatní komerci, na většině plochy nelze realizovat ani stavby pro bydlení. Jeho využití je určeno pro sportovně rekreační účely a plochy zeleně. Pozemky v této lokalitě jsou ve vlastnictví hlavního města Prahy a městská část Praha 4 již několik let opakovaně žádá magistrát o jejich svěření, aby mohla zabránit různým spekulativním tlakům na výstavbu.
„Chápu, že naši obyvatelé jsou znepokojení tlakem developerů na další výstavbu. Chci proto v této souvislosti zdůraznit, že současné vedení Prahy 4 dlouhodobě sleduje cíl zachovat všechny významné zelené plochy a dále rozšiřovat možnosti pro sportovně rekreační aktivity obyvatel,“ uzavřel starosta Pavel Caldr.
V připravovaném Metropolitním plánu jsou parky hierarchicky rozlišeny na parky metropolitní, čtvrťové, lokalitní a místní.
-
Metropolitní park (v Praze 4 například Michelský les): park nejvyššího významu. Má význam pro rezidenty celého města. V Metropolitním plánu je reprezentován samostatnou lokalitou a je součástí nezastavitelného území.
-
Čtvrťový park (v Praze 4 například Kavčí hory): park vyššího významu. Má význam pro rezidenty části města – čtvrti, a čtvrtí sousedních. V Metropolitním plánu je reprezentován samostatnou lokalitou a je součástí nezastavitelného území.
-
Lokalitní park (v Praze 4 například Park Jezerka): park nižšího významu. Má význam především pro rezidenty jedné lokality a zpravidla se významně podílí na jejím charakteru. V Metropolitním plánu je součástí jiné lokality, obvykle obytné.
-
Místní park (v Praze 4 například Park Zelený pruh): malý park s doplňkovým významem ve struktuře města. V Metropolitním plánu je součástí jiné lokality, obvykle obytné.
Protože k dnešnímu dni hlavní město neinformovalo o podrobných regulacích jednotlivých lokalit, není jasné, jak a zda budou v Metropolitním plánu ochráněny parky, které jsou součástí zastavitelných lokalit, tzn. parky lokalitní a místní.
Vaše názory na rozvoj městské části jsou pro nás důležité.
V průběhu stávajícího volebního období jsme zorganizovali řadu průzkumů. Zjišťovali jsme vaše potřeby, přání i obavy související s velkými dopravními projekty nebo s plánovanou revitalizací veřejných prostranství.
„Výstupy ze sociologických šetření jsou již využívány při plánování. Jsou např. zapracovány do zadání územních studií na rozvojové území u stanice metra D – Nemocnice Krč a na oblast tzv. Dolní Michle, Tyto studie by měly prověřit limity využití území. Letos vyhlásí Institut plánování a rozvoje architektonicko-urbanistickou soutěž na úpravy Náměstí bratří Synků, kde má být umístěna další stanice metra D a bude čerpat z podnětů lidí, kteří v Nuslích bydlí. I veřejná prostranství se budou revitalizovat a zlepšovat na základě projednání s veřejnosti, která nejlépe ví, jak by je chtěla využívat.“ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Alžběta Rejchrtová.
Abychom vám co nejvíce usnadnili přístup k výsledkům, uvádíme je zde souhrnně na jednom místě, sestupně od nejstarších k nejnovějším.
A zde přehled projektů ke zveřejnění:
Plánovací stan Budějovická (červen 2015)
Anketa DBK (říjen 2016)
Nemocnice Krč – souhrnná zpráva (prosinec 2016)
Náměstí Bratří Synků – participace dětí (únor 2017)
Náměstí Bratří Synků – sociologické šetření (duben 2017)
Participace žáků Spořilovská (duben 2017)
Dotazníkové šetření Spořilovská (duben 2017)
Plánovací stan KCP (červen 2016)
Žáci Nové Dvory (léto 2017)
Kvalitativní výzkum Michle (1. část únor 2017, druhá léto 2017)
Plánovací stan park Pankrác (září 2017)
Generel veřejných prostranství (červen 2018)
Plánovací stany plácek Spořilov-plácek Dobeška-park Kaplická-areál vodárenské věže Michle-park V Zápolí
Plánovací stan plácek U Kola
Základní jednotkou Metropolitního plánu je lokalita. Každá lokalita je očíslována, pojmenována a vymezena tak, aby se s ní mohl každý obyvatel identifikovat. Je to například Dobeška, Družstevní ochoz, Jiráskova čtvrť, Sídliště Krč atd. Pro každou lokalitu je stanoven cílový charakter, kterým se rozumí celková regulace území lokality navržená v Metropolitním plánu, a to stanovením čtyř základních vlastností lokality:
-
Zastavitelnost (Z/N) – regulace podle zastavitelnosti/nezastavitelnosti
-
Typ struktury (01-20) – regulace podle typu struktury, vymezeno 20 typů struktur (např. bloková, vesnická, modernistická struktura v zastavitelném území či zemědělsko-rybniční krajina, krajina výrazných vrchů v nezastavitelném území)
-
Využití lokality (O/R/P/K) – regulace podle předpokládaného způsobu využití – obytný, rekreační, produkční a přírodní
-
Stabilita lokality (S/T/R) – regulace podle míry stability – stabilizovaná, transformační, rozvojová
Uvedené regulativy vázané na celou lokalitu jsou doplněny regulativy vázanými na plochu:
-
Stabilita plochy – míra stability v detailu jednotlivých ploch – stabilizované, transformační, rozvojové
-
Plochy struktury (plochy podrobnějšího členění) – ulice, náměstí, parky, otevřená krajina jako nezastavitelné plochy x stavební bloky jako zastavitelné plochy
-
Výšková regulace – území Prahy pokryto rastrem 100x100m, uprostřed každého čtverce je číslo vyjadřující úroveň podlažnosti, tzn. maximální počet povolených nadzemních podlaží budov po hlavní římsu v dané ploše
Poslední vrstvou Metropolitního plánu je systém městské infrastruktury:
-
Dopravní infrastruktura – komunikační systém, veřejná doprava, bezmotorová doprava …
-
Krajinná infrastruktura – biocentra a biokoridory
-
Technická infrastruktura – protipovodňová ochrana, zásobování teplem …
-
Infrastruktura veřejné vybavenosti – rekreační, občanská a komerční vybavenost regulovaná plochou nebo pomocí bodu, či procenta
Podrobněji se s návodem jak číst Metropolitní plán můžete seznámit zde nebo můžete zhlédnout instruktážní video či schéma regulace Metropolitního plánu z dílny IPR Praha (pozn. instruktážní video i schéma regulace vzniklo pro verzi 2. 2., základní principy jsou však shodné s verzí 3.3).
Kompletní obsah návrhu Metropolitního plánu určeného k projednání podle stavebního zákona najdete zde.
Metropolitní plán je novým územním plánem hlavního města Prahy, jehož pořízení bylo zahájeno na základě rozhodnutí Zastupitelstva hl. m. Prahy ze dne 7. 6. 2012. Jedná se o jeden z nejdůležitějších dokumentů, který bude určovat budoucí podobu hlavního města Prahy. Pořizovatelem Metropolitního plánu je Odbor územního rozvoje MHMP, zpracovatelem je Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha), v jehož rámci zpracování plánu zajišťuje Kancelář metropolitního plánu.
V pondělí 16. dubna 2018 byla zveřejněna finální verze návrhu Metropolitního plánu určená k projednání podle stavebního zákona.
Jaká jsou předchozí vyjádření městské části Praha 4 k Metropolitnímu plánu, se dozvíte zde:
– článek Praha 4 zatím odmítá Metropolitní plán
– usnesení Rady městské části Praha 4 ke zveřejněnému rozpracovanému návrhu Metropolitního územního plánu hl. m. Prahy
Jak číst Metropolitní plán?
Metropolitní plán je složitý dokument, zcela odlišný od stávajícího územního plánu hl. m. Prahy. Pokud chcete zjistit, co může a nemůže vzniknout v okolí vašeho bydliště, je nutné Metropolitnímu plánu a jeho regulacím porozumět. Seznamte se proto nejprve s jeho základními principy.
Jak se zapojit do procesu projednání?
V současné době běží čas na prostudování finální verze návrhu Metropolitního plánu a přípravu připomínek. Společné jednání o návrhu se bude konat dne 27. 6. 2018. Do 30 dnů ode dne konání společného jednání mohou dotčené orgány uplatnit svá stanoviska. Sousední obce, městské části hl. m. Prahy a občané budou moct ve stejné lhůtě uplatnit připomínky.
Občané Prahy 4 mají stále do poloviny května (již od 27. 3. 2018) možnost vyjádřit svůj názor na Metropolitní plán vyplněním a odesláním formuláře, tato vyjádření budou sloužit jako podnět pro následné projednání Metropolitního plánu samosprávou městské části Praha 4.
Připomínky mohou směřovat k obecným tématům (např. k souladu s právními předpisy, k ochraně zeleně či stávající vybavenosti, k základním koncepcím, ke znění konkrétních článků apod.), stejně tak mohou být směřovány ke konkrétní lokalitě či ploše (např. k navrženému a popsanému cílovému charakteru lokality, k nastavené výškové regulaci, k navrhovaným veřejně prospěšným stavbám, k vymezení parků apod.)
Pro každou lokalitu je vypracován závazný krycí list, který souhrnně zobrazuje soubor podrobnějších regulací. V seznamu si vyberte svoji lokalitu kliknutím na její název. Pokud nevíte, kterou lokalitu vybrat, najděte si ji na hlavním výkrese Metropolitního plánu.
Zde si můžete stáhnout formulář pro vaše připomínky, požadavky a podněty jak ke konkrétní lokalitě, tak obecně k obsahu Metropolitního plánu.
Územní studie Michle vzniká na podnět MČ Praha 4 a je zpracovávána atelierem Archum architekti. Do pracovního návrhu je stále možné zasáhnout Vašimi připomínkami.
V případě zájmu je, prosím, zasílejte do neděle 9. června 2019 na adresu jana.kapickova@praha4.cz
(vzor připomínky ke stažení jako wordovský dokument *.DOCX je
ZDE )
Pro lepší prohlížení podkladů doporučujeme, s ohledem na velikost souborů, nejprve jejich uložení do počítače a teprve následné otevírání (zobrazování).
Níže následuje záznam otázek a podnětů na veřejném představení rozpracované územní studie Michle dne 28. 5. 2019. Následně proběhlo několik dalších jednání mezi zadavatelem (MČ P4), zpracovatelem (ARCHUM architekti), Institutem pro rozvoj a plánování Prahy a Dopravním podnikem.
Odpovědi k jednotlivým bodům tedy reflektují jak samotné veřejné představení a stav ÚS v den konání setkání, tak závěry z následných jednání (některé odpovědi jsou aktualizované a odpovídají současnému stavu územní studie). Odpovědi byly vypracovány MČ Praha 4, ARCHUM architekty a Dopravním podnikem hl. m. Prahy:
Vypořádání připomínek obyvatel zaslaných emailem a poštou na začátku
června 2019 v návaznosti na veřejné představení rozpracované územní
studie Michle. Připomínky byly vypořádány MČ Praha 4 ve spolupráci se
zpracovatelem ÚS Michle.:
Předběžný harmonogram zpracování ÚS Michle (září 2019):
Rada městské části Praha 4 zásadně nesouhlasí s návrhem na pořízení změny Územního plánu hlavního města Prahy, jehož cílem je změna plochy označené jako městská a krajinná zeleň na plochu čistě obytnou. Tato změna se týká dvou pozemků v katastrálním území Záběhlice a má umožnit výstavbu rodinného domu v ulici Roztylské sady.
„Rozhodně nesouhlasíme
s tím, aby v části Roztylského náměstí někdo postavil vilu, což by
změna navrhovaná hlavním městem umožnila,“ uvedl
radní pro územní rozvoj a
výstavbu Patrik Opa (ODS).
Na pozemcích je v současné
době umístěna prodejna sanitárního zařízení. Majitel objektu vzhledem
k ukončení svého podnikání chce na pozemku postavit rodinný dům. Oba
pozemky jsou součástí kompozičně založených Roztylských sadů a nacházejí se na
konci jejich západní osy. Vzhledem k exponované poloze by bylo výjimečně
odůvodnitelné zastavění těchto pozemků pouze veřejnou budovou občanské
vybavenosti, nikoli stavbou rodinného domu.
Návrh na pořízení změny územního
plánu projednala na svém posledním jednání také Komise pro územní rozvoj Rady
MČ Praha 4 se závěrem, že s návrhem změny zásadně nesouhlasí.
Vedení městské části Praha 4 nesouhlasí s některými změnami v okolí stanice metra C Roztyly, jak je navrhuje pražský magistrát. Důvodem je zachování kvality života pro obyvatele dotčených lokalit.
Územní studie zahrnuje území o výměře cca 316 tisíc m2 a týká se především městské části Praha 11 v katastrálním území Chodov. Některé navrhované zásahy by však znatelně ovlivnily i Prahu 4, proto Rada městské části Praha 4 jednoznačně vyjádřila nesouhlas s napojením řešeného území do ulice U Michelského lesa a požaduje ale i další změny. Své připomínky zaslala Praha 4 Magistrátu hlavního města Prahy a ještě projedná s vedením Prahy 11.
„Pro napojení uvedeného území do ulice U Michelského lesa, které zpracovatelé studie navrhují, je tato lokalita zcela nevyhovující. V žádném případě se o ní nemůže uvažovat jako o vhodné pro intenzivnější dopravní obsluhu, která se má podle plánovaných projektů na tomto území ještě navýšit,“ reagoval na studii radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Dalším požadavkem Prahy 4 je koncipovat zástavbu podél ulice 5. května tak, aby nebyla zdrojem odraženého hluku. Ten by totiž negativně zasáhl především obyvatele Starého Spořilova. Radní také požadují, aby v návrhu územní studie bylo výslovně uvedeno, že severní fasády objektů v těchto blocích budou opatřeny materiály, které pohlcují hluk.
Právě realizace developerského projektu je pro mnohé obyvatele v okolí metra Roztyly velkým problémem. Nový komplex sedmipatrových budov totiž vytvoří jen málo členěnou bariéru, která by při nevhodném řešení odrážela hluk z rychlostní komunikace přímo na Starý Spořilov. Přitom ve studii není dopracováno hlukové řešení fasád obrácených směrem k obytné zástavbě Prahy 4. Kladem oproti předchozím navrhovaným studiím zástavby tohoto území je rozumnější poměr bydlení a administrativních prostor a větší snaha o zapojení parteru území do každodenního života lidí, kteří míří na stanici metra Roztyly.
„U předložené studie naopak souhlasíme s návrhem cyklistických a pěších tras a s dopravním napojením řešeného území na mimoúrovňovou křižovatku Jižní spojka – ulice 5. května. Samozřejmě i zde musíme pohlídat, aby konečné řešení neohrozilo funkčnost této křižovatky,“ upozornil Patrik Opa.
Rada městské části Praha 4 nesouhlasí s navrhovanými změnami územního plánu, ani s prodejem pozemků, které se nacházejí mezi Branickými ledárnami a ulicí Modřanskou. Chce naopak zachovat jedinečný ráz této lokality. Předložená studie, která má sloužit jako podklad pro revitalizaci areálu Ledáren a jeho okolí, v některých svých částech totiž nerespektuje památkovou podstatu Ledáren.
Zpracovaný koncept přeměny lokality počítá s jejím otevřením, odstraněním bariér a doplněním novými funkcemi, které mají zajistit využití v průběhu celého dne i celého roku. Jedná se například o loftové byty, co-workingová centra, obchodní plochy, kontejnerové kanceláře, sociální kulturní a komunitní centra, muzeum vodní plavby, restaurace či mateřskou školku.
„Bohužel společnost, která chce tento projekt uskutečnit, navrhuje také budovy s šestnácti nadzemními podlažími a hustější zástavbu okolo bývalých strojoven výtahů. Ta částečně vytvoří bariéru původního oplocení. Další plánovaný rohový objekt by navíc tuto celou část uzavřel,“ upozornil radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Ledárny jsou pozdně secesní průmyslový areál a celá lokalita si určitě přeměnu zaslouží. Ta ale musí být, podle Patrika Opy, důstojná a koncepčně navazovat na její podstatu.
„Nemáme žádné námitky k zástavbě podél Modřanské ulice a vítáme víceúčelové využití areálu. Nemůžeme ale souhlasit s navrženým výškovým objektem a možným odstřihnutím ledáren od břehu Vltavy. Pokud dojde ve studii ke změnám těchto problematických částí, velice rádi ji podpoříme,“ dodal Opa.
O usnesení Rady MČ Praha 4 byl informován Magistrát hl. m. Prahy, odbor územního rozvoje a odbor hospodaření s majetkem.
Dlouho očekávaná úprava areálu bývalé školní zahrady Základní školy Jeremenkova byla zahájena. Na pozemku, kde se nachází již několik let nefunkční zahradnictví, vyroste „přátelská zahrada“, výukový a odpočinkový areál nejen pro žáky přilehlé školy, ale i k odpočinku místních obyvatel.
„Jsem rád, že minulý týden převzal stavbu zhotovitel. Zahájí se tak realizace projektu na, který místní obyvatelé léta čekali.
Jezírko zůstane zachováno a místo ruin původních budov postavíme altán a auditorium. V altánu vznikne vnitřní učebna, kterou bude využívat místní základní škola,“ upřesňuje
radní Prahy 4 pro investice Filip Vácha (TOP 09).
„Definitivní úprava projektu přinesla zachování průchodnosti všech částí areálu. Díky tomu zde bude v budoucnu možné vytvořit naučnou stezku.“
Zahrada bude sloužit především pro provoz a výuku přilehlé základní školy. Ve vymezených hodinách bude zahrada přístupná veřejnosti. Podél cest bude také nově umístěn mobiliář.
Praha 4 se může dočkat prodloužení tramvajové trati z Modřan až na Nové Dvory. Tuto variantu preferuje studie k řešení okolí budoucí stanice metra D Libuš. Územní studie zpracovaná po hlavní město společností UNIT architekti zahrnuje celkem 47 hektarů pozemků podél ulice Novodvorská a je nyní ve fázi veřejného připomínkování. K nahlédnutí je na adrese www.praha.eu a v tištěné podobě na odboru rozvoje Magistrátu hlavního města Prahy (MHMP).
„Studie řeší především okolí budoucí stanice metra D na pomezí městských částí Praha 12 a Libuš, které je důležitým rozvojovým územím. Povede sem i tramvajová trať z Modřan. Pro nás je důležité, aby byla prodloužená až na Nové Dvory,“ vysvětlil radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Proto je hlavním úkolem studie nastavit jasné limity pro novou výstavbu, které ochrání dosavadní hodnoty lokality na
pomezí staré Libuše a sídliště Kamýk. Zároveň budou vložené investice využity pro vytvoření nových pracovních příležitostí, kvalitních veřejných prostor a především pro doplnění dnes chybějící občanské a komerční vybavenosti.
Podle
studie pociťují zdejší obyvatelé jako nedostatek absenci centra a špatné propojení mezi Libuší a sídlištěm Kamýk. Chybí tu vhodné prostory pro komunitní život a místní také postrádají větší nabídku obchodů a služeb. Plánuje se zde proto nové náměstí, promenáda, městský park či komunitní zahrady. Občané se rovněž dočkají efektivnějšího uspořádání parkovacích stání.
Termín na podávání připomínek k územní studii „
Sídliště a okolí budoucí stanice metra D Libuš“ je do 9. prosince 2019. Vyjádřit se k ní mohou i obyvatelé Prahy 4. Připomínky lze podat písemnou formou na adresu Odboru územního rozvoje MHMP nebo elektronicky či datovou schránkou do podatelny MHMP.
Městská část Praha 4 zajistila rekonstrukci altánu, dvou schodišť a přilehlých opěrných kamenných zídek v parku Jezerka. Místní obyvatelé a návštěvníci parku proto musí v průběhu oprav, které v těchto dnech probíhají, dbát zvýšené opatrnosti a pohybovat se pouze po vyznačených cestách.
Finální částka za provedené opravy, které potrvají zhruba 140 dní, by v konečném součtu neměla přesáhnout 3,7 milionu korun. Rada městské části Prahy 4 zároveň na svém jednání rozhodla o tom, že v dalších letech nechá uvolnit potřebné finance na celkovou revitalizaci parku Jezerka.
„Úpravy strmého svahu u altánu byly potřeba zrealizovat co nejdříve. Konstrukce altánu, především jeho spodní část, plní funkci opěrného zdiva k přilehlému svahu a právě tato část je narušená a vlhká, tedy ve špatném stavu. Schodiště se oddělují od konstrukce altánu, ke které mají přiléhat, a proto je nutné, je uvést do původního stavu,“ vysvětlil radní Prahy 4 pro investice Filip Vácha (TOP 09).
Při kontrole bylo zjištěno, že jedno ze schodišť ujíždí a bylo by pouze otázkou času, kdy by muselo být uzavřeno z důvodu hrozící havárie. Schodiště je totiž velmi často využívané místními obyvateli, kteří žijí nad parkem naproti divadlu Na Jezerce. Přilehlé opěrné zídky je nutné také opravit, protože dochází k jejich uvolnění a pádu na přilehlé chodníky.
„Konstrukce altánu budou částečně vybourané a nově bude vybudováno opěrné zdivo z prostého betonu zakomponovaného do stávajících konstrukcí. Následně bude postaveno nové opěrné a čelní obvodové zdivo altánu. Zároveň vzniknou i dvě přístupová schodišťová ramena, která budou tvarově totožná s původními,“ dodal radní Vácha.
U kamenných opěrných zídek bude dosavadní betonové zakončení zdí vybouráno, koruny zídek budou následně opatřeny betonovou hlavicí vyztuženou sítí.
Park Jezerka vznikl postupně po roce 1946 mezi ulicemi Na Jezerce, Jaurisova a Družstevní ochoz. Spojuje tři staré čtvrtě Prahy 4 – Nusle, Michli a Pankrác. V parku vyvěrá pramen známý také pod jménem Libušina lázeň, který napájí zdejší malý rybníček. Park využívá přirozený terén malého údolí v okolí bývalé usedlosti Šustrovka, která byla v době první republiky oblíbenou zahradní restaurací s tanečním sálem a ve které nyní sídlí divadlo Na Jezerce.
Praha 4 nesouhlasí se záměrem výstavby souboru pěti bytových domů s bezmála třemi sty bytovými jednotkami v branickém ohybu Jižní spojky. Stavba „Ekorezidence Braník“ má sloužit k bydlení a příjezd k ní má zajistit pouze dosavadní komunikace Bezová. Vedení městské části Praha 4 se kromě nedostačujícího dopravního řešení nelíbí ani umístění stavby a její urbanistický a architektonický ráz.
„Společnost Ekospol chce zastavět tuto lokalitu bez ohledu na její obyvatele,“ uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS) a dodává:
„Záměr stavby není v souladu s požadavkem stavebního zákona na dosažení udržitelného rozvoje území. Nevyhovující je prostorové uspořádání jednotlivých budov, které půdorysem ani orientací nenavazují na současnou zástavbu v této části Braníka. Ekospol dále otevřeně nerespektuje kompoziční osy a průhledy z Branického náměstí.“
Městská část Praha 4 se důvodně obává i celkového snížení prostupnosti území pro obyvatele v této části Braníka. Není vyřešený očekávaný nárůst dopravy na přilehlé komunikace či potřebný rozsah parkování pro nové obyvatele. Na téměř tři sta bytů totiž bude mít Ekorezidence asi jen sto sedmdesát parkovacích míst. Dořešena rovněž není ani potřebná občanská vybavenost této lokality.
„Stížnosti a obavy ze strany obyvatel Braníku dobře chápeme. Byli jsme společností Ekospol postaveni před hotovou věc. S jejím záměrem jsme se, stejně jako místní obyvatelé, měli možnost seznámit až na poslední chvíli. Poté, co jsme viděli projekt, chápeme proč. Nyní čekáme na stanovisko developera, podle kterého budeme postupovat dále,“ zdůraznil radní Opa.
Praha 4 se postavila za obyvatele Braníka a Hodkoviček, kteří v petici odmítli navrhovanou podobu výstavby bytového domu v ulici Polední. Proti navrhovanému projektu byla Rada městské části již v březnu 2018. Vzhledem k tomu, že investor projekt dosud nepřepracoval, navrhují radní, aby stavební odbor zamítl žádost na vydání povolení pro tuto stavbu.
Desítky občanů zásadně nesouhlasí se záměrem stavby bytového domu v ulici Polední. Právě zde by měl vyrůst objekt se čtyřmi nadzemními podlažími, který zahrnuje osmnáct bytů, ale jen čtrnáct parkovacích stání.
„Navrhovaný projekt by nejen změnil charakter lokality z vilové zástavby na prostředí zahuštěné bytovými domy, ale také zhoršil dopravní obslužnost v okolních ulicích,“ uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Zastavěním pozemku podle plánu developera by navíc došlo k maximálnímu využití plochy od kraje ke kraji jeho hranic. Celková zastavěná plocha bez zeleně by tak tvořila neuvěřitelných 58 procent. V porovnání se sousedními parcelami, jejichž zastavěnost činí 13 až 17 procent, by se jednalo o necitlivý a nedůstojný zásah do rázu této části města.
„Městská část Prahy 4 se zcela ztotožňuje s důvody nesouhlasu uvedenými petici občanů. Budeme proto i nadále v této věci aktivně hájit a zastupovat veřejný zájem a přání našich obyvatel,“ zdůraznil radní Opa.
Městská část Praha 4 nesouhlasí s navrženou podobou developerského projektu Administrativní centrum Budějovická. Nová výšková budova má vyrůst na malém plácku na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova. Své zásadní výhrady vůči tomuto plánovanému kontroverznímu objektu proto opětovně uplatní i v probíhajícím územním řízení na umístění stavby.
„Jsme přesvědčení, že chystaný objekt v navržené podobě výrazně zhorší denní osvětlení okolních staveb a je i v zásadním rozporu s platným územním plánem, respektive s limity možného rozvoje v tomto území,“ zdůraznil radní městské části Prahy 4 pro územní rozvoj Patrik Opa (ODS).
Nový objekt Administrativního centra Budějovická má mít pravidelný, téměř čtvercový půdorys s mírně zkoseným rohem rovnoběžně s ulicí Vyskočilova. Vyrůst má do výšky 72 metrů s devatenácti nadzemními a pěti podzemními podlažími se sedmdesáti garážovými stáními.
Z důvodu současné epidemiologické situace a rušení akcí s účastí nad 100 osob se odkládá veřejné představení projektu revitalizace Kunratického potoka v Braníku, plánované na 19. března 2020 od 18:00 a 18:45 hod.
Nový termín bude včas oznámen.
Ilustrační foto
Prostor kolem stanice metra C Budějovická má potenciál být velice kvalitním městským centrem – součástí širšího celoměstského centra. Dnešní stav tohoto území mezi komunikacemi Olbrachtova, Budějovická, Antala Staška a Poláčkova je pozůstatkem nekoncepční a v podstatě nahodilé výstavby, kdy jednotlivé stavby nebyly komponovány do navzájem srozumitelně propojeného celku.
Praha 4 je velmi ráda, že se hlavní město po letech váhání snaží
toto území zlepšit a odstranit aspoň největší závady. Zatím došlo k dohodě města s vlastníky na opravách a rekonstrukci teras a podchodů, které jsou zčásti v havarijním stavu. Dopravní podnik chystá rekonstrukci stanice metra.
„Velmi vítáme snahu hlavního města řešit ve spolupráci s městskou částí Praha 4 a s vlastníky majetků v tomto území jeho budoucnost,“ uvedl první místostarosta Zdeněk Kovářík (ODS). „V naší představě při řešení této budoucnosti je potřeba doplnit dosavadní administrativní, obchodní a dopravní funkci lokality o bydlení (nejlépe kvalitního nájemního bydlení), kulturní funkci a funkci shromažďovací, čili vytvořit zde kvalitní veřejný prostor náměstí, včetně zeleně a prostupů do všech navazujících území,“ dodal Kovářík.
Praha 4 věří, že společná aktivita, pro kterou město vytvořilo komisi, přinese tomuto cennému území naději na skvělou budoucnost.
Od 22. 6. 2020 do 27. 7. 2020 bude na stránkách Odboru územního rozvoje MHMP vystaven k nahlédnutí návrh územní studie Michle. Nejpozději dne 27. 7. 2020 lze k návrhu územní studie uplatnit připomínky. K připomínkám podaným (tj. odeslaným) po tomto termínu se nepřihlíží.
S ohledem na přetrvávající hygienická opatření bude výklad zpracovatele zajištěn pomocí video prezentace s komentářem, která bude zveřejněna na níže uvedené internetové adrese, a to počínaje dnem 26. 6. 2020.
Více informací a návrh územní studie k projednání je k dispozici na odkaz
ZDE nebo po kliknutí na dolní obrázek.
Městská část Praha 4 zadala ke zpracování studii sídliště Novodvorská, která se věnuje především intravilánu sídliště Novodvorská a jeho návaznosti na okolní zeleň (Velký háj, údolí Zátišského potoka, biotop Lhotka a zeleň mezi ulicemi Psohlavců, Věkova a Vrbova).
Akce byla realizována ve spolupráci s místní Agendou 21.
„Děkuji, všem respondentům za podněty a připomínky v rámci přípravy této studie,“ uvedl
radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
„Přispěli tím k jejímu zkvalitnění,“ vyzdvihl radní.
Studii najdete na odkazu ZDE .
V případě dotazů kontaktuje zpracovatele studie: https://www.dialog.archi/kontakt .
Záleží vám na podobě unikátního parku Jezerka? Městská část Praha 4 připravuje jeho postupnou revitalizaci, díky které by se měl stát co nejpříjemnějším místem odpočinku a setkávání sousedů z blízkého i vzdálenějšího okolí, a i vy nyní můžete v rámci místní Agendy 21 ovlivnit, jak bude vypadat. Stačí se zapojit do naší ankety!
Na vaše nápady a návrhy na krásnější podobu parku Jezerka se těšíme do 19. října 2020 na internetové adrese https://praha4.urad.online/ , kde naleznete připravenou anketu.
Do konce listopadu pak budou zveřejněny její výsledky.
Děkujeme za vaši participaci!
Zdroj: Mapy Google
Bydlíte na sídlištích Pankrác I nebo II? Navštěvujete Centrální park nebo se pohybujete veřejným prostorem tzv. pankráckého pentagonu? Přispějte prosím svými podněty ke zhodnocení stavu, fungování a možností revitalizace veřejných prostranství v této oblasti.
UPOZORNĚNÍ: Anketa bude otevřená do 26. října 2020.
Na tuto otázku hledal odpovědi akční plán, který čerpal z aktivit se zapojením místní veřejnosti proběhlými v letech 2016 – 2018. Akční plán na základě shromážděných podnětů navrhuje projekty různé finanční a časové náročnosti, jejichž cílem je postupné zvyšování kvality a bezpečnosti veřejného prostoru spořilovského sídliště a jeho nejbližšího okolí.
Kompletní akční plán si můžete stáhnout ve formátu PDF na odkazu ZDE nebo kliknutím na obrázek dole.
Městská část Praha 4 započala ve spolupráci s Katedrou krajinářské architektury České zemědělské univerzity prověřovat možnosti revitalizace území podél Chodoveckého potoka, místa se značným rekreačním potenciálem na rozhraní tři městských částí.
„O dalších krocích, vycházejících z akčního plánu, vás budeme postupně informovat,“ uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Zdroj: Wikipedia
Park Na Fidlovačce je krajinářsky cennou, přesto však poměrně málo využívanou parkovou plochou ve správě Městské části Praha 4. Pojďme to společně změnit! Vaše názory a nápady mohou přispět k postupné revitalizaci parku.
Na vaše názory se těšíme při vyplňování ankety, která je otevřena do 11. listopadu 2020.
„S výsledky ankety vás seznámíme na přelomu listopadu a prosince tohoto roku na webu MČ Praha 4,“ uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Děkujeme!
Zdroj: Google maps
Technická správa komunikací hlavního města Prahy (TSK) ve spolupráci s městskou částí Praha 4 dokončuje první etapu rekonstrukce Branické ulice. Ta zahrnovala úsek od ulice Ke Krči po křižovatku ulic Branická a Jiskrova. Druhá etapa, od ulice Jiskrova po Branické náměstí, začne příští rok na jaře. Stavba probíhá po malých úsecích, aby snížení životního komfortu místních obyvatel bylo co nejmenší.
„Opravují se chodníky a povrch vozovky. Je určitě pozitivní, že se podařilo do Braníka prosadit na povrchy chodníků žulovou mozaiku i kvalitní žulové obrubníky. Už samotný tento povrch kultivuje charakter ulice. Žulová dlažba zůstává i na mnoha místech ve vozovce a vydlážděná jsou i všechna parkovací místa. Jejich počet přitom zůstal stejný,“ uvedl Patrik Opa (ODS), radní pro územní rozvoj.
Rekonstrukce Branické ulice začala před pěti lety. Chodníky byly již tehdy v dezolátním stavu. Smyslem naplánovaných úprav bylo i snížení hluku v ulici. K prosazení změn přispěla rovněž aktivita místních občanských sdružení. TSK nakonec připravila ve spolupráci s Prahou 4 projekt na celkovou rekultivaci Branické ulice. Stavební práce začaly letos.
„Přes velké technické složitosti probíhá i výsadba nových stromů. Ne sice v takovém rozsahu, jako byla původní představa, ale jsou tam,“ uvedla architekta Lucie Vlachová, která se podílela na architektonickém řešení rekonstrukce. Rozsáhlejší výsadba stromů totiž není možná zejména kvůli sítím, které se nacházejí pod povrchem. „Jsou to desítky různých vedení kabelů, přípojek kanalizace, vody a plynu. Všechny tyto sítě mají svá ochranná pásma, ve kterých nesmí být zeleň vysazována,“ doplnila Lucie Vlachová.
Dalším vylepšením je umístění několika laviček, které nyní v ulici se stromy a rozšířeným chodníkem dávají smysl. Posledním prvkem, který pozitivně mění charakter ulice, je nové veřejné osvětlení. Nízké lampy dodají ulici lidský rozměr, a především večer intimnější a útulnější atmosféru.
Součástí druhé etapy rekonstrukce bude proměna prostranství před Domovem s pečovatelskou službou. Upraví se vstupní prostor, kde se například objeví nové lavičky a veřejná zeleň. Z prostředka chodníku zmizí nesmyslné umístění nádob na odpad.
„Po skončení druhé etapy rekultivace Branické ulice se pustíme do úprav samotného Branického náměstí. Mělo by se stát příjemným otevřeným prostorem, a ne jenom shlukem roští, které většina obyvatel obchází,“ zdůraznil radní Patrik Opa.
Na Branické ulici přesto zůstane ještě několik nevyřešených úseků, které jsou v majetku soukromých subjektů. Je to především široký chodník se zelení naproti ulici Školní a parkoviště místo chodníku před barem Kulovna. TSK se nyní snaží domluvit s vlastníky, aby mohla i tyto úseky dodatečně zrekonstruovat.
Tyršův vrch a Bohdalec – Zdroj: mapy.cz
Městská část Praha 4 chce více využít zalesněné kopce Tyršův vrch a Bohdalec pro rekreaci obyvatel. A nejen svých. Kopce jsou totiž zároveň součástí území Prahy 10. Dosud byly využívané spíše sporadicky, a to kvůli obtížné přístupnosti a prostupnosti. To by se mohlo změnit. Radnice Prahy 4 se proto spojila s odborníky a studenty z Ústavu zahradní a krajinářské architektury Mendelovy univerzity v Lednici, aby stav lokality posoudili a navrhli reálné možnosti jejího využití. Návrh má být hotový v březnu příštího roku.
„Tyršův vrch zasahuje většinově do Prahy 4, Bohdalec do Prahy 10. Jsou ve správě hlavního města a dohromady představují šestnáct a půl hektaru lesa uprostřed metropole. To je obrovský potenciál. Byla by škoda neposoudit možnosti jeho rekreačního využití,“ zdůraznil Patrik Opa (ODS), radní pro územní rozvoj.
„Odborníci z Mendelovy univerzity budou posuzovat nejen aktuální stav obou kopců, ale také možnosti zvýšení přístupnosti a prostupnosti území, propojení obou lokalit a jejich spojení s Botičem a Jezerkou do zelené osy. Zamyslí se také nad zatraktivněním prostoru pro pasivní i aktivní trávení volného času,“ uvedl Tomáš Hrdinka (ANO), radní pro životní prostředí a agendu MA 21.
Koncepční studie, kterou má mít Prahy 4 k dispozici na jaře příštího roku, by rovněž měla odpovědět na otázku, jaké možnosti využití nabízejí oba kopce pro chodce, běžce a cyklisty, a vyřešit, kde bude možné zřídit pobytové louky nebo například postavit na Bohdalci kvalitní vyhlídku.
“Přispět k oživení obou kopců bude moci také veřejnost. Na jaře příštího roku plánujeme uspořádat k tomuto tématu online anketu a také procházku s komentářem autorů koncepční studie,” doplnil Petr Kučera (TOP 09), předseda Komise místní Agendy 21.
Projekt bude vznikat ve spolupráci se sousední městskou částí Praha 10 a správcem lesních ploch na obou pahorcích, tedy Lesy hlavního města Prahy. Praha 4 ale počítá i se zapojením všech dalších subjektů z této lokality, jako jsou například provozovatelé sportovních zařízení nebo České dráhy, majitel hlavních pozemků v okolí železniční trati.
Lesy Bohdalec a Tyršův vrch nejsou historickými lesy s kontinuálním zalesněním. Do 19. století byla oblast Tyršova vrchu pokryta ovocnými sady, nacházely se zde i malé kamenolomy. Zalesnění obou kopců se uskutečnilo na počátku 20. století. Až do roku 1930 tvořil Tyršův vrch se sousedním Bohdalcem jeden vrch nazývaný Sychrov. Ten byl ale kvůli stavbě železniční trati rozdělen takzvaným bohdaleckým zářezem.
Investor objektu Parkview, společnost Skanska Property Czech Republic, plánuje na své náklady oživit „pankrácký pentagon“ nápaditým pobytovým mobiliářem umístěným do veřejného prostoru mezi budovami Parkview a V-Tower.
- Atelier Molo architekti zpracoval tři varianty řešení.
- Pomozte vybrat tu nejlepší!
- Hlasujte prosím v krátké anketě do neděle 22. listopadu 2020.
Níže pak přinášíme nástin jednotlivých variant…
Souhrnnou zprávu z dotazování návštěvníků parku na místě, workshopů se žáky ZŠ Mendíků a ZŠ Sdružení a on-line ankety naleznete ZDE (odkaz ke stažení).
„Dovolte, abychom vám poděkovali za podněty k revitalizaci parku Jezerka. 355 respondentů je nemalý počet. Vážíme si vašeho zájmu,“ říká radní pro životní prostředí Tomáš Hrdinka (ANO).
„V tuto chvíli Městská část vybírá zpracovatele koncepční studie, pro kterého bude tato souhrnná zpráva důležitým podkladem,“ dodává radní pro územní rozvoj Patrik Opa (ODS).
Zdroj: Google Maps
Nejprve bychom rádi poděkovali čtyřem stovkám respondentů první on-line ankety, jejíž výsledky jsou již zveřejněny dále v článku. Po vyhodnocení ankety jsme plánovali setkat se s Vámi a diskutovat další témata veřejného prostoru Pankráce v rámci pracovních skupin. Hygienická situace bohužel v nejbližších týdnech neumožní uspořádat veřejné setkání. Proto si dovolujeme požádat Vás o vyplnění ještě jedné ankety.
V druhém průzkumu (anketě) pracujeme s mapou a ptáme se na:
– možnosti využití vnitřních veřejných prostor sídlišť
– místa, kde se z různých příčin necítíte příliš bezpečně
– údržbu zeleně
– konkrétní opatření ve veřejném prostoru sídlišť (která z nich nejvíce podporujete)
Doplňují druhá anketa je na odkazu ZDE a můžete ji vyplnit do 8. prosince 2020.
Dříve uskutečněné aktivity se zapojením veřejnosti, stejně jako tyto dvě ankety, poslouží k navržení prioritních kroků, které bude městská část v oblasti Pankráce realizovat nebo aktivně prosazovat. Neboli od analýzy přejdeme k návrhu, od pojmenovaných potřeb k opatřením. Souhrnnou zprávu zveřejníme na přelomu února a března 2021.
Máte pocit, že v oblasti Pankráce jsou důležitější témata související například s kapacitní dopravou a stavebním rozvojem? Zcela to chápeme. Zde předkládáme tematické oblasti, které může městská část jako místní samospráva a správce řady veřejných prostranství skutečně ovlivnit. Opatření vzešlá z tohoto projektu budou různého měřítka od drobných zásahů, které je možné realizovat již během několika měsíců, až po systémové změny, které vyžadují součinnost různých institucí v rámci hl. m. Prahy, případně spolupráci se soukromými vlastníky, a jsou otázkou řady let. Důležité je, že budete vědět, jaká opatření městská část zamýšlí a jaký časový horizont je pro ně s přihlédnutím k procesní a finanční náročnosti reálný.
Děkujeme za důvěru a spolupráci!
Městská část Praha 4 se pustila do posouzení možností rekreačního využití Chodoveckého potoka. Spolupráci nabídla studentům a pedagogům z Katedry zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzitě v Praze. Ti mají území zhodnotit do února příštího roku. Na podzim bude hotová koncepční studie.
„Chodovecký potok je potenciálně velmi příjemná rekreační a vycházková lokalita plynule navazující na Trojmezí. Nachází se na rozhraní tří městských částí. V Praze 4 se dotýká především sídliště Spořilov,“ popisuje lokalitu Patrik Opa (ODS), radní pro územní rozvoj. „Rádi bychom proto okolí potoka zrekultivovali,“ dodal.
Praha 4 na tom chce spolupracovat s městskými částmi Praha 10 a Praha 11 i s Lesy hlavního města Prahy.
„Před zhruba osmi lety došlo z důvodu neutěšeného stavu ke kompletní revitalizaci toku Chodoveckého potoka. Všechny tři retenční nádrže byly odbahněny a vyčištěny. Spodní nádrž byla na levém břehu rozšířena a zpřístupněna veřejnosti. Zbytečně velké betonové bezpečnostní přelivy a jiné prvky byly upraveny a obloženy kamenem,“ uvedl Tomáš Hrdinka (ANO 2011), radní pro životní prostředí. Součástí revitalizace byly i úpravy přilehlé zeleně v údolí potoka.
Odborníci z České zemědělské univerzity území podél Chodoveckého potoka krajinářsky zhodnotí, posoudí jeho rekreační potenciál a nabídnou možnosti řešení, které nenaruší funkci místa jako biocentra. „Zajímat nás budou například možnosti přístupnosti území pro pěší, běžce i cyklisty a případné doplnění lokality různými prvky k odpočinku i k aktivnímu trávení volného času,“ upřesnil radní Patrik Opa.
Přispět svými podněty a názory budou moci také obyvatelé okolních čtvrtí. „V průběhu jara příštího roku se k tomuto tématu uskuteční on-line anketa a také zorganizujeme komentovanou procházku s odborníky, kteří na studii pracují,“ dodal Petr Kučera (TOP 09), předseda Komise místní Agendy 21.
Chodovecký potok je levostranný přítok Botiče v oblasti Chodovce a Záběhlic. Je dlouhý 1,4 kilometru a jeho povodí zahrnuje plochu 1,2 kilometru čtverečních. Pramení na sídlišti Chodovec z meliorační trubky pod Senohrabskou ulicí. Odtud teče několik desítek metrů východním směrem do jedné z jeho retenčních nádrží a podél jihovýchodního okraje sídliště přes dvě další retenční nádrže. Pod nimi se tok obrací k severu. U parku Záběhlického zámku je zahloubený do úzkého betonového koryta, které v ulici Za Potokem mizí do tunelu a voda vytéká na povrch až v ústí do Botiče pod jezem u Záběhlického zámku. Na své cestě nepřijímá žádný významnější přítok. Jeho správcem jsou Lesy hlavního města Prahy.
Vizualizace varianty č. 2
Nedávná anketa, ve které jste mohli hlasovat, který ze tří návrhů pobytového mobiliáře by měl oživit část prostoru „pankráckého pentagonu“ mezi objekty Parkview a V-Tower, nepřinesla jednoznačný výsledek. Celkové hodnocení variant 2 a 3 bylo nadprůměrné, varianta číslo 1 byla hodnocena lehce podprůměrně. Ankety se zúčastnilo 157 respondentů. Polovina z nich bydlí na Pankráci, 18 % na Pankráci pracuje.
„Rozdíly v hodnocení druhé a třetí varianty byly minimální. Nakonec jsme se po konzultaci s autory návrhů rozhodli pro realizaci nejvariabilnější druhé varianty. Děkujeme všem účastníkům ankety za zpětnou vazbu ke zvažovaným návrhům,“ komentuje výsledky ankety Petr Houska, zástupce společnosti Skanska Property Czech Republic, vlastníka pozemku, který na svůj náklad mobiliář instaluje a bude jej dále spravovat.
Varianty byly v první otázce hodnoceny z těchto hledisek:
– jak budoucím uživatelům vyhovují svou funkcí
– jak jsou vzhledově atraktivní
– jak zapadají do kontextu prostoru, v němž mají být situovány
Výsledné hodnocení vyjadřujeme v procentech.
(způsob přepočtu)
rozhodně souhlasím = 100 %
spíše souhlasím = 66,67 %
spíše nesouhlasím = 33,33 %
rozhodně nesouhlasím = 0 %
UŽIVATELSKÁ ATRAKTIVITA
varianta 1 – 41 %
varianta 2 – 60 %
varianta 3 – 62 %
VIZUÁLNÍ ATRAKTIVITA
varianta 1 – 53 %
varianta 2 – 62 %
varianta 3 – 65 %
ZASAZENÍ DO KONTEXTU
varianta 1 – 44 %
varianta 2 – 60 %
varianta 3 – 63 %
V druhé otázce respondenti seřadili varianty od té, kterou celkově nejvíce preferují, k nejméně preferované.
(Pozn.:V rámci přepočtu na procenta přisuzujeme první volbě váhu 100 %, druhé 50 % a třetí 0 %.)
PREFERENCE VARIANT
varianta 1 – 32 %
varianta 2 – 59 %
varianta 3 – 59 %
Odpovědi na tyto otázky hledal průzkum Městské části Praha 4, který proběhl v září a říjnu letošního roku. Na zapojení žáků a studentů blízkých škol formou workshopů v parku a dotazování návštěvníků na místě navázala online anketa za účasti 206 respondentů.
Výsledky průzkumu podávají obraz parku jako málo využívané rekreační plochy s nepříliš uspokojivou údržbou. Zásadním problémem je častý výskyt uživatelů drog. Respondenti se domnívají, že park je potřeba pročistit a zpřehlednit. Návštěvnost by zvýšily udržované travnaté plochy bez psích výkalů, kvalitnější mobiliář nebo omezení dopravního hluku z Křesomyslovy ulice.
Co se bude dít dále? „Na základě shromážděných podnětů je třeba odpovědět na tyto otázky: Co jsou prioritní revitalizační kroky směřující k rychlému odstranění hlavních problémů parku, a zároveň ve finančních možnostech městské části? Jaké jsou možnosti komplexní revitalizace parku a předprostoru divadla, realizovatelné v delším časovém horizontu v závislosti na finančních zdrojích? To bude předmětem odborné diskuse v nejbližších měsících. O závěrech vás budeme informovat,“
říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Seznamte se s podrobnými výsledky průzkumu ZDE (soubor PDF).
Praha 4 se připojila k městům a obcím, které již úspěšně provozují platformu PinCity. Tato platforma umožňuje obyvatelům městské části prostřednictvím jednoduchého grafického rozhraní lokalizovat a navrhnout si svůj vlastní projekt, který mohou ostatní lidé komentovat a hodnotit, a dát tak radnici najevo, co a kde by mohla zrealizovat, nabídnou či zajistit.
„Zároveň radnice může prezentovat obyvatelům prostřednictvím tzv. pinů, česky připínáčků, výsledky své činnosti, co kde pro své obyvatele, žáky, sportovce a děti zrealizovala, čím se právě zabývá nebo co by chtěla zrealizovat ve střednědobém výhledu,“ uvedl radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (Ano 2011).
Na přehledné mapě Prahy 4 jsou tedy pomyslně zapíchnuty připínáčky přesně do míst, kde k realizaci veřejné zakázky či projektu buď již došlo, pro jaká místa vznikly nebo vznikají studie (koncepce rozvoje) či do jakých míst radnice plánuje zacílit své investice a komunitní činnost v nejbližší až střednědobé budoucnosti. Uživatel webu může filtrovat projekty ve zmíněném časovém horizontu či podle tematického zaměření (zeleň, kultura, infrastruktura, sociální péče apod.).
Pro návrhy veřejnosti je v rámci webu určena stejnojmenná záložka, kde po přihlášení mohou zadat a do mapy zapíchnout svůj projektový návrh, v jednoduchém formuláři je prostřednictvím několika parametrů představit a následně jej veřejně publikovat. Ostatní uživatelé webu pak mohou návrh komentovat a dávat mu své preference. Tím rovněž dávají radnici na vědomí, co by jinak městská část složitě zjišťovala v rámci participačních plánování s veřejností pod hlavičkou místní Agendy 21, byť i ty mají své nezastupitelné místo.
„Městská část Praha 4 uvítá, když se takový zprvu hypotetický občanský špendlík promění ve skutečnou realizaci. Teprve pak dostane celá platforma PinCity ten pravý smysl. Prosíme tedy aktivní občany, kterým na rozvoji naší městské části záleží, o zapojení se do projektu a jeho sdílení. Těšíme se na vaši odezvu,“ dodal radní Tomáš Hrdinka.
(nebo klikněte na horní či dolní obrázek)
Zdroj: Google Maps
Městská část Praha 4 podporuje záměr hlavního města Prahy získat do svého vlastnictví, objekt pošty a souvisejících pozemků v lokalitě budoucí stanice metra D Nové Dvory v Durychově ulici. Tyto nemovitosti by poté měla ku prospěchu města i místa samého rozvinout městská organizace Pražská developerská společnost.
„Nové Dvory mají vysoký potenciál stát se skutečným, přirozeným a živým jádrem celé oblasti,“ uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS) a vysvětlil: „Pozemky v okolí budoucí stanice metra jsou ve většině v majetku Prahy a pro úspěšný budoucí rozvoj této lokality je zcela zásadní, aby město nabylo do svého vlastnictví i další pozemky.“
Nové Dvory se stanicí metra, s tramvajovou tratí do Modřan a s promyšleným systémem autobusových linek ulehčí přetížené dopravní situaci v území jižně od Jižní spojky. Nová zástavba přines kvalitní veřejné budovy včetně pošty, kulturních kapacit a dalších potřebných veřejných funkcí. Zhruba polovina nově vznikající kapacity přitom bude určena pro bydlení. Prostor směrem ke Krčskému lesu zůstane zčásti „zelenou divočinou“, zčásti bude kultivován do parkové zeleně a poslouží také pro sportovní a volnočasové aktivity.
„Městská část Praha 4 opakované iniciovala vypracování územní studie, která navrhne konkrétní možnosti rozvoje a prověří lokalitu budoucí stanice metra D Nové Dvory jak z hlediska kapacit, tak z hlediska kvality urbanismu. Mezi její cíle patří zajistit v rámci nové veřejné budovy kvalitní služby pošty pro všechny klienty,“ dodal radní Patrik Opa.
Ilustrační foto: Google Maps
Radní městské části Praha 4 odsouhlasili záměr odkoupení pozemku na území parku Jezerka. Cílem je sjednotit vlastnictví v centrálním parku v Nuslích tak, aby bylo možné dále rozšiřovat zeleň a relaxační zónu.
„I z důvodu provozování dětského hřiště v parku Jezerka chce městská část odkoupit pozemek o rozloze víc než tisíc metrů čtverečních tak, aby správa parku byla efektivnější. S majiteli jsme již domluveni,“ řekl místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09).
Park Jezerka v Nuslích se nachází na území dřívější vinice a má již téměř dvousetletou historii. V současnosti sídlí v jeho centrální části Divadlo na Jezerce. V květnu loňského roku došlo v parku k rozsáhlé rekonstrukci altánu a přilehlých strmých svahů. Do budoucna pak plánuje městská část postupnou revitalizaci celého území. Tento projekt, spolu s rekonstrukcí parku Přátelská zahrada, je dalším krokem k zelenější Praze 4.
Před více než měsícem spustila městská část Praha 4 na webové adrese praha4.pincity.cz zcela novou nepolitickou platformu. Za krátkou dobu zde občané k 55 projektům radnice umístili více než 85 pomyslných připínáčků, tedy svých konkrétních návrhů pro zlepšení životního prostředí a místní (komunitní) rozvoj v Praze 4.
Web PinCity za měsíc leden navštívilo téměř 800 uživatelů, přičemž pětina lidí se pravidelně vrací a přes polovinu lidí si zobrazuje PinCity pomocí smartphonu, aby na něm strávili v průměru více než 4 minuty. Podrobnější statistiku naleznete v galerii
ZDE .
Mezi návrhy od občanů se najdou značné rozdíly, některé z nich vyžadují koncepční řešení, ty budou vyžadovat určitý čas, aby se mohly v navrhované šíři postupně rozvinout.
„Některé jsou naopak úzce lokální a konkrétní, u nichž předpokládáme, že by doba od návrhu po realizaci měla být přirozeně kratší. Jde například o návrhy umístění nových květnatých luk, moderních herních prvků pro děti či cvičebních prvků pro seniory, přisvětlení frekventovaných přechodů pro chodce či pojmenování veřejných prostranství,“ říká radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).
I
v těchto případech je však často nutná součinnost a souhlas jiných subjektů, jako je například Technická správa komunikací, dopravní policie, názvoslovná komise Magistrátu hl. m. Prahy nebo Dopravní podnik hl. m. Prahy.
Pokud je podnět čistě v kompetenci radnice Prahy 4, měla by být jeho realizace snazší.
„Ale i to, že jsme konkrétní podnět zpracovali a postoupili k vyřízení dalšímu subjektu, se v komentáři projektu jeho navrhovatel dozví. Výsledek takového řízení, který pochopitelně rovněž zveřejníme, a který bude mít na realizaci projektu zásadní vliv, však nemůžeme předjímat,“ upřesnil radní pro územní rozvoj Patrik Opa (ODS).
Bohužel ne všechny projekty jsou racionální, ať už z hlediska věcného či finančního, některé si radnice v navrhovaném rozsahu zkrátka nemůže dovolit.
„I tak jde o významný posun v komunikaci radnice s občany a jejich podílu na správě věcí veřejných, který je plně v souladu s principy místní Agendy 21,“ doplnil radní Hrdinka a dodal: „Vašim návrhům se budeme věnovat v pravidelných intervalech vždy na začátku každého měsíce. Už teď se těšíme na vaši odezvu.“
Reportáž TV PRAHA o aplikaci PinCity i můžete pustit
ZDE .
Tyto a další mapky prezentují družicová data pro Prahu 4
Obyvatelé Prahy 4 většinou svoji městskou část dobře znají, nyní se na ni mohou poprvé podívat z vesmíru. Odborná studie, vypracovaná ve spolupráci se Vzdělávací kanceláří Evropské vesmírné agentury, se zabývá využitelností metod tzv. dálkového průzkumu Země (DPZ) pro potřeby Prahy 4. Současně je určena jako vzdělávací materiál pro učitele a jejich prostřednictvím i pro žáky základních školy ve správě městské části.
„Zajímá Vás, jak je okolí vašeho bydliště viditelné z družice na oběžné dráze Země? O čem vypovídá jeho analýza v infračervené části spektra? Jaké změny probíhají v zástavbě, zeleni a v kvalitě ovzduší? Na tyto otázky vám odpoví nová studie, kterou v rámci místní Agendy 21 nechala zpracovat radnice městské části,“ uvedl radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011) a dodal: „Jejím cílem, je nabídnout občanům nový nezvyklý pohled na jejich bydliště z vesmíru a podnítit tak další samostatné uvažování o stavu a budoucnosti území Prahy 4.“
V rámci
pilotního projektu byla analyzována data o dynamice vývoje zeleně a sucha na území městské části Praha 4 z družic Sentinel 2, teplotní informace z družice Landsat 8 a rozvoj zástavby z družic Landsat, Pléaides a QuickBird.
„Vzhledem k tomu, že technologie je poměrně nová, nelze brát všechna zjištění této studie jako absolutně platná a je třeba přihlížet k dalším existujícím skutečnostem,“ uvedl dále radní Tomáš Hrdinka a doplnil: „Přesto studie předkládá jasný důkaz o pestrosti území Prahy 4 a vývoji jednotlivých ukazatelů v čase, což, na rozdíl od objektivu družice, nemusíme z místa svého bydliště vnímat vždy zřetelně.“
Celá studie je ke stažení ZDE (PDF – rozlišení pro web – cca 2MB) nebo ZDE (PDF – plné rozlišení – cca 63MB).
„Vizualizace TT Modřany – Libuš“. Autor vizualizace TT: Metroprojekt.
Tramvajová síť v Praze se v blízké době prodlouží o další necelé dva kilometry. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) totiž pro tramvajovou trať Modřany – Libuš získal pravomocné stavební povolení. Současně v nejbližších týdnech DPP vypíše veřejnou zakázku na jejího zhotovitele. Trať Modřany – Libuš bude 1,7 km dlouhá a budou na ní čtyři páry zastávek. DPP předpokládá zahájení výstavby letos v říjnu a její dokončení na konci příštího roku.
Nová tramvajová trať Modřany – Libuš bude dvoukolejná, naváže na dosavadní obratiště Sídliště Modřany, odkud dále povede podél ulice Generála Šišky k Sídlišti Libuš a křižovatce s Novodvorskou ulicí, do které odbočí. Po Novodvorské ulici pak povede k budoucí stanici metra D Libuš, do úrovně současné autobusové zastávky Pavlíkova, kde bude ukončena úvratí. Po dokončení stavby se zastávka Pavlíkova přejmenuje na Libuš.
Dopravní podnik na nové tramvajové trati vybuduje 4 dvojice zastávek: Modřanský vodojem, Observatoř Libuš, Sídliště Libuš a již zmiňovanou Libuš. Poslední dvě jmenované umožní cestujícím přestup na místní autobusové linky. Nová tramvajová trať Modřany – Libuš nabídne obyvatelům Sídliště Libuš a jeho okolí přímou dopravu do Modřan, Braníka a dále do centra například na Palackého náměstí nebo na stanici metra Staroměstská bez nutnosti přestupovat. Odhadované náklady stavby jsou cca 350 mil. Kč, 85 % z nich pokryjí dotace Evropské unie z Operačního programu Doprava.
Původní projekt počítal s vybudováním tramvajové smyčky u stanice metra D Libuš, ve které by trať Modřany – Libuš končila. Rada hl. m. Prahy ale loni rozhodla o dalším prodloužení tramvajové tratě o 1,8 km až k budoucí stanici metra D Nové Dvory. U stanice metra D Libuš proto vznikne pouze smyčka dočasná.
Situace budoucí
TT k metru D ve 3D mapy.cz – označena zastávka Pavlíkova
Městská část Praha 4 spolu s místními obyvateli, spolkem Bieno a studenty České zemědělské univerzity připravuje v rámci pilotního projektu revitalizaci vnitrobloku mezi ulicemi Halasova, Matěchova, Na Strži a U strže. Studenti na základě dotazníkového šetření mezi obyvateli, uspořádaného spolkem Bieno, předložili k veřejné diskusi celkem 10 návrhů na kompletní obnovu tohoto velkorysého veřejného prostoru.
Veřejnost měla možnost
seznámit se s návrhy v expozici umístěné přímo ve vnitrobloku. Na
veřejném setkání na Nuselské radnici se k nim mohli lidé aktivně vyjádřit a hlasovat pro návrhy podle jejich preferencí. Vítězný studentský návrh byl poté rozpracován do
architektonické studie, která bude následně předobrazem pro projektovou dokumentaci.
„Není tedy pravdou, že vnitrobloky pro radnici nejsou téma, jak tvrdí někteří opoziční zastupitelé, naopak, propracované pohledy na revitalizovaný vnitroblok termín skutečné realizace významně přiblížily,“ říká s nadějí ve slibnou budoucnost
radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011). Více informací včetně fotografií najdete na webu
praha4.pincity.cz .
Revitalizace vnitrobloku probíhá v participaci s občany podle principů místní Agendy 21.
Náhledovou verzi studie (44 stran) ke stažení jako PDF (cca 8 MB) najdete
ZDE nebo po kliknutí na obrázek níže.
Tisková verze studie ke staženi jako PDF (cca 73 MB) je pak k disposici
ZDE .
Možná jsme se vás ptali na názor loni v září, vyplnili jste podzimní online anketu nebo se vaše děti zúčastnily plánovacího workshopu v parku určeného žákům ZŠ Mendíků a ZŠ Sdružení. Tak či onak, architekti z atelieru Ai5 s využitím podnětů od návštěvníků parku pracují na návrhu, jak Jezerku revitalizovat.
V této krátké anketě se seznámíte s hlavními myšlenkami návrhu. Dejte architektům zpětnou vazbu. Váš názor je důležitý!
Anketu je možné vyplnit od středy 3. 3. do středy 17. 3. 2021 na:
Znáte lokalitu u Chodoveckého potoka? Navštívili jste ji někdy?
Jakým způsobem ji využíváte a jak byste si ji přáli zlepšit?
Pomozte prosím svými podněty a zkušenostmi odborníkům z České zemědělské univerzity,
kteří prověřují možnosti revitalizace okolí Chodoveckého potoka.
Váš názor je důležitý!
Anketu můžete vyplnit od pondělí 8. 3. do pondělí 22. 3. 2021
na tomto odkazu:
Městská část Praha 4 rozhodně nesouhlasí s výstavbou administrativního centra na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova. Rada MČ Praha 4 se na svém dnešním zasedání jednomyslně ohradila proti postupu odboru stavebního řádu Magistrátu hlavního města Prahy, který svým rozhodnutím z 11. 3. 2021 již podruhé během dvou let zrušil rozhodnutí stavebního odboru Úřadu MČ Praha 4, kterým byla zamítnuta žádost o vydání rozhodnutí o umístění této stavby.
„Zásadně nesouhlasíme s tím, aby tato naddimenzovaná administrativní budova, která naprosto nerespektuje stávající, ani budoucí vztahy v území a která zásadním způsobem ohrožuje funkci okolních obytných budov, byla do této lokalita umístěna,“ řekl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Městská část Praha 4 přitom společně s veřejností již od roku 2014 opakovaně upozorňuje na nevhodnost napojení této naddimenzované stavby do přetíženého dopravního uzlu Budějovická – Vyskočilova – Ješetická a zejména na rozpor této stavby s platným územním plánem a charakterem sousední obytné zástavby.
„V loňském roce jsme dokonce magistrátu jako odvolacímu orgánu poskytli znalecké posudky, které potvrzují tento rozpor. Jsem proto velmi rozhořčen rozhodnutím odvolacího orgánu, který se zřejmě závěry těchto posudků vůbec nezabýval a naopak posoudil všechny odvolací námitky investora stavby jako důvodné,“ uvedl dále radní Opa.
Pražský magistrát se opětovně neztotožnil se správní úvahou stavebního úřadu vedoucí k závěru, že navrhovaná stavba s 19 nadzemními podlažími a výškou atiky 72 metrů je v daném místě v rozporu s územním plánem a s požadavky na respektování urbanistického a architektonického charakteru prostředí a na zachování pohody bydlení a zdravého životního prostředí. Magistrát svým rozhodnutím vrátil věc k novému projednání a současně rozhodl, že v pokračujícím řízení bude postupováno bez jakýchkoliv prodlev a rozhodnutí ve věci má stavební úřad vydat do 30 dnů od právní moci tohoto rozhodnutí.
„Proti rozhodnutí magistrátu se již nelze odvolat. Nesouhlasné stanovisko, které jsme dnes na jednání Rady MČ Praha 4 ke stavbě Administrativního centra Budějovická opětovně přijali, však budeme uplatňovat nadále i v pokračujícím řízení,“ zdůraznil Patrik Opa. „Nynější postoj magistrátu je o to víc zarážející, že stejný orgán ve svém rozhodnutí z roku 2016 konstatoval, že navrhovaná stavba svou hmotou nesplňuje požadavky stanovené územním plánem,“ dodal radní.
Zdroj: GoogleMaps
Rada městské části Praha 4 dnes nepodpořila záměr hlavního města Prahy prodat spoluvlastnický podíl na pozemku ve východním cípu plochy veřejné zeleně při ulici Na Záhonech označovaný jako „psí loučka“. Tato část pozemku je ve vlastnictví hlavního města Prahy a městská část chce, aby to tak zůstalo, a tím zůstala pro obyvatele v této lokalitě zachována i oblíbená psí loučka.
„Jsem ráda, že Rada MČ Praha 4 záměr vedení hlavního města prodat tuto plochu, která slouží pro volné pobíhání psů, nepodpořila. Já osobně bych si přála takových dogzón víc, aby komunita pejskařů měla svá místa, kde se mohou potkávat, popovídat si na společné téma a bezpečně vypustit psy na volno,“ uvedla
zastupitelka a předsedkyně Výboru pro bezpečnost Zastupitelstva MČ Praha 4 Lucie Michková (ODS) a dodala:
„Nehledě na to, že bychom i díky tomu postupně vyřešili střety pejskařů a nepejskařů ohledně volného pobíhání psů.
Zachováním a dalším rozšiřováním psích louček chceme vrátit do společnosti vzájemný ohled a takovým negativním jevům zamezit.“
Plochy pro volný pohyb psů v Praze 4 naleznete v ulicích U Michelského mlýna, Podolská, U Družstva práce, Michelská, Durychova, Nad Koupadly, v parku Kavčí hory, v Krčském parku, v ulici V Štíhlách, Nad Vinným potokem, Boleslavova, Na Záhonech a v třešňovce Na Chodovci a také Za Brumlovkou (i když plocha Za Brumlovkou patří soukromému vlastníku, je veřejnosti volně přístupná).
Detail konkrétního pozemku v lokalitě
Rada hlavního města Prahy schválila v pondělí 29. března 2021 výběr dodavatele veřejné zakázky na opravu nosné konstrukce nad vestibulem stanice metra Budějovická. Ta je dlouhodobě v havarijním stavu a musela být v minulosti kvůli bezpečnosti dočasně uzavřena. Obnova by měla skončit ještě letos na podzim.
Do výběrového řízení na rekonstrukci betonové terasy na Budějovické, které bylo zahájeno loni 18. prosince, se přihlásilo sedm účastníků. Hodnotící komise nakonec vybrala jako nejvýhodnější nabídku od společnosti BDS Benešov s.r.o., která provede stavební práce za 34 184 732 Kč bez DPH. Předpokládaná hodnota zakázky byla přitom bezmála o deset milionů korun vyšší.
Vybraná dodavatelská firma se v rámci své nabídky zavázala provést veškeré práce za 180 dní, tedy zhruba během půl roku. Samotná realizace by měla začít co nejdříve, ale přesné datum zatím není stanoveno.
„Oprava Budějovické je pro naši městskou část naprosto zásadní, protože jde o nápravu dlouhá léta trvajícího ostudného stavu. Velký dík patří radnímu Janu Chabrovi, že tuto nezbytnou opravu dotáhl k realizaci,“ uvedl Michal Hroza (TOP 09), místostarosta městské části Praha 4 pro majetek.
Práce na studii revitalizace parku Jezerka pokračují. V průběhu března 2021 měli zájemci příležitost vyjádřit se prostřednictvím on-line ankety k prvnímu autorskému konceptu. Zpětná vazba vyzněla převážně pozitivně.
Navržené přístupy vykazují poměrně vysokou až velmi vysokou průměrnou míru přijatelnosti mezi respondenty. Ti zároveň prostřednictvím ankety předali autorům velké množství rozmanitých podnětů a připomínek.
„Mile mě potěšil velký počet obyvatel, kteří se do ankety zapojili a rád bych jim za jejich stanoviska a podněty poděkoval “ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS). „Ozvalo se nám přes tři stovky respondentů a věřím, že nejen u parku Jezerka to signalizuje, že jsme se vydali správným směrem,“ dodává radní.
Souhrnný komentář autorů k podnětům a připomínkám respondentů je přílohou poslední zprávy zveřejněné na
https://praha4.pincity.cz/projekty/47 (pozn.: v oblasti soubory). Podívat se na ni můžete i
ZDE .
Zajímá vás odpověď na otázky kdo, proč a jak často navštěvuje okolí retenčních nádrží na Chodoveckém potoce? Chcete se dozvědět, jaké aktivity by si přáli návštěvníci v této lokalitě zachovat či nově nalézt, a jaké spíše odmítají?
„Odborníci z České zemědělské univerzity budou s využitím výsledků ankety pokračovat v práci na studii. Její dokončení a zveřejnění očekávejte na podzim letošního roku,“ vysvětluje další kroky radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Věnujete se tak zvaným „městským sportům“, tedy jízdě na skateboardu, koloběžce či BMX kole, parkouru a podobně? Pak právě na vás cílí naše další anketa. Přispějte proto svým názorem k navržení co nejzajímavější náplně a co nejpříjemnějšího zázemí areálu na okraji sídliště Spořilov – v ulici Na Chodovci.
(pokud by odkaz zlobil (anketa nebyla vidět), použijte tento náhradní – anketa – na odstranění problému se pracuje)
„Na obnovu cyklotrialové dráhy, dokončenou na podzim loňského roku, naváže zpracování architektonické studie. Ta se zaměří na revitalizaci skateboardové plochy a prověří možnosti dalšího zatraktivnění a rozšíření areálu. A právě zde nám můžete svými tipy a náměty pomoci. S konceptem studie se pak bude moci veřejnost seznámit v průběhu letních prázdnin. Dokončení studie předpokládáme koncem letošního roku,“ vysvětluje radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Návrh Metropolitním plánu (nového územního plánu hl. m. Prahy) předpokládá, že převážně zalesněné kopce Bohdalec a Tyršův vrch se stanou parky metropolitního významu. Aby tato myšlenka dostala konkrétnější obrysy, vzniká ve spolupráci Městských částí Praha 4 a Praha 10 studie, která prověří možnosti citlivé revitalizace, volnočasové náplně a v neposlední řadě pěšího propojení obou kopců.
- Jak často a jakým způsobem využíváte Bohdalec a Tyršův vrch?
- Jaké aktivity byste si zde přáli a jaké spíše ne?
„Pomozte, prosím, svými podněty podněty zpracovatelům studie,“ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Anketu můžete vyplnit až do 3. května 2021
Praha 4 přistupuje k revitalizaci veřejných prostranství na svém území koncepčně. Proto si nechala zpracovat studii, která zhodnotila jejich stav a potenciál a doporučila prioritní projekty k realizaci. Cílem je na základě jasných kritérií dlouhodobě revitalizovat a rozvíjet veřejná prostranství v závislosti na finančních možnostech městské části a dalších subjektů v území.
Doporučení jsou výsledkem podrobné analýzy území, které předcházely dva online průzkumy na podzim loňského roku. Zaměřily se na témata kvality, bezpečnosti a fungování veřejného prostoru v oblasti sídlišť Pankrác I a II, Centrálního parku a tzv. pentagonu. Následující tři nejvýznamnější projekty autoři studie doporučili k realizaci:
Vize pro Centrální park
Koncepcí správy a rozvoje nejvýznamnějšího veřejného prostranství v řešeném území, Centrálního parku, se nikdo nezabýval více než dekádu, přestože v blízkém okolí parku přibylo a ještě přibude administrativních pracovníků i rezidentů.
“Proto oslovíme zkušené architekty a krajináře, aby odpověděli na otázku, jak park dále rozvíjet v kontextu nové výstavby v okolí, rostoucí vytíženosti parku různorodými skupinami návštěvníků a v neposlední řadě měnícího se klimatu,“ uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS) a dodal: „Předpokládáme, že tým, který představí nejzajímavější a nejkomplexnější vizi, vyzveme ke zpracování strategicky zaměřené studie správy a rozvoje parku.“
Rekreační, ne zbytkové plocha
Ve správě městské části je rovněž rozlehlý pás zeleně mezi ulicemi Hvězdova a Plamínkové na okraji sídliště Pankrác II. V něm spatřují autoři analýzy nevyužitý potenciál.
“Pěší cesta podél frekventované komunikace a lavičky s výhledem na zadní trakt obchodního centra nejsou atraktivní. Požádali jsme proto odborníky a studenty z Katedry zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity, aby během zimního semestru 2021/22 navrhli možnosti, jak plochu zeleně citlivě oddělit od ulice a lépe využít k odpočinku lidí, kteří v blízkosti bydlí a pracují,” řekl radní pro životní prostředí a Místní agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).
Obchodní pasáže si zaslouží důstojnou podobu
V nepříliš dobrém stavu se nachází veřejný prostor podél objektů občanské vybavenosti v ulici Pujmanové a mezi ulicemi Na Pankráci a Kotorská. Architekti v nejbližších měsících podrobně zhodnotí stav obou komerčních pasáží a navrhnou potřebné kroky k postupné revitalizaci. Jejich výstup bude podkladem pro dialog s vlastníky objektů občanské vybavenosti a místní veřejností.
V pondělí 12. dubna 2021 zemřel Ing. Vít Janoušek, obyvatel městské části Praha 4 a dlouholetý představitel spolku SOIP Praha 4, který věnoval velké úsilí boji za lepší Prahu, lepší veřejný prostor a lepší komunikaci veřejné správy a developerů s veřejností.
„Pan Vít Janoušek nám byl často oponentem při hodnocení některých záměrů a projektů, ale současně i spolupracovníkem, který se živě zajímal o problémy městské části a jejich řešení. Velmi jsem si vážil jeho klidného a věcného přístupu při společném jednání,“ uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS). „Bude nám chybět.“
Poslední rozloučení s Vítem Janouškem se uskutečnilo 20. dubna 2021. Vzhledem k současné epidemické situaci bylo bez účasti veřejnosti.
V parcích Jezerka a Na Fidlovačce je ve spolupráci MČ Praha 4 a Magistrátu hlavního města Prahy právě testován systém nového, energeticky úspornější veřejného LED osvětlení, To je i při zachování bezpečnostních standardů svojí spotřebou energie ohleduplnější k životnímu prostředí a k nočnímu životu obyvatel.
U speciálně navržených stínítek lamp je rozptyl světla do okolí a tím i světelné znečištění minimalizováno, u světel je možné v závislosti na noční době nastavit i různou intenzitu osvětlení; v ranné části noci (cca do 23.00 hodin) a před ránem (cca od 5.00 hodin) lampy svítí v intenzitě 50 % nominálu, v hluboké noci pak na 30 % nominálu.
Při pohybu chodce se v hlubokonočním režimu nejbližší tři lampy pro zvýšení světleného komfortu plynule přisvěcují (ze 30 na 50 % nominálního výkonu). Lampy tak přizpůsobují intenzitu svícení nočnímu životu obyvatel, v případě nouze či potřeby se však mohou v tzv. antipanickém režimu rozzářit i více než dvojnásobně (na 100 % nominálu).
V parku Na Fidlovačce lze měnit i barevnou teplotu světla v souladu s přirozenými biorytmy člověka od čistě bílé v podvečer a ráno (4000 Kelvinů) až po oranžově žlutou v hluboké noci (2000 Kelvinů). V parku Jezerka je trvale nastavena hodnota na 3000 Kelvinů, která se z hlediska úspory energie, bezpečnosti a barevného podání jeví jako zlatým standardem.
Všechny uvedené hodnoty intenzit, barevné teploty světla a časového plánu jejich spouštění je po dobu testovacího režimu nutné chápat jako dočasné a orientační.
Další fotografie najdete v malé fotogalerii na odkazu
ZDE .
Městská část Praha 4 nesouhlasí s podobou developerského projektu společnosti EKOSPOL v Braníku, a tedy ani s vydáním společného územního a stavební povolení pro tento obytný soubor. Námitky městské části a ostatních účastníků řízení, které poukazovaly zejména na nevhodný urbanismus, ztížení využitelnosti navazujících pozemků a nevratné zhoršení dopravní situace v ulicích starého Braníka shledal Stavební úřad Prahy 4 bohužel jako nedůvodné.
„S tím nemůžeme souhlasit, a proto městská část Praha 4 využije své zákonné možnosti a proti vydanému rozhodnutí podá odvolání k nadřízenému orgánu,“ uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS). „Jsem přesvědčen, že tento stavební záměr může být pro Braník skutečně škodlivý, a věřím, že o tom v odvolacím řízení přesvědčíme i Magistrát hlavního města Prahy,“ dodal radní.
Společnost EKOSPOL svůj záměr vybudovat obytný soubor s téměř třemi sty byty s městskou částí ani s místními obyvateli nekonzultovala. Až po výzvě městské části představila svůj projekt na jednání Komise pro územní rozvoj a následně i na setkání s obyvateli v Braníku. Bohužel až v době, kdy již byla kompletní dokumentace předána na stavební úřad k projednání. Zásadní připomínky a požadavky městské části a branických obyvatel na úpravu záměru tak zůstaly ze strany EKOSPOLU bez odezvy.
Společné územní a stavební povolení pak bylo vydáno pro obytný soubor Ekorezidence Braník na území vymezeném ulicí Bezová, Jižní spojkou a Kunratickým potokem v polovině dubna 2021.
„Záměr stavby není v souladu s požadavkem stavebního zákona na dosažení udržitelného rozvoje území. Nevyhovující je prostorové uspořádání jednotlivých budov, které půdorysem ani orientací nenavazují na dosavadní zástavbu v této části Braníka,“ uvedl dále radní Patrik Opa.
Výstavba, která počítá s 289 bytovými jednotkami pro nové residenty, plánuje pouze 173 parkovacích stání. Tedy skoro 40 procent bytů bude bez nároku na vlastní parkování. Bytové domy budou v konečné fázi napojeny na ulici Bezová, která je pro tak intenzivní dopravní nápor zcela nevhodná. Na zátěž, kterou tento projekt bude znamenat pro jejich čtvrť, poukazují také místní obyvatelé či zástupci občanského sdružení Náš Braník. Dopravní a parkovací kolaps, ekologická zátěž pro školku a okolní hřiště, nulová návaznost na oblast kolem potoka – to jsou jen některé příklady.
Platforma PinCity má od čtvrtka 29. dubna 2021 nejen zcela nový modernější vizuál, ale přibyly i nové funkcionality tak, aby se používání platformy se pro uživatele maximálně zjednodušilo.
Na hlavním webu PinCity tak přibyla sekce Aktuality, kde kromě nově zveřejněných projektů občané naleznou informace týkající se odpovědí na návrhy projektů, výzvy k účasti v anketách či participacím při projednávání budoucího projektu.
„Společně s tvůrci webu pevně věříme, že se vám nová podoba bude líbit,“ uvedl radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).
Dubnová anketa, které se od 7. do 19. 4. 2021 zúčastnilo více než tři sta respondentů, a to nejen ze Spořilova, poskytla zadavatelům několik jasných odpovědí. Radnice Prahy 4 si v ní od veřejnosti nechala poradit, jak navrhnout co nejzajímavější sportovní i nesportovní náplň a co nejpříjemnější zázemí městského areálu na okraji sídliště Spořilov – v ulici Na Chodovci.
Anketa především ukázala zřetelnou poptávku po volnočasovém a odpočinkovém areálu širšího zaměření,
který bude atraktivní nejen pro vyznavače městských sportů v úzkém smyslu, ale i pro starší věkové ročníky včetně rodičů s dětmi. Dotázaní se také většinově domnívají, že areál by měl poskytovat komfortní zázemí pro sportující
a relaxující návštěvníky. Přinejmenším by měl být osvětlený, disponovat přístřeškem pro případ nepřízně počasí
a splachovacím WC.
„Anketa potvrzuje rostoucí poptávku nejen po areálech městských sportů, ale také po kvalitních veřejných prostranstvích, kde lze příjemným způsobem trávit volný čas. Děkujeme všem respondentům za podněty, se kterými budou tvůrci vize revitalizace a rozvoje areálu Na Chodovci dále pracovat,“ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu MČ Praha 4 Patrik Opa (ODS).
Výsledky ankety jako soubor PDF si můžete prohlédnout (stáhnout) kliknutím na obrázek níže.
Anketa za účasti 344 respondentů ukázala, že oba vrchy slouží především jako místo procházek, venčení psů a kondičního běhu obyvatel okolí. Většina respondentů žije v blízkém okolí, žádný respondent nebydlí mimo Prahu 4 nebo Prahu 10. Naprostá většina návštěvníků oceňuje přírodní, lesní charakter území.
Mnozí zdůraznili, že díky určité “divokosti” a omezenému množství “atrakcí” se jedná o klidnou lokalitu. Hlavním problémem je špatná přístupnost a prostupnost mezi oběma kopci. Nejvíce preferenčních hlasů proto získalo přímé pěší propojení Bohdalce s Tyršovým vrchem. Jednoznačně upřednostňovanou možností je propojení obou vrchů mostem nad železnicí. Nezanedbatelná část respondentů by uvítala lepší cestní síť a pestřejší nabídku aktivit pro děti (jediné lesní dětské hřiště na Bohdalci nepovažují tito respondenti za dostačující).
„Rád bych všem respondentům poděkoval za účast v anketě. Studie, která bude v následujících týdnech s využitím výsledků ankety dokončena, poslouží jako podklad pro jednání s nejdůležitějšími vlastníky v území, Lesy hl. m. Prahy a dalšími městskými institucemi. Cílem je, aby Tyršův vrch a Bohdalec nezůstaly parky celoměstského významu pouze na papíře (v návrhu nového územního plánu). Vznikající studie je nástrojem, jak prostřednictvím dlouhodobé vize konzultované s uživateli území tohoto cíle dosáhnout,“ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Výsledky ankety si zobrazíte jako soubor PDF na odkazu
ZDE nebo kliknutím na obrázek níže.
Zpracování územní studie pro lokalitu budoucí stanice metra D Nové Dvory opakovaně iniciovala městská část Praha 4.
Zadání územní studie bylo dokončeno v březnu 2021 odborem územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy. V dubnu 2021 proběhlo výběrové řízení na zpracovatele, kterým se stala kancelář UNIT architekti s. r. o. V současné době bylo zahájeno zpracování analytické části územní studie. V
této fázi má široká veřejnost první možnost se do celého procesu zapojit.
V prvním červnovém týdnu bude možné zúčastnit se procházky územím se zpracovatelem studie nebo navštívit „plánovací kontejner“ umístěný naproti nákupnímu centru Lidl, vyplnit anketu, pocitovou mapu a diskutovat souvisejících témata.
Díky spolupráci s Prahou 15 a Českou asociací skateboardingu ještě více ožije areál městských sportů na Spořilově. Na opravu cyklotrialové dráhy dokončenou na podzim loňského roku navázala na konci května instalace nových skateboardových překážek na sousední asfaltové ploše.
„Praha 15 zapůjčila překážky, pro které aktuálně neměla adekvátní využití, Česká asociace skateboardingu zařídila jejich převezení a montáž. Oběma subjektům velmi děkujeme,“ uvedl
Patrik Opa (ODS), radní pro územní rozvoj a výstavbu.
Ani oživení skateboardové plochy novými překážkami není poslední změnou
k lepšímu. Tým architektů z U/U studia pracuje na dlouhodobé vizi revitalizace
a rozvoje areálu, se kterou se veřejnost bude moci seznámit v průběhu letních prázdnin na platformě Pincity.
AKTUALIZOVÁNO O NOVÉ FOTO
Pro zvětšení klikni
Oprava terasy nad metrem Budějovická pokračuje a v rámci kontrolního dne mohli staveniště poprvé navštívit i novináři, a to společně s radním pro správu majetku hlavního města Prahy Janem Chabrem (TOP 09) a místostarostou městské části Praha 4 pro kulturu a majetek Michalem Hrozou (TOP 09).
„Práce probíhají podle plánu a oprava by měla být hotová do konce roku. Jsme velmi rádi, že se magistrát do rekonstrukce pustil a věnuje tomuto problému pozornost, protože jde o zásadní projekt naší městské části. Terasa je dlouhodobě v havarijním stavu a stejně tak vstup do metra v této části,“ řekl
místostarosta Michal Hroza (na snímku vpravo).
Do konstrukce terasy zatéká voda, a je proto třeba vybourat její betonovou část. Nutností je i dočasné uzavření vstupu do metra ze strany od Polikliniky Budějovická a v současnosti je tak umožněn vstup pouze z Olbrachtovy ulice. Oprava terasy se dlouho odkládala – důvodem byla snaha o koordinaci s vlastníky sousedních nemovitostí a minimalizace negativních vlivů stavby na okolí.
„Projekt se přepracoval tak, aby vyhovoval všem zúčastněným stranám, a v červnu letošního roku jsme začali s rekonstrukcí po letech komplikací souvisejících například i s výstupem z metra,“ dodal
radní Jan Chabr (na snímku vlevo).
Město zaplatí za opravy přibližně 46 milionů korun. Rozsáhlé práce budou pokračovat i v dalších měsících a dokončit by je měli dělníci do konce letošního roku. Vstup do metra u Polikliniky by se mohl otevřít dříve, záležet však bude podle jednatele firmy BDS Benešov Davida Božovského na průběhu opravných prací souvisejících se zatékáním do vestibulu.
Nedaleko branických ledáren, v klidném místě na břehu Vltavy, zprovoznila Praha 4 úplně nové griloviště. Je volně přístupné a umožňuje prožít podvečer či večer jak u klasického táboráku, tak si s přáteli či rodinou ugrilovat steaky, špízy anebo dokonce čerstvě nachytané ryby.
„Inspiraci pro naše griloviště jsem našel v jedné z okrajových pražských městských částí a myslím, že místo, které jsme pro něj nedaleko ledáren vybrali, je velmi důstojné, a že minimalistická podoba griloviště tvořeného z pohledového betonu je vkusná a zároveň účelná,“ popsal
radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).
Griloviště je v sezoně (od dubna do října) jedenkrát týdně uklízené a udržované specializovanou firmou, mimo sezonu bude servis dvoutýdenní. Přesto je samozřejmě záhodné, aby lidé, kteří v místě bezpochyby stráví hezké chvilky, dbali na pořádek tak, aby si grilování užili i ti, kdo přijdou po nich. „Zatím je třeba si přivézt vlastní palivo – dřevo, dřevěné uhlí, popřípadě grilovací brikety, do budoucna ale zvažujeme, že budeme pravidelně dodávat i vyschlé štípané dřevo z prořezávek stromů,“ doplnil Tomáš Hrdinka.
Pokud se veřejné griloviště osvědčí a bude o něj zájem, mělo by podle slov radního Hrdinky vzniknout ještě jedno, tentokrát v parku na Pankráci.
Malou reportáž o novém „grilovišti“ najdete na odkazu na vysílání PRAHA TV přímo
ZDE .
Projektová příprava revitalizace Nedvědova náměstí již začala. Seznamte se s hlavními principy chystané revitalizace a dejte nám k nim zpětnou vazbu. Krátkou anketu můžete vyplnit až do 23. srpna 2021.
„S přihlédnutím k výsledkům ankety bude dokončena studie, se kterou se budou občané seznámit v průběhu září na místě i online prostřednictvím platformy Pincity,“ vysvětluje radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Anketu najdete na odkazu zde: https://praha4.urad.online/
Hlavní město odstraní zhruba 1400 kusů mobiliáře v podobě modrých laviček nesoucích rozměrné reklamy, který je v současné době rozmístěn po celé Praze, především na zastávkách MHD. Stane se tak na náklady bývalého nájemce, společnosti AD-Net, která jej i přes platnou výpověď a rozhodnutí soudů o exekuci dosud neodklidila. Pražský magistrát tak pokračuje ve svém plánu odstraňovat z ulic vizuální smog a postupně kultivovat veřejný prostor. Mezi prvními už zmizely lavičky v Olbrachtově v ulici v Praze 4.
„Protože dodání obrovského množství laviček bude určitě ze strany Magistrátu trvat delší dobu, lavičky, které byly na pozemcích svěřených do správy městské části Praha 4, prioritně nahradíme z vlastních zásob. Naši obyvatelé, zejména senioři, tak alespoň na části míst nepřijdou o možnost odpočinout si při každodenních pochůzkách za lékařem a nákupy, anebo při procházkách,“ uvedl radní po životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).
Naprostá většina laviček, a tedy i odpovědnost za montáž nových, je však na pozemcích města, svěřených do správy Dopravního podniku HMP, což je skutečnost, kterou MČ Praha 4 musí respektovat. „Přesto si nedovedu představit, že by na nejvíce frekventovaných místech, jako je tomu třeba u zastávky BUS před poliklinikou na ulici Antala Staška, lavičky delší dobu chyběly. Proto jsme ve výjimečných připraveni improvizovaně umístit dočasně lavičky i tam, než se situace ze strany Magistrátu, resp. Dopravního podniku vyřeší,“ dodal radní Hrdinka.
Původní nájemní smlouvu podepsalo hlavní město v roce 1998. Instalovaný mobiliář byl určen k běžnému užívání, opěrná část laviček však sloužila jako reklamní plocha. Za užívání pozemků měl nájemce hradit městu nájemné ve výši 1 Kč za 1 m2 ročně. Práva a povinnosti z nájemní smlouvy následně v roce 2001 převzala společnost AD-Net. Praha doručila nájemci výpověď nájemní smlouvy v roce 2014 a po vypracování podrobné právní analýzy ještě znovu o pět let později. Společnost ale vyjádřila nesouhlas s ukončením nájemního vztahu. Lavičky tak i přes opakovaná rozhodnutí soudů zůstaly na městských pozemcích až do současnosti.
Odvoz laviček v Olbrachtově ulici vedle zastávky autobusů u metra Budějovická.
Praha 4 pokračuje ve vysévání květnatých luk, v letošním roce se jejich počet na území městské části zvýšil na šest. K původní louce v Novodvorské ulici tak přibylo pět luk plných květů a radnice plánuje založeních další.
„V současnosti máme šest květnatých luk. My jsme těmi pěti letošními navázali na velice úspěšný, pilotní projekt z loňského roku, kdy jsme vyseli květnatou louku v Novodvorské ulici. Dostali jsme desítky pozitivních reakcí od našich obyvatel a je to i v souladu s klimatickou biopolitikou zvyšování biodiverzity ve městě,“ uvedl radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).
V součinnosti s Technickou správou komunikací Praha 4 vyhledává Praha 4 vhodná místa,
zejména středové pásy zeleně, které jsou pro květnaté louky vhodné.
Malou reportáž o květnatých loukách najdete na Praha TV na odkazu
ZDE .
Městská část Praha 4 ve spolupráci s architekty dokončila koncepční krajinářsko-urbanistickou studii revitalizace parku Jezerka. Studie vznikla na základě participace s veřejností a je dostupná na webu PinCity Prahy 4. (https://praha4.pincity.cz/aktuality/35-krajinarsko-urbanisticka-studie-revitalizace-parku-jezerka).
„Byl tak učiněn první důležitý krok k postupné revitalizaci jednoho z nejvýznamnějších parků v Praze 4,“ uvedl Patrik Opa (ODS), radní pro územní rozvoj a výstavbu.
Studie zhodnotila stav a potenciál parku a navrhla dlouhodobou koncepci revitalizace rozdělenou do realizačních etap. Jako podklad pro zpracování studie byly využity výsledky dotazníkového šetření o možné budoucnosti lokality, kterého se účastnilo 355 respondentů.
„Může tedy začít projektová příprava první etapy spočívající v rekonstrukci jezírka a oživení jeho nejbližšího okolí. K vlastní realizaci dojde během příštího roku,“ upřesnil Filip Vácha (TOP 09), radní odpovědný za investice do nemovitého majetku.
K napájení jezírka bude využita dešťová voda ze střech usedlosti Jezerka.
„Obnovíme tak dříve oblíbené místo, které je spolu s nedalekou usedlostí středobodem parku, a současně ušetříme zdroje pitné vody,“ dodal Tomáš Hrdinka (ANO 2011), radní pro životní prostředí a místní Agendu 21.
Praha 4 plánuje ve spolupráci s Katedrou zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity v Praze prověřit možnosti revitalizace plochy veřejné zeleně podél Hvězdovy ulice a prodiskutovat je s místními obyvateli. První možností, jak vyjádřit svůj názor, je online anketa, kterou lze vyplnit od 30. 8. do 13. 9. 2021 na https://praha4.urad.online/ .
Své zkušenosti a dotazy můžete také sdělit odborníkům ze zemědělské univerzity i osobně.
Budou vám k dispozici ve středu 8. 9. a v úterý 14. 9. 2021, vždy od 17:30 do 19 hodin, u dětského hřiště Hvězdova.
„Předem děkuji za vaše podněty. Výstup semestrálního projektu bude zveřejněn v únoru příštího roku,“ dodává radní pro územní rozvoj, výstavbu a památkovou péči Patrik Opa (ODS).
V prvním červnovém týdnu byl na křižovatce ulic Durychova a Štúrova umístěn participační/informační kontejner Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, ve kterém měla
široká veřejnost možnost vyjádřit se k tématům týkajících se lokality budoucí stanice metra D Nové Dvory, pro kterou Magistrát hl. m. Prahy pořizuje územní studii.
Během celého týdne navštívilo kontejner cca 150 lidí, kteří mohli na místě získat informace o plánovaných změnách a o všem co s tím souvisí, vyplnit anketní dotazník, pocitovou mapu nebo zapsat své podněty na flipchart. V území se zároveň uskutečnily dvě moderované procházky za účasti celkem cca 65 obyvatel, v rámci kterých byly sbírány podněty a informace o území přímo v terénu. Během července také proběhlo v dané lokalitě a navazujícím území reprezentativní sociologické šetření.
Získané informace z participačního kontejneru, vycházek a sociologického šetření budou podkladem pro zpracování územní studie Nové dvory. Výstupy z participačního procesu a další informace o procesu pořízení územní studie jsou k dispozici na
https://www.iprpraha.cz/novedvory .
Výstava „Česká architektura od secese k dnešku“ je nejrozsáhlejší výstavou moderní architektury v českých zemích za posledních 20 let. Koná se na počest 150. výročí narození architekta Jana Kotěry, který je považován za vůdčí osobnost moderní české architektury a který svým dílem přispěl i k architektuře dnešní Prahy 4.
Na ploše přes 2000 metrů čtverečních se představí více než 500 nejvýznamnějších architektonických děl a téměř 300 architektů působících na našem území od konce 19. století do současnosti. Z architektonického dědictví městské část Praha 4 bude na výstavě prezentováno 25 významných budov a model vodárenské věže v Michli právě od architekta Jana Kotěry.
Výstava v Jízdárně Pražského hradu je otevřená denně od 10 do 18 hodin a potrvá do 31. října 2021.
S využitím řady podnětů od příznivců městských sportů a aktivního odpočinku zpracovalo U/U studio dlouhodobou vizi postupné revitalizace a rozšiřování areálu městských sportů na Spořilově, v ulici Na Chodovci.
„Ještě jednou děkuji všem, kteří svými názory přispěly do ankety na počátku tvorby vize. Věřím, že neméně přínosná pro další práci bude i zpětná vazba k vytvořené vizi,“ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Jak hodnotíte veřejný prostor od křižovatky Podolská/Sinkulova k plaveckému stadionu? Čeho si zde ceníte a co potřebuje zlepšit? Jakým aktivitám by mělo sloužit prostranství mezi vodárnou a areálem Sokola?
O těchto a dalších otázkách můžete diskutovat na setkání k veřejnému prostoru Podolí, které se uskuteční ve čtvrtek 23. září 2021 od 18 hodin v salonku restaurace Na Staré Sokolovně.
„V duchu motta revitalizací Nedvědova náměstí to nekončí, ale začíná, vás srdečně zveme k neformální diskusi,“ říká radní pro bezpečnost, sport a informatiku Jaroslav Míth (ODS). „Touto diskusí chceme plynule navázat na projekt revitalizace Nedvědova náměstí představený veřejnosti na Festivalu Podolí“, upřesňuje Patrik Opa (ODS), radní pro územní rozvoj, výstavbu a památkovou péči.
Ilustrační foto – zima 2021 – 6x
Bydlíte nebo pracujete v blízkosti Botiče? Případně tudy procházíte nebo projíždíte na kole? Přispějte, prosím, svým názorem v online anketě!
„Výsledky ankety budou velice užitečným podkladem pro docenta Jebavého z Katedry zahradní a krajinné architektury ČZU a jeho studenty, kteří si téma revitalizace Botiče zvolili jako semestrální zadání v letním semestru 2022. Jsme moc rádi, že tímto projektem můžeme navázat na inspirativní spolupráci s katedrou na tématu revitalizace údolí Chodoveckého potoka, která započala před rokem,“ vysvětluje účel ankety Patrik Opa (ODS), radní pro územní rozvoj a výstavbu. „Botič je cenným krajinným prvkem. Městská část by proto měla mít odborně podložený názor, jakým způsobem území kolem potoka rozvíjet, aby byl co nejvíce podpořen jeho přírodní, rekreační a současně městotvorný potenciál,“ dodává Opa.
Anketu je možné vyplnit do 18. října 2021 prodlouženo do 22. října 2021 na:
Pokud by odkaz výše zlobil (nebyla by vidět aktuální anketa), tak prosím použijte možnost vstupu do ankety
ZDE .
Vloni na podzim navázala Praha 4 spolupráci s Katedrou zahradní a krajinné architektury ČZU s cílem zhodnotit krajinný a rekreační potenciál Chodoveckého potoka v bezprostředním sousedství sídliště Spořilov II. Výsledkem roční spolupráce je tato vize. Co navrhuje a jaké bude její další uplatnění?
„Rád bych pracovníkům katedry i zapojeným studentům poděkoval za příjemnou a inspirativní spolupráci. Autorům vize se podle mého názoru podařilo navrhnout příjemný rekreační prostor a současně zachovat přírodní ráz této lokality ceněný jejími návštěvníky“ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Jaké změny studie navrhuje?
V první řadě klade důraz na obnovu stávající zeleně a její vhodné doplnění. Nezanedbatelnou část porostů tvoří dožívající krátkověké stromy a náletové dřeviny, které bude nutné postupně nahrazovat. Vize také navrhuje obnovu zde původních ovocných sadů.
Dojde k doplnění a rozšíření cestní sítě a chybějícího mobiliáře odpovídajícího přírodnímu charakteru údolí. Výrazně se zlepší prostupnost území, přístupy k vodě a možnosti rekreace v přírodě kousek od rušného města. Vznikne procházkový okruh, různé typy míst k zastavení a pozorování přírody, odpočívadla nebo velká plocha k venčení psů.
„Věřím, že tato vize bude hodnotným příspěvkem Praha 4 ke spolupráci s hlavním městem a městskými části Praha 10, 11 a 15 na revitalizaci celého Trojmezí,“ uzavírá Opa.
Navštěvujete rádi Branické skály? Co se vám zde líbí a nelíbí? Máte nápady, jak zlepšit a zpříjemnit prostředí této jedinečné přírodní památky ve správě Městské části Praha 4? Vyjádřete, prosím, svůj názor prostřednictvím této ankety.
Výsledky ankety poslouží jako podklad pro odborníky, kteří zhodnotí stav a potenciál lokality, doporučí opatření ke zlepšení její správy a navrhnou možnosti její postupné revitalizace.
„Branické skály jsou velmi specifická a hodnotná lokalita, proto je třeba přistupovat k jakýmkoliv zásahům citlivě a uváženě. Oslovili jsme tři kvalitní, zkušené týmy, a požádali je o úvodní zhodnocení stavu a možností na základě poskytnutých podkladů. Tým, který předloží nejlepší vizi, bude následně vyzván k jejímu rozpracování. Úvodní vize budou zpracované do února, podrobná vize by měla být hotová do letních prázdnin. Věřím, že vize budou podobně inspirativní jako v případě parku Na Pankráci, kde jsme tento způsob výběru projektového partnera uplatnili poprvé,“ popisuje další kroky
Patrik Opa (ODS), radní pro územní rozvoj, výstavbu a památkovou péči.
Anketu můžete vyplnit od 20. 10. do 7. 11. 2021 na https://praha4.urad.online/
(V případě problémů s odkazem výše, můžete využít i náhradní přístup
ZDE )
Ilustrační foto: GoogleMaps
Upozorňujeme veřejnost, že setkání nad studií revitalizace Roztylského náměstí sever se v úterý 23. listopadu 2021 nekoná. Důvodem je onemocnění autora studie architekta Zdeňka Sendlera.
O náhradní termínu, kdy se avizované sekání uskuteční, vás budeme včas informovat.
Připravovanou revitalizací Nedvědova náměstí a nastíněnou možností regenerace Branických skal to nekončí, ale začíná! Podél Vltavy mezi Podolskou vodárnou a Barrandovským mostem je ještě řada veřejných prostranství, která by si jistě zasloužila nechat vdechnout nový život. A proto se na vás obracíme s další anketou.
Příprava projektová dokumentace k revitalizaci Nedvědova náměstí utěšeně běží a městská část také zahájila výběr projektového partnera pro posouzení možností regenerace oblíbené rekreační lokality a přírodní památky Branické skály.
V níže položených částech Podolí, Dvorců či Braníka se ale nacházejí ještě další veřejná prostranství s nevyužitým potenciálem. Jak vnímáte a využíváte veřejná prostranství v této oblasti právě vy?
„Přispějte prosím svými názory a zkušenostmi ke vzniku dlouhodobé vize revitalizace těchto veřejných prostranství,“ žádá občany o spolupráci radní pro územní rozvoj, výstavbu a památkovou péči Patrik Opa (ODS).
Anketu je možné vyplnit do 6. 12. 2021 na adrese:
Těšíme se na vaše názory, tipy a zkušenosti!
Praha 4 dlouhodobě a opakovaně odmítá téměř dvacetipodlažní, více než 70 metrů vysokou budovu Administrativního centra Budějovická na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova. Magistrát hlavního města Prahy sice v minulosti vydal rozhodnutí, podle něhož takový projekt není v souladu s územním plánem, přesahuje výškově okolní zástavbu a porušuje předpisy o oslunění a osvětlení, teď ale nepochopitelně otočil a nařídil Stavebnímu úřadu Prahy 4, aby rozhodl ve věci žádosti společnosti OPAL REAL o vydání rozhodnutí o umístění stavby nazvané AC Budějovická.
„Od roku 2014 říkáme ne a magistrát s námi souhlasil. Co se stalo, že změnil stanovisko?“ Ptá se radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS). „Rozpor s územním plánem potvrzují i znalecké posudky, které jsme magistrátu poskytli v rámci odvolacího řízení. Jsem velmi rozhořčen rozhodnutím odvolacího orgánu, který se zřejmě závěry těchto posudků vůbec nezabýval, a naopak posoudil všechny odvolací námitky investora stavby jako důvodné,“ dodal Patrik Opa.
Developer, společnost OPAL REAL, plánuje vybudovat v sousedství nízkopodlažní zástavby výškový objekt s pěti podzemními a 19 nadzemními podlažími a s výškou přesahující 70 metrů. Městská část Praha 4 nadále trvá na tom, že taková stavba je zejména z hlediska své výšky v rozporu s limity možného rozvoje ve stabilizovaném území, což konstatoval i znalecký posudek a ve svém rozhodnutí z roku 2016 uvedl také Odbor stavebního řádu MHMP, ve kterém je doslova uvedeno: V daném případě je problematická výška stavby a lze tedy konstatovat, že navrhovaná stavba svou hmotou nesplňuje požadavek stanovený Územním plánem sídelního útvaru hlavního města Prahy spočívající pouze v možnosti dotváření stávající urbanistické struktury.
„Takto naddimenzovaná administrativní budova, která naprosto zásadním způsobem ohrožuje funkci okolních obytných budov, do této lokality určitě nepatří,“ uvedl radní
Patrik Opa. „Zásadním negativním dopadem je, že obyvatelé domů v okolí přijdou o světlo a o slunce, sníží se jim komfort bydlení i kvalita života.“
Odbor stavebního řádu pražského magistrátu svým rozhodnutím dvakrát v průběhu dvou posledních let zrušil rozhodnutí Stavebního úřadu Prahy 4, který žádost o vydání rozhodnutí o umístění této stavby zamítl. V posledním novém rozhodnutí z 25. listopadu 2021 nazvaném Příkaz – opatření proti nečinnosti, označil postup Stavebního úřadu Prahy 4 za obstrukční a přikázal mu, aby řízení dokončil do 15. prosince 2021 vydáním rozhodnutí ve věci.
„Je to zvláštní, magistrátní úředníci nutí Stavební úřad Prahy 4 vydat rozhodnutí o umístění stavby, o jejíž negativních dopadech na obyvatele Prahy 4 není sporu,“ uvedl dále radní Patrik Opa.
Rada městské části Praha 4 nadále trvá na tom, že navrhovaná stavba s 19 nadzemními podlažími a výškou 72 metrů je v daném místě v rozporu s územním plánem a s požadavky na respektování urbanistického a architektonického charakteru prostředí a na zachování pohody bydlení a zdravého životního prostředí.
Záměr na výstavbu AC Budějovická je umisťován do urbanistické struktury sídliště Michelská s výškovou hladinou 21 – 25 metrů a typickým počtem osmi podlaží. Podél ulice Budějovická je nízkopodlažní zástavba objektů občanské vybavenosti s výškovou hladinou do 8 metrů a areály školských zařízení taktéž s výškovou hladinou do 8 metrů.
Na protilehlé straně ulice Budějovická severozápadním směrem se nachází sídlištní zástavba (Zelená liška) s výškovou hladinou 18 – 21 metrů.
Přes ulici Vyskočilova se na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova nachází administrativní budova navazující základní hmotou na výškovou hladinu sídlištní zástavby s výškovou dominantou výšky 46,3 metru.
Na protilehlém rohu směrem západním se nachází budova Reiffeisenbank s výškou (bez technologií na střeše a loga) maximálně 50,5 metru.
Výšková hladina stávající zástavby v bloku mezi ulicemi Vyskočilova Přímětická, Budějovická a Vokáčova, jehož součástí je plánovaná stavba, i převládající výšková hladina Sídliště Michelská je tak navrhovanou budovou o výšce 71,720 metru nad upraveným terénem překročena o cca 47 metrů. Navrhovaná budova svojí výškou převyšuje i budovy na nároží křižovatky Budějovická, Vyskočilova a Olbrachtova o více než 20 metrů.
„Praha 4 opakovaně upozorňuje také na nevhodnost napojení stavby do přetíženého dopravního uzlu Budějovická – Vyskočilova – Ješetická, které by dopravu v lokalitě dále zahustilo. To by následně vedlo k jejímu částečnému odklonění do vedlejších obydlených ulic, zejména Ješetické, která se tím stane hlavní komunikací pro obsluhu AC Budějovická,“ uvedla Lucie Michková (ODS), členka zastupitelstva a předsedkyně Výboru pro bezpečnost Zastupitelstva městské části Praha 4. „Lidé bydlící v Přímětické ulici přijdou o parkovací místa a zahuštění dopravy vyvolané větším pohybem vozidel se nepříznivě projeví na bezpečnosti provozu i chodců v ulici s bytovými domy a mateřskou školou.“
Proti plánované stavbě Administrativního centra Budějovická se řadu let nevymezuje jen městská část Praha 4, ale také nejméně 1850 občanů, kteří podpořili petici proti umístění této stavby na nároží ulic Budějovická a Vyskočilova.
Ilustrační foto: možné podoby objektu Administrativní centrum Budějovická dle
STUDIO AM Architektonický Ateliér v sekci PROJEKTY – OBČANSKÉ STAVBY
V pátek 10. prosince 2021 se opět pro veřejnost otevřela terasa nad jižním vestibulem metra C – Budějovická. Samotná rekonstrukce probíhala od července letošního roku a hlavní město přišla na přibližně 34 milionů korun. Výstup z metra, pokud v pondělí dobře dopadne přejímka, má být podle DPP otevřen již následující den.
Symbolického přestřižení pásky u dlouhé roky uzavřeného schodiště, vedoucího z terasy na úroveň vestibulů metra, se zúčastnili pražský radní Jan Chabr (TOP 09), za městskou část místostarosta Prahy 4 pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09) a předseda představenstva DBK Mgr. Miroslav Velfl.
Radní Chabr při této příležitosti zkonstatoval, že terasa, kde byly zesíleny a lépe zakonzervovány některé konstrukce, provedeny izolační práce, položena nová dlažba a lépe vyřešen odvod srážkové vody, je nyní bezpečná, posouzená statikem a měla by vydržet dlouhé roky. V současné době se na terase ještě provádějí poslední práce u budovy České spořitelny, kde se zakrývá dilatační spára a napojuje izolace.
„Jsem rád, že občané Prahy 4 budou mít opět nekomplikovaný přístup směrem k naší radnici a místo znovu ožije,“ uvedl místostarosta Michal Hroza. „My se v příštím roce chceme zaměřit právě na celkovou úroveň prostoru mezi oběma východy z metra. Jsou zde místa, kde si zeleň doslova volá po kultivaci a také některé části dlažby si zaslouží opravu,“ dodal Hroza. Podle něj je v diskusi i samotné využití velké rozlohy terasy, která by do budoucna mohla více sloužit lidem.
„A jak nám sdělil Dopravní podnik hl. m. Prahy, tak otevření jižního vestibulu metra by mohlo proběhnout bez zbytečného zdržení hned poté, co v pondělí 13. prosince úspěšně dopadne dopolední technická přejímka vestibulu a eskalátorů. Těším se, že již v úterý 14. prosince vestibul bude opět v provozu a ne až v původně plánovaném termínu, tedy den před Štědrým dnem,“ uzavřel Hroza.
Další info v malé reportáži PrahaTV na odkazu
ZDE .
Stavební úřad Prahy 4 vydal územní rozhodnutí o umístění stavby nazvané Administrativní centrum Budějovická, jak mu to na konci listopadu letošního roku nařídil Odbor stavebního řádu Magistrátu hlavního města Prahy. Se stavbou více než sedmdesátimetrové kancelářské budovy na nároží ulic Budějovická a Vyskočilova zásadně nesouhlasí Praha 4. Rada městské části na svém posledním zasedání vyjádřila znepokojení nad změnou právního názoru magistrátního odboru, který v minulosti vydal rozhodnutí, podle něhož takový projekt není v souladu s územním plánem, přesahuje výškově okolní zástavbu a porušuje předpisy o oslunění a osvětlení. Proti rozhodnutí o umístění stavby se městská část Praha 4 odvolá.
„Svůj zcela zásadní nesouhlas s takto naddimenzovanou stavbou naše městská část trpělivě opakuje již roku 2014 a bude ho uplatňovat i nadále ve všech stupních řízení,“ uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Stavební úřad Prahy 4 ve svém územním rozhodnutí z 15. prosince 2021 uvedl, že v řízení postupoval podle právního názoru odvolacího orgánu, k němuž se odvolal developer, společnost OPAL REAL. Své rozhodnutí vydal Stavební úřad Prahy 4 navzdory odlišnému názoru stavebního odboru Úřadu MČ Praha 4, protože jiné posouzení by bylo nerespektováním právního názoru odvolacího orgánu.
Rada městské části Praha 4 ve svém usnesení nadále trvá na tom, že devatenáctipodlažní stavba AC Budějovická není zejména z hlediska své výšky v souladu s Územním plánem sídelního útvaru hlavního města Prahy (ÚP SÚ MHP), konkrétně s limity možného rozvoje ve stabilizovaném území. Takový závěr vyplývá nejen ze znaleckých posudků, které si nechala MČ Praha 4 zpracovat, ale dokonce i z rozhodnutí Odboru stavebního řádu MHMP z 1. února 2016, v němž se mimo jiné konstatuje: navrhovaná stavba svou hmotou nesplňuje požadavek ÚP SÚ MHP spočívající v možnosti pouhého dotvoření stávající urbanistické struktury.
Odbor stavebního řádu MHMP tento právní názor v otázce přípustnosti výškové stavby AC Budějovická, kterým v roce 2016 zavázal prvoinstanční orgán, tj. Stavební úřad Prahy 4, svým příkazem z 25. listopadu 2021 bez jakéhokoli zdůvodnění změnil. Rada MČ Praha 4 nyní vyjádřila znepokojení nad nestandardním zasahováním magistrátního úřadu do řízení vedeného na prvním stupni a nad jeho zjevným zájem na výsledku řízení.
„Na odporu ke stavbě mrakodrapu se městská část Praha 4 naprosto shoduje s obyvateli Prahy 4. Petici proti umístění této výškové budovy na roh ulici Budějovická a Vyskočilova podpořilo v minulosti 1850 obyvatel, kteří svůj názor nezměnili, a ani my ho měnit nebudeme. Proti rozhodnutí o umístění stavby AC Budějovická se samozřejmě odvoláme,“ uzavřel radní Patrik Opa.
O tematu jsme již psali například ZDE .
Městská část Praha 4 plánuje letos revitalizovat dětská hřiště Ohradní a Podolská. Využíváte některé z těchto hřišť, případně obě? Co se vám zde líbí a nelíbí? Co byste si tu přáli změnit/zlepšit?
Aby podoba a náplň dětských hřišť co nejvíce vyhovovala vašim potřebám, přispějte prosím svými postřehy a názory v této krátké anketě.
Děkujeme za spolupráci a sdílení informace o anketách na sociálních sítích!
Lokalita Nových Dvorů patří ke klíčovým územím pro rozvoj města. Může zde vzniknout nová čtvrť u budoucí stanice metra D Nové Dvory, a také místa pro rekreaci a sport. Lokalita řešená územní studií se nachází na území především dvou městských částí: MČ Praha 4 a MČ Praha 12 (okrajově pak na území MČ Praha-Kunratice a MČ Praha-Libuš). Územní studie pro tuto lokalitu pokročila v letošním roce do další fáze, veřejnost má opět možnost se k ní vyjádřit.
V úterý 22. února 2022 od 15:30 se uskuteční tzv. veřejné jednání (prezentace + možnost pokládat dotazy k návrhu), a to prostřednictvím online streamu na platformách vimeo a zoom:
Od středy 23. února do pátku 25. února 2022 bude na křižovatce ulic Durychova × Štúrova × Libušská umístěn
konzultační kontejner, ve kterém se veřejnost z může seznámit s návrhem studie, pracovníci IPR Praha zodpoví dotazy a vyslechnou názory, případně občanům pomohou formulovat písemnou připomínku. Kontejner bude otevřen v časech:
- ve středu 15:00 – 19:00 hodin
-
ve čtvrtek 11:00 – 19:00 hodin
-
v pátek 11:00 – 16:00 hodin
(Změna časů vyhrazena.)
Návrh lze písemně připomínkovat do pátku 4. března 2022 (včetně), a to způsoby uvedenými ve veřejné vyhlášce, která je zpřístupněna na
úřední desce Magistrátu hl. m. Prahy i na úřední desce městské části Praha 4 a ve které naleznete i další informace k veřejnému jednání. Doručené (písemné) připomínky budou následně vyhodnoceny a předány zpracovateli územní studie k zapracování.
Obě ankety proběhly na přelomu ledna a února 2022 za poměrně velké účasti respondentů. Anketu k dětskému hřišti Ohradní vyplnilo 191 respondentů, k dětskému hřišti Podolská pak 173 respondentů. Organizátoři všem respondentům děkují a jejich názorů a tipů si váží.
„To je na ankety k lokálním dětským hřištím poměrně hodně lidí. Rád bych touto cestou poděkoval jak všem respondentům, tak i ZŠ a MŠ Ohradní, ZŠ Nedvědovo náměstí a Sokolu Podolí za pomoc s propagací a sdílením anket,“ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Ankety přinesly podrobné odpovědi na otázku, jaké věkové skupiny dětí hřiště dosud využívaly a jakým herním činnostem se zde nejvíce věnovaly. „Ukázalo se, že atraktivita obou hřišť zřetelně klesá u dětí od 10 let výše. V rámci revitalizace hřišť je proto třeba zamyslet se, do jaké míry je lze obohatit o nabídku herních a relaxačních prvků atraktivních pro starší školní děti,“ komentuje Opa. „Návštěvníci by také na dětských hřištích přivítali dostatek stinných míst k posezení a zdroj vody k pití, umývání i osvěžení v parných letních dnech, kterých v posledních letech přibývá,“ popisuje radní další informace z anket.
Výsledky obou anket poslouží jako podklad pro dodavatele. O termínu revitalizace obou hřišť vás budeme s předstihem informovat.
Pro zobrazení (stažení) výsledků anket klikněte na obrázky níže.
Bydlíte v blízkosti kostela sv. Michaela Archanděla v Podolí? Máte rádi klid a zeleň vnitrobloku a parku? Hrajete míčové hry na sportovním plácku nebo chodíte s dětmi na zdejší dětské hřiště? Přispějte svými názory a zkušenostmi v této anketě!
„Naší ambicí není nákladná komplexní revitalizace. Jak se píše v Generelu veřejných prostranství Prahy 4, z tohoto osobitého místa by se neměl stát standardní park. Veškeré úpravy prostranství by měly podpořit jedinečný genius loci vnitřního světa ukrytého v rozsáhlém vnitrobloku,“ vysvětluje účel ankety radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS) a k dalšímu postupu pak dodává: „Proto na základě vašich názorů v anketě požádáme architekty a krajinářské architekty, aby navrhli drobné intervence, které přispějí ke zlepšení vzhledu místa a citlivě rozšíří nabídku volnočasových a sportovních aktivit.“
Před několika dny byla dokončena krajinářská studie parku Na Fidlovačce. Seznamte se s jejími závěry a přispějte svými podněty v krátké anketě.
„Nejstarší veřejný park na území Prahy 4 patří k významným městským parkům v celopražském měřítku. Tomu by měla odpovídat pozornost věnovaná jeho správě a rozvoji. Proto jsme vloni zadali krajinářskou studii. Ta navrhuje opatření ke zlepšení péče o park a postupné regeneraci zeleně v závislosti na stáří a kondici jednotlivých dřevin s přihlédnutím k měnícím se klimatickým podmínkám. Studie také doporučuje úpravy směřující k rehabilitaci celkové kompozice parku, aby lépe vynikly kvality dané jeho zajímavou polohou,“ objasňuje smysl studie radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa(ODS).
Anketu k základním principům regenerace parku můžete na odkazu níže vyplnit do 21. března 2022.
Předem děkujeme za Vaše názory!
Kompletní studii najdete v přílohách na odkazu:
Dozvědět se více o historii a současnosti parku můžete také v rámci komentované prohlídky vedené autorem krajinářské studie Ing. Ondřejem Fousem. V rámci procházky bude příležitost zodpovědět vaše otázky k regeneraci parku. Sraz je v úterý 29. března 2022 v 17:30 v atriu před divadlem.
Rada městské části Praha 4 vyslovila souhlas se směnou pozemků v Michli, které jsou ve vlastnictví hlavního města Prahy, za pozemky v Libni, které jsou ve vlastnictví akciové společnosti Eurovia. Tato směna umožní vyřešit letitý problém městské části Praha 8, jejíž úřad se nachází na pozemcích Eurovie, zatímco v Praze 4 vybuduje Eurovia na pozemcích, které směnou v sousedství svého sídla získá, veřejně přístupný park.
„Je to dobré řešení,“ uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS). „Úřad městské části Praha 8 už nebude stát na pozemcích ve vlastnictví soukromého podnikatelského subjektu, a obyvatelé Michle budou mít k dispozici nový parkový prostor s pobytovými loukami pro volnočasové aktivity nejen zaměstnanců Eurovie, ale i všech návštěvníků nového parku,“ doplnil radní.
Nový povrch a mobiliář, několik desítek stromů i místo pro setkávání – to všechno získala Branická ulice spolu se svým okolím díky rekonstrukci svého zhruba kilometrového úseku. Skončily tak téměř šestileté práce probíhající v několika etapách. Opravy za téměř 90 milionů korun provedla Technická správa komunikací hlavního města Prahy.
Práce v ulici symbolicky zakončilo zasazení dřevěné lodě před Dům s pečovatelskou službou. Nový prvek má sloužit například jako záchytný bod a zároveň jako symbolické připomenutí nedaleké řeky, kterou od Braníka odřízla Jižní spojka a Barrandovský most.
Branická ulice získala z části asfaltový povrch, který snižuje hluk, a zčásti dlažbu. Vytvoření nového místa pro setkávání přivítal radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011). „Vzniklo takové nové komunitní centrum Braníka, kde se pořádají různé akce typu vepřových hodů nebo vánočních setkání, a byl zde pořízen i speciální mobiliář,“ dodal Tomáš Hrdinka.
Po několika desítkách let se do ulice také vracejí stromy. Ty si přáli místní obyvatelé. Jedná se o zhruba třicet kusů dřezovců, které jsou vhodné právě do městského prostředí.
„Co je u nich jiné než obvykle, je to, že pro tyto stromy byl vymyšlen zvláštní způsob zavlažování, což je vidět i na speciální dlažbě, která umožňuje vsak vody. Pokud by vody náhodou po nějaké přívalové srážce bylo mnoho, tak jsou prostory pro kořeny stromů zdrenážované do kanalizace. Navíc je zde použit velmi kvalitní substrát, který spolu s dostatkem vody umožňuje stromům vyrůstat, aby vytvořily veliké koruny a příhodný stín,“ vysvětlil Tomáš Hrdinka.
Link na reportáž TV Praha k opravě Branické ulice najdete na odkazu
ZDE
Městská část Praha 4 zaujala negativní stanovisko k zamýšlené výstavbě bytového domu se čtyřmi nadzemními podlažími a 14 bytovými jednotkami na místě původního rodinného domu č. p. 306 v ulici V Hodkovičkách. Ke společnému územnímu a stavebnímu řízení o vydání společného povolení toto stavby vznesla následující námitky: Záměr nepřihlíží k charakteru území a svými parametry adekvátně nereaguje na dosavadní zástavbu. Záměr nerespektuje výškovou hladinu okolní zástavby.
„Určující a zcela převládající charakter zástavby v Hodkovičkách tvoří nízkopodlažní rodinné vily v zahradách založených parcelací území v období první republiky,“ uvedl radní pro území rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS). „Projekt čtyřpodlažního domu do této lokality nezapadá, protože tak vysoká zástavba se v této uliční frontě nenachází.“
Záměr developera je umisťován do stabilizované lokality Hodkoviček s urbanistickou strukturou zahradního města, jehož kompoziční uspořádání bylo založeno na počátku 20. století na základě regulačního plánu. Systém uliční sítě uvnitř území byl stanoven a plně realizován. Zahradní čtvrť byla v první polovině minulého století rychle zastavována. I pozdější dostavby volných ploch většinou sledovaly původní parcelaci a duch regulačního plánu i charakter prostředí zahradního města tak zůstal dodnes zachován.
Základní pravidlo pro umisťování staveb dle Pražských stavebních předpisů uvádí, že při umisťování staveb musí být přihlédnuto k charakteru území. Klíčový je zejména vztah staveb k veřejným prostranstvím, výškové uspořádání zástavby, půdorysné a hmotové členění. Kromě toho že projekt přesahuje dosavadní zástavbu svou výškou, se v ulici V Hodkovičkách ani v nejbližším okolí nevyskytují objekty obdobné kapacity a parametrů blížících se půdorysným rozměrům 24 x 17 m a zastavěné ploše 403 m2, jak je nový objekt navrhován.
Proto městská část Praha 4 požaduje, aby Stavební úřad Prahy 4 zamítl žádost o vydání společného povolení na stavbu „Novostavba bytového domu v ul. V Hodkovičkách“.
Známe výsledky online ankety k možnostem revitalizace vnitrobloku a parku za kostelem sv. Michaela Archanděla v Podolí. Stanou se důležitým podkladem pro zpracovatele ideové krajinářsko-architektonické studie revitalizace tohoto území. Ten bude vybrán v horizontu několika týdnů.
Podrobné výsledky ankety naleznete
ZDE .
„Rádi bychom předešli případným nedorozuměním a nespokojenosti občanů s navrhovanými řešeními. Proto ještě v průběhu letošního jara proběhne v parku setkání, kde budou mít zájemci příležitost sdělit architektům své podněty a připomínky k rozpracovanému návrhu. Děkuji všem účastníkům ankety za vyjádřené názory a těším se na viděnou u příležitosti představení konceptu studie,“ říká k dalšímu postupu Patrik Opa (ODS), radní pro územní rozvoj a výstavbu.
Studie bude dokončena během letních prázdnin. Městská část ji využije jako podklad pro postupnou revitalizaci vnitrobloku a parku prostřednictvím uvážlivých drobných zásahů respektujících osobitý charakter místa.
Park za kostelem sv. Michaela Archanděla v Podolí / Zdroj: Mapy.cz – Jiří Borovička
Městská část Praha 4 zásadně a rozhodně nesouhlasí se směnou pozemků v katastrálním území Karlín za pozemek s veřejnou zelení v katastrálním území Záběhlice, který se nachází v Praze 4, jak ji navrhlo hlavní město. Rozhodla o tom ve středu 30. března 2022 Rada městské části Praha 4.
Pozemky o výměře 163 m2 a 11 m2, oba v Karlíně v ulici Za Invalidovnou, jsou ve vlastnictví soukromého subjektu, který požádal o směnu, a mají být směněny za pozemek o výměře 29 038 m2 v Záběhlicích ve vlastnictví hlavního města Prahy. Důvodem má být podle odboru hospodaření s majetkem Magistrátu hlavního města Prahy vypořádání majetkoprávních vztahů. Na pozemcích žadatele se nacházejí veřejná parkovací stání, která jsou součástí zóny placeného stání. Na pozemku v Záběhlicích jsou veřejné plochy zeleně (tzv. Třešňovka), plochy komunikací U Mlýna, Na Chodovci, Ke Spořilovu a plocha veřejného parkoviště.
„Taková směna pozemků je pro Prahu 4 absolutně nepřijatelná, a proto jsme k ní nedali souhlas,“ uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS) a dodal: „Nepoměr je už ve velikosti pozemků navržených ke směně, a co je ještě horší, Praha 4 by mohla přijít o Třešňovku, místo s veřejnou zelení, kde tráví volný čas mnoho obyvatel Spořilova. To nepřipustíme!“
Městská část Praha 4 zásadně nesouhlasí se změnou Územního plánu sídelního útvaru hlavního města Prahy na pozemku v Michli zkráceným postupem. Tento návrh by znamenal změnu plochy zeleně městské a krajinné /ZMK/ na plochu všeobecně obytnou /OV/ s předpokládaným kódem míry využití území H za účelem výstavby bytového domu. Rada městské části Praha 4 považuje dosavadní využití pozemku v Michli jako plochy městské zeleně za stabilizované.
Důvodem návrh na pořízení změny v územním plánu je zamýšlená výstavba čtyřpodlažního bytového domu se stravovacím zařízením v přízemí na dosavadní zatravněné ploše na křižovatce ulic Nuselská a Pod Stárkou v sousedství sokolovny.
Návrh na pořízení změny územního plánu byl projednán Komisí pro územní rozvoj Rady MČ Praha 4 dne 14. března 2022 se závěrem: Komise zásadně nesouhlasí s návrhem na pořízení změny územního plánu. Usnesení bylo přijato šesti hlasy pro, proti nebyl nikdo a nikdo se nezdržel hlasování.
Trojmezí Chodovec, Hostivař, Záběhlice je pro řadu obyvatel žijících v jeho okolí klidným koutem přírody. Jeho potenciál pro rekreaci je však daleko větší než dnes. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) proto začíná připravovat krajinářskou studii, která prozkoumá možnosti budoucí podoby Trojmezí. Cílem je navrhnout takovou podobu území, která bude respektovat potřeby místních a zachová jeho cenné přírodní hodnoty.
„V minulosti toho bylo v oblasti Trojmezí naplánováno hodně, žádný návrh však nenalezl potřebnou shodu mezi vlastníky, městskými částmi a veřejností. Pořízení studie je tedy jedním z prvních kroků na cestě ke společné dohodě,“ uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS). „Městská část přispěla do diskuse o dalším směřování Trojmezí krajinářskou studií revitalizace údolí Chodoveckého potoka zpracovanou odborníky z České zemědělské univerzity ve spolupráci se sousedními městskými částmi a pracovníky Odboru ochrany prostředí MHMP. Věřím, že studie bude přínosným podkladem pro zpracovatele studie celého Trojmezí a těším se na spolupráci,“ vysvětluje Opa.
Příprava studie bude probíhat až do konce roku 2022 a bude se do ní moci zapojit každý, pro koho je budoucnost Trojmezí důležitá. Zadání studie vyzdvihuje, co je třeba v tomto území chránit a jaké využití by se zde mělo podporovat. Měla by vzniknout například síť cyklostezek a pěších cest, případně stezek pro vyjížďky na koních. Stejně tak bude třeba řešit napojení na dopravní infrastrukturu v okolí a zajistit, aby návštěvníci nevytvářeli na Trojmezí a obyvatele v bezprostředním okolí nepřiměřenou zátěž, například formou nevhodného parkování.
Do přípravy studie se budou moci zapojit také obyvatelé. V červnu proběhne v Trojmezí několik akcí s veřejností. Získané názory zapracují architekti do prvního návrhu studie. Tento návrh bude hotový na podzim a poté bude představen. Připomínky k návrhu budou zapracovány a finální podoba studie bude představena v Centru Architektury a Městského Plánování (CAMP) na sklonku tohoto roku.
Další detailní informace, aktuality, termíny setkání a podklady najdete postupně webových stránkách Institutu plánování a rozvoje iprpraha.cz/trojmezi a na webových stránkách a sociálních sítích městské části Praha 4.
Obyvatelé Spořilova, především z okolí Spořilovské, čekají řadu let na řešení problému, který jim přináší nadměrný hluk a emise z těžké kamionové dopravy. Úlevu jim má přinést těžké zakrytí této nadměrně zatížené komunikace připravované minimálně od roku 2015. To je stále v nedohlednu.
I když tento projekt má Posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) již od roku 2019, hlavní město naprosto nečekaně dalo přednost výstavbě Hloubětínského tunelu na Průmyslovém polookruhu v severovýchodní části města, kde není připraveno nic. A chce na tento projekt uvolnit 320 milionů korun.
Po Jižní spojce a Spořilovské ulici jezdí stovky kamionů, které by tuto část Prahy 4 mohly minout, pokud by byla dostavěna jihovýchodní část pražského okruhu. Spořilovská tak v současné době nahrazuje pražský silniční okruh určený pro tranzitní dopravu. To poškozuje obyvatele Spořilova, kteří trpí nadměrným hlukem a emisemi, které snižují kvalitu jejich bydlení a mohou mít negativní vliv na jejich zdraví. Měření v minulých letech opakovaně prokázalo překročení hygienických limitů.
Městská část Praha 4 připravila ve spolupráci s TSK Praha a hlavním městem těžké zakrytí Spořilovské, tj. vedení dopravy tunelem, s parkovou úpravou na povrchu. Naděje, že se tak stane v dohledné době, se opět vzdálila, když Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo záměr výběrového řízení na projekt Hloubětínského tunelu.
Zakrytí Spořilovské a svedení dopravy do tunelu představuje nejefektivnější způsob eliminace negativních dopadů od dopravy na této komunikaci. Kromě omezení hluku zajišťuje i možnost urbanistického propojení obou dnes oddělených částí Spořilova novou městskou plochou s parkovou úpravou. Tunelová část má podle studie proveditelnosti měřit zhruba 720 metrů, na oba portály naváží protihlukové stěny v délce asi 200 metrů.
Zakrytí Spořilovské ulice bylo zařazeno mezi strategické stavby hlavního města Prahy a v návrhu rozpočtu na rok 2017 bylo zařazeno v kapitole 3 Doprava v celkové hodnotě 2,6 miliardy Kč, s čerpáním 5 milionů Kč během prvního roku.
Náměstek primátora hlavního města Prahy pro oblast dopravy a památkové péče Adam Scheinherr (Praha sobě) však od roku 2019 nezajistil na projekční přípravu a realizaci zakrytí Spořilovské ulice ani korunu.
V úterý 26. dubna 2022 byl zveřejněn upravený návrh Metropolitního plánu, nového územního plánu hl. m. Prahy, který bude určovat budoucí podobu hlavního města. Zveřejněním upraveného návrhu vstoupil Metropolitní plán do další fáze tzv. veřejného projednání, během kterého se uskuteční i další kolo připomínkování. V rámci tohoto kola může kdokoliv uplatnit svou připomínku a vlastníci pozemků dotčených návrhem řešení, oprávněný investor a zástupce veřejnosti mohou podávat námitky, a to nejpozději do 30. června 2022.
„Metropolitní plán je důležitým nástrojem rozvoje hlavního města, a proto by měl být jeho návrh důkladně a zodpovědně představen Pražanům a stejně zodpovědně a důkladně projednán s městskými částmi,“ uvedl
radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
„Bohužel děje se pravý opak,“ dodal.
„Rada městské části vyjádřila ve svém usnesení vážné znepokojení nad aktuálním stavem pořizování nového územního plánu, protože hlavní město Praha doposud neprojednalo s městskou částí Praha 4 připomínky k návrhu Metropolitního plánu schválené usnesením Zastupitelstva MČ Praha 4 už v roce 2018,“ uvedl radní Patrik Opa a dodal: „Jsme proto přesvědčeni, že není možné přistoupit k veřejnému pojednání návrhu Metropolitního plánu, a to minimálně v částech týkajících se městské části Praha 4.“
Usnesení Rady MČ Praha 4 k informaci o aktuálním stavu pořizování nového Územního plánu hl. m. Prahy (Metropolitního plánu) číslo 9R-245/2022 ze dne 13. 4. 2022 najdete ZDE .
Jak se zapojit do projednávání Metropolitního plánu
Návrh Metropolitního plánu byl poprvé veřejnosti představen v roce 2018 v rámci tzv. společného jednání, během něhož městské části a veřejnost podávaly připomínky, a svá stanoviska uplatnila také ministerstva a úřady.
Připomínky a námitky k upravenému návrhu lze uplatnit prostřednictvím připomínkovací aplikace na internetové adrese
https://www.portalprazana.cz/pripominkovani-mpp , písemnou formou na adresu:
Magistrát hlavního města Prahy, Odbor územního rozvoje, Jungmannova 35/29, 110 00 Praha 1 nebo v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem, a to na adresu elektronické podatelny Magistrátu hl. m. Prahy:
posta@praha.eu či datovou schránkou Magistrátu hl. m. Prahy:
48ia97h .
Kompletní dokumentace Metropolitního plánu je ke stažení na webu
https://metropolitniplan.praha.eu/ , kde je možné nalézt i další důležité informace. K prohlížení grafické části plánu je vhodná aplikace
https://plan.praha.eu/ .
Vzhledem k obsáhlosti dokumentace se budou konat dvě veřejná projednání.
První veřejné projednání se uskuteční 30. května 2022 a druhé 23. června 2022. Obě projednání se budou konat od 9 hodin v sále Centra architektury a městského plánování – CAMP, Vyšehradská 51, Praha 2 a pro případ naplnění kapacity sálu v CAMP i v sále Paláce Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2.
Současně budou veřejná projednání přenášena prostřednictvím on-line streamované videokonference na níže uvedených internetových adresách:
S upraveným návrhem Metropolitního plánu a jeho základními principy se již nyní může veřejnost seznámit také na výstavě „To je Plán“ v Centru architektury a městského plánování.
V rámci veřejného projednání plánuje Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy spolu s hlavním městem i informační tour po městských částech. V Praze 4 bude možné přijít s dotazem či podnětem do OC Arkády Pankrác v termínech: 16. června 2022 mezi 15:00 – 20:00 hodin, 17. června 2022 mezi 14:00 – 20:00 hodin a
18. června 2022 mezi 11:00 – 16:00 hodin.
Obyvatelé Prahy 4 mají stejně jako v roce 2018 možnost vyjádřit svůj názor na Metropolitní plán vyplněním a odesláním formuláře na adresu
metroplan@praha4.cz . Tato vyjádření budou sloužit jako podnět pro následné projednání upraveného Metropolitního plánu samosprávou městské části Praha 4. Připomínky mohou směřovat k obecným tématům (například k souladu s právními předpisy, k ochraně zeleně či dosavadní vybavenosti, k základním koncepcím, ke znění konkrétních článků apod.), stejně tak mohou být směřovány ke konkrétní lokalitě či ploše (například k navrženému a popsanému cílovému charakteru lokality, k nastavené výškové regulaci, k navrhovaným veřejně prospěšným stavbám, k vymezení parků apod.).
Zde si můžete stáhnout
formulář pro vaše připomínky, požadavky a podněty jak ke konkrétní lokalitě, kterou si můžete vyhledat v aplikaci
https://plan.praha.eu/ , tak obecně k obsahu Metropolitního plánu.
Vyplněný formulář s připomínkami je nutné zaslat městské části Praha 4 nejpozději do 20. května 2022.
Na základě ankety o stavu a využívání vnitrobloku a parku za kostelem sv. Michaela Archanděla v Podolí bylo upřesněno zadání ideové studie a vysoutěžen zpracovatel. Stala se jím architektka Lucie Vlachová, která nyní pracuje na konceptu návrhu.
„Přijďte prosím ve středu 25. května 2022 večer a dejte paní architektce zpětnou vazbu k rozpracovanému návrhu. Znát názory uživatelů je pro zdařilý návrh velmi důležité,“ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS), který se akce rovněž zúčastní.
Sraz účastníků bude v 18:00 u zvonice.
Navštěvujete rádi park Na Pankráci? Přispějte, prosím, svým názorem ke vzniku dokumentu, který stanoví hlavní principy jeho dlouhodobého směřování. Zapojit se můžete účastí na některé z červnových komentovaných procházek parkem nebo vyplněním online ankety, které poběží v průběhu letních prázdnin.
„Hlavním úkolem generelu správy a rozvoje parku Na Pankráci je najít odborně podložené odpovědi na otázky, jak se vypořádat s rostoucí návštěvností parku, dopady změn klimatu na zdejší zeleň a potřebami všech skupin návštěvníků. Chceme také předejít tomu, aby byly v parku realizovány jednotlivé intervence bez vědomí souvislostí a cílového stavu za několik desetiletí,“ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Procházky vedené odborníky z České zemědělské univerzity se uskuteční ve dvou termínech:
- čtvrtek 16. 6. 2022
- neděle 26. 6. 2022
Sraz účastníků vždy v 18:00 hod. u café Na Půl cesty.
Těšíme se na vás a věřte, vaše podněty a připomínky budou zohledněny ve finální podobě generelu.
Zajímá vás, jakým způsobem by se mohl proměnit vnitroblok a park za kostelem svatého Michaela archanděla v Podolí? Chcete ovlivnit budoucí podobu tohoto místa? Vyjádřete, prosím, svůj názor v anketě, kterou je možné vyplnit do 22. 6. 2022.
„Ve středu 25. května proběhla příjemná a podnětná diskuse návštěvníků místa s paní architektkou Vlachovou, která pracuje na návrhu jeho revitalizace. Všem účastníkům velice děkuji,“ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Podněty z diskuse architekta Vlachová ještě zohlednila v rozpracovaném konceptu řešení. Jeho aktuální podobu můžete podrobně okomentovat ve spuštěné online anketě. Výsledky ankety pomohou dopracovat návrh do podoby, která bude co nejlépe vyhovovat různorodým skupinám návštěvníků a bude co nejohleduplnější k obyvatelům přilehlých domů. Na setkání nad dokončenou studií se můžete těšit v září.
„Jako podolského patriota mě moc těší, že nyní probíhá několik projektů ke zvelebení naší čtvrti. Během léta dojde k výměně povrchů na sportovních hřištích u Sokolovny a začne komplexní rekonstrukce dětského hřiště Podolská směrem k bazénu. Dočkáme se také rekonstrukce Nedvědova náměstí. Klidné, trochu „zastrčené“ místo pro odpočinek je neméně důležité. Proto si malebné zákoutí za kostelem zaslouží odpovídají pozornost a péči,“ dodává radní pro informatiku, bezpečnost a sport Jaroslav
Míth (ODS).
A nyní to hlavní, anketu najdete na odkazu zde:
Odborný tým Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy v současnosti mapuje informace o vnímání a využívání lokality návštěvníky, které budou využity v přípravě krajinářské studie Trojmezí. Na červen 2022 připravil několik možností, jak se do přípravy aktivně zapojit.
V týdnu od 13. do 19. června 2022 můžete navštívit plánovací stan na několika místech v okolí Trojmezí, zapojit se do vytváření pocitové mapy a sdělit své podněty. Na programu jsou také dvě komentované vycházky s architekty a odborníky.
- Pondělí 13. 6. / 14:00 – 19:00 | plánovací stan u Hamerského rybníka u kostela
- Úterý 14. 6. / 15:00 – 19:00 | plánovací stan u OC Cíl
- Středa 15. 6. / 14:00 – 19:00 | plánovací stan před Normou (vedle Toulcova Dvora) + od 18 hodin komentovaná vycházka přímo od stanu
- Čtvrtek 16. 6. / 15:00 – 19:00 | plánovací stan v parku u Hotelu Chodov
- Neděle 19. 6. / 13:00 – 17:30 | plánovací stan u retenční nádrže (v srdci samotného území) + od 17 hodin komentovaná vycházka přímo od stanu.
Hlavním cílem vycházek bude představit veřejnosti hodnoty Trojmezí a zároveň je vyslechnout a zodpovědět jejich dotazy. Celou vycházkou bude provázet moderátor společně s odborníkem z IPR Praha a bude trvat asi 1,5 hodiny.
Do plánování budoucí podoby Trojmezí se můžete zapojit od 13. června 2022 i online na webu
www.iprpraha.cz/trojmezi . Do 26. června 2022 můžete tvořit pocitovou mapu a říci nám, jak vnímáte současnou podobu Trojmezí a jakou byste si ji do budoucna představovali.
Na podzim proběhne představení pracovní verze projektu a konzultace návrhu s veřejností. Finální podoba studie bude potom představena v Centru architektury a městského plánování (CAMP) na konci roku 2022.
Máte rádi Branické skály? Přijďte a diskutujte s odborníky, kteří nyní pracují na generelu správy a rozvoje této přírodní památky, nebo vyjádřete své názory v online anketě, která poběží v průběhu léta.
„Generel rozděluje území Branických skal do několika logicky propojených částí s odlišným charakterem a využitím. Cílem je vytvořit příjemné prostory pro různé skupiny uživatelů a ochránit nejzranitelnější místa před poškozováním návštěvníky. Přispějte svými podněty k upřesnění podoby a náplně jednotlivých částí,“ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Účastníci komentované procházky, vedené zpracovateli generelu, vyrazí v úterý 28. 6. 2022 v 18:00 od divadla Dobeška. Procházka bude zakončena prezentací a diskusí v klubovně farnosti ČCE pod skalami v 19:30 hod. Plakátek ke stáhnutí po kliknutí na jeho obrázek níže.
Vaše podněty a připomínky budou zohledněny ve finální podobě generelu!
Jaké jsou možnosti revitalizace břehů Botiče v Michli? Jak zlepšit vzhled a prostupnost břehů a zvýšit jejich rekreační potenciál? Jaké projekty města byly na toku a březích Botiče v nedávné době realizovány nebo se chystají? Zajímá vás to? Tak přijďte na procházku!
Na podzim loňského roku realizovala Praha 4 anketu mezi občany o současném stavu a využívání břehů Botiče. Výsledky ankety byly předány docentovi Jebavému z Katedry zahradní a krajinné architektury ČZU a jeho studentům, kteří si téma revitalizace Botiče zvolili jako semestrální zadání v letním semestru 2022. Více na odkazu
ZDE .
„Seznamte se s výsledky analýz a doporučeními katedry i se záměry hlavního města Prahy. Výstupy katedry budou užitečným podkladem pro další odbornou i občanskou diskusi o budoucnosti břehů Botiče v Michli, tématu velmi zajímavého a aktuálního v kontextu postupné transformace někdejších výrobních areálů v blízkém okolí,“ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Procházky se zúčastní a na Vaše otázky budou odpovídat:
- Doc. Ing. Matouš Jebavý, Ph.D. – garant magisterského a doktorského studia oboru „Krajinářská architektura“
- Ing. Josef Šlinger – Odbor ochrany prostředí MHMP, správce toku
- Ing. arch. Michal Petr – spoluautor územní studie Michle
Uživatelé a návštěvníci dětského hřiště U Kublova se v letošním roce dočkají výrazné proměny tohoto herního areálu. Na přelomu června a července zahájí městská část Praha 4 kompletní rekonstrukci.
„Základem pro tento záměr byla lokální anketa, která poukázala na výraznou potřebu zatraktivnit nabídku herních prvků a rozšířit aktivity pro starší děti,“ uvedl
radní pro správu veřejných prostranství Jan Hušbauer (ANO 2011).
„Výsledkem je kompozičně vyvážený areál pro všechny věkové skupiny, s atraktivními herními prvky různé náročnosti, trampolínami a zónou pro malé děti.“
V Podolí bylo na přelomu loňského roku zrekonstruováno dětské hřiště v Rybářské ulici a v červnu započne oprava sportovních povrchů multifunkčního areálu v Podolské ulici. S obnovou hřiště na Nedvědově náměstí je počítáno v rámci projektu revitalizace této parkové plochy.
„Je to další krok k plnění dlouhodobé vize, která si klade za cíl zkvalitnit veřejný prostor v oblasti Podolí. Děkuji všem, kteří svými podněty a názory přispívají k veřejné diskusi o budoucnosti této lokality.“ dodal radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
V červnové anketě mohli respondenti zhodnotit navrhovaný přístup ke klíčovým tématům revitalizace vnitrobloku a parku za podolským kostelem. Ve všech diskutovaných okruzích má navrhované řešení vysokou míru přijatelnosti v rozmezí 81 – 89 % celkem a 68 – 77 % v případě obyvatel sousedních domů.
„Velice si vážíme kladného přijetí představeného konceptu. Vysokou míru podpory vnímáme jako závazek, aby postupná revitalizace veřejného prostranství proběhla opravdu kvalitně. Citlivě ale vnímáme také několik desítek podnětů a připomínek k návrhu. Všechny jsme předali autorce studie k vypořádání, které bude zveřejněno do konce července. Všem respondentům děkujeme za spolupráci,“ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Podrobné výsledky ankety jsou ke stažení
ZDE nebo po kliknutí na obrázek dole.
NOVĚ:
- Byly vypořádány podněty z ankety k revitalizaci vnitrobloku a parku za Podolským kostelem.
- Vypořádání si můžete stáhnout ZDE .
Práce na celkovém plánu správy a rozvoje Branických skal
pokročily a nastal správný čas získat k rozpracovanému dokumentu
zpětnou vazbu občanů, kteří v okolí této přírodní památky žijí a rádi ji
navštěvují. Vyjádřete, prosím, svůj názor v červencové online anketě!
Jaký je účel vznikajícího dokumentu?
Rozdělit území do vícero různorodých, ale logicky propojených částí. Každý prostor by měl mít svůj účel, aby nedocházelo ke kolizím mezi různými skupinami návštěvníků ani k poškozování přírodní památky. Naplánovat postupné kroky k dosažení cílového stavu v jednotlivých částech, aby byla správa území efektivní a rozvoj koordinovaný.
„Podněty a připomínky z této ankety předáme zpracovatelům celkového plánu. Ti je vypořádají a zohlední v návrhu. S finální podobou dokumentu se budete moci seznámit letos na podzim,“ upřesňuje další postup
radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Anketu lze vyplnit do neděle 24. 7. 2022 na:
Ilustrační foto
Městská část Praha 4 projednala své velmi kritické připomínky k připravovanému novému územnímu plánu hlavního města Prahy na zasedání Zastupitelstva městské části ve středu 29. června 2022. Zastupitelstvo schválilo 37 hlasy ze 40 přítomných celkem 38 obecných připomínek k textové části návrhu Metropolitního plánu a 196 připomínek ke konkrétním lokalitám. Kromě zásadního nesouhlasu vyjádřilo zastupitelstvo také nesouhlas s netransparentním způsobem vypořádání připomínek obyvatel Prahy 4 uplatněných v prvním kole projednání Metropolitního plánu v roce 2018.
Městská část byla již při projednání Metropolitního plánu v roce 2018 velmi kritická, když uplatnila k návrhu přes 300 připomínek.
„Od té doby bohužel nemělo hlavní město Praha potřebu s námi o našich zásadních připomínkách jednat, a to až do letošního května, kdy už však bylo zcela zřejmé, že naprosté většině našich připomínek ke koncepci Metropolitního plánu nebylo vyhověno,“ uvedl radní pro územní rozvoj Patrik Opa (ODS).
Městská část nadále za palčivá místa návrhu považuje nejednoznačnost a nesrozumitelnost plánu, nastavený systém výškové regulace, který nedokáže přesvědčivě ochránit dosavadní výškovou hladinu ve stabilizované zástavbě, nedostatek ploch vymezených pro občanskou vybavenost, naddimenzované kapacity transformačních ploch a nejednoznačný postup při rozhodování v těchto plochách, absenci podrobnějšího funkčního členění jednotlivých lokalit, nedostatečnou ochranu obytné funkce, nedostatečnou ochranu nejvýznamnějších parkových ploch zeleně nebo absenci řešení zásadních deficitů parkovacích kapacit na sídlištích.
„V těchto zásadních otázkách nedoznal Metropolitní plán od roku 2018 takových změn, abychom náš kritický postoj k němu mohli změnit. Jsem proto velmi rád, že jsme pro naše připomínky našli v zastupitelstvu širokou podporu a mohli tak směrem k hlavnímu městu vyslat jasný vzkaz, že zpracování Metropolitního plánu se již dále bez komunikace a spolupráce s městskými částmi a veřejností neobejde. Územní plán by měl být společenskou dohodou o území, tou ale Metropolitní plán bez zásadní revize nikdy být nemůže,“ dodal radní Patrik Opa.
Se schválenými připomínkami městské části se lze seznámit na webu MČ Praha 4 na odkazu
ZDE .
Příprava generelu správy a rozvoje parku Na Pankráci pokročila do fáze, kdy je správný čas zjistit názory návštěvníků parku na hlavní navrhovaná opatření. Praha 4 se na vás proto obrací s další anketou, která napomůže zpětné vazbě.
„Shromážděné podněty a připomínky budou předány zpracovatelům generelu k vypořádání. Plánovaný termín dopracování generelu je do konce září letošního roku. Přispějte, prosím i vy, svými názory k optimálnímu prostorovému uspořádání a funkční náplni parku,“ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Anketu můžete vyplnit do 22. 8. 2022 na adrese:
Cílem ankety bylo představit možná opatření v různých částech území této přírodní památky a zjistit, do jaké míry jsou vítaná z pohledu návštěvníků. Zúčastnilo se 459 respondentů, kteří kromě hodnocení přístupu k jednotlivým lokalitám na škále přispěli bezmála šesti sty individuálními podněty a připomínkami.
„Rád bych vyzdvihl dvě věci, které mě velmi potěšily a děkuji za ně. Počet účastníků ankety a vysokou průměrnou míru přijatelnosti přístupu ke správě a rozvoji jednotlivých částí území. Informace o dalším postupu se dočtete v úvodu souhrnné zprávy a odpovědích na dotazy a připomínky respondentů,“ komentuje výsledky ankety radní pro územní rozvoje a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Souhrnná zpráva včetně vypořádání připomínek je ke stažení
ZDE .
Městská část Praha 4 a Magistrát hlavního města Prahy představují projekt, jehož cílem je na vrhnout proměnu pasáže u stanice metra C Budějovická. Průchod, který spojuje Olbrachtovu ulici s ulicí Antala Staška, nabízí v současné kromě vstupu do stanice metra severním a jižním vestibulem, vstup do obchodního centra DBK a řadu obchůdků a provozoven služeb. V budoucnu by se měl proměnit ve víceúčelový prostor.
Výstavu společně zahájili radní hlavního města Prahy pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr (TOP 09) a místostarostové městské části Praha 4 Zdeněk Kovářík (ODS) a Michal Hroza (TOP 09). Na osmi výstavních panelech je představeno osm pohledů na pasáž, která by se měla podle projektu změnit v harmonický prostor mimo jiné prostřednictvím vyvážených barev a sjednocených stavebních materiálů.
„Nejzatíženější stanice metra v Praze 4 potřebuje pěkný a kvalitní vnější prostor,“ uvedl 1. místostarosta pro dopravu, finance a evropské fondy Zdeněk Kovářík. „Jsem rád i za dílčí úpravu, která bude hotova už letos.“
„Tento projekt naváže na opravu terasy nad jižním vestibulem metra, která byla dlouho v havarijním stavu,“ uvedl místostarosta pro majetek a kulturu Michal Hroza. „Naším cílem je oživit celou pasáž díky zeleni, jednotnému označení obchodů a jejich výloh a omezení vizuálního smogu.“
Dlouhodobě opomíjený prostor, který je dnes směsicí staveb a materiálů z různých dob, od vybudování DBK až po dnešek, tak nabídne veřejnosti větší míru využití, aby pasáž nebyla jen průchodem, ale i místem pro trávení volného času.
Výstava potrvá do konce září 2022.
Ze zahájení výstavy panelů najdete malou fotogalerii na odkazu ZDE (včetně všech osmi panelů).
NOVÁ BUDĚJÁRNA – motta panelů
Harmonický prostor pro budoucnostV plánované rekonstrukci Budějovické je hlavním cílem harmonie, dosažená prostřednictvím vyvážených barev a sjednocených stavebních materiálů.
Budějovická, na kterou budeme hrdí
Naším úkolem je využít každý kousek prostoru užitečným způsobem, ale také z ní udělat místo vkusné, kultivované a vizuálně reprezentativní.
Relax pro tělo, ducha i oči
Snížíme vizuální smog na minimum a sjednotíme označení a výlohy obchodů, jako tomu bývá v prestižních kulturně chráněných městských oblastech.
Zóna pro občany i občánky
Přáli bychom si, aby byla Budějovická místem, které bude těšit i nejmladší. Dětský prostor obohatí prvky, jako je lezecká stěna nebo tabule na kreslení.
Místo, na kterém se vždy rádi zastavíte
Chceme, aby nový prostor Budějovické byl skutečným přínosem pro veřejnost. Jedinečné relaxační molo pro veřejnost nabídne stejné pohodlí jako oblíbené restaurační zahrádky.
Obchody pro občana a ne obráceně
Budeme zavádět přísná pravidla pro vizuální prezentaci komerčních subjektů tak, aby na sebe nestrhávala pozornost za každou cenu a nerušila oči kolemjdoucích.
Propojení odlišných světů a stylů
Vizí pro novou Budějovickou je propojení a sjednocení stavebních materiálů, jako je beton
a ocel s organickými prvky ve formě dřevěných prvků, květin, popínavých rostlin či bambusu.
Reprezentativní kultivované prostředí
Budějovická je naší vizitkou a proto pracujeme na tom, aby byla nejen funkční, ale také perfektně čistá a snadno udržovatelná v bezvadném stavu.
Seznamte se s výsledky srpnové ankety, ve které mohli respondenti poskytnout zpětnou vazbu k nejvýznamnějším navrhovaným změnám.
„Rád bych poděkoval všem respondentům za vyjádřené názory. Opravdu mě potěšilo celkově velmi pozitivní vyznění výsledků ankety. Kromě souhrnných statistik je součástí této zprávy také vypořádání podnětů a připomínek respondentů zpracovateli generelu správy a rozvoje parku. Během několika následujících týdnů bude generel dokončen a zveřejněn v plném rozsahu,“ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Výsledky ankety jsou ke stažení
ZDE jako soubor PDF nebo po kliknutí na obrázek níže.
Chodíte na procházky k vodní nádrži U Vodotoku, v sousedství biotopového koupaliště Lhotka? Seznamte se s návrhy krajinářských architektek, jak by bylo možné okolí nádrže zpříjemnit návštěvníkům, a vyjádřete své preference.
Vodní nádrž je obklopena parkovou plochou o rozloze 1,6 hektaru. Část území severně od nádrže a Zátišského potoka je ve svěřené správě městské části.
„Protože v této lokalitě spatřujeme značnou rekreační hodnotu, rádi bychom prostřednictvím ankety zjistili, o jaké úpravy a aktivity mají její návštěvníci zájem. Výsledky ankety se promítnou do správy a postupné revitalizace okolí nádrže,“ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Zářijová anketa proběhla za účasti 232 respondentů. Ohlasy výrazné většiny respondentů na navrhované změny byly pozitivní. Názory účastníků ankety budou zohledněny ve finální podobě vize, která bude dokončena a zveřejněna začátkem příštího roku.
„Výsledky ankety podle mého názoru ukazují, že místní obyvatelé vnímají potenciál břehů Botiče a přejí si změnu k lepšímu. Potvrzují také, že návrhy Katedry zahradní a krajinné architektury ČZU má smysl dále rozpracovat a prověřit,“ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Výsledky ankety jako soubor PDF si stáhněte
ZDE .
Městská část Praha 4 disponuje dokumentem, který vyhodnocuje stav a potenciál přírodní památky, stanovuje rámcový plán péče a doporučuje zásahy směřující k vyváženějšími využívání jednotlivých částí území. Vize správy, rozvoje a obnovy Branických skal předně doporučuje důsledně chránit celé území přírodní památky, včetně tzv. školního vrchu, který se v současné době potýká s masivní expanzí náletových dřevin.
„Dovolte, abych ještě jednou poděkoval všem, kteří svými podněty přispěli ke vzniku této vize. Největší výzvu představovalo skloubení rozmanitých přání návštěvníků Branických skal s potřebami ochrany nejzranitelnějších míst přírodní památky, které jsme opakovaně konzultovali s pracovníky Odboru ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy. Věřím, že se to podařilo,“ uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Mezi úpatím skal a Modřanskou ulicí navrhují autoři vytvořit park. Díky jeho rozloze v něm najdou svůj komfortní prostor senioři na procházce, lidé venčící psy, starší děti, dospívající i sportovci (posilovací prvky, možnost běhu, jízdy na kole a koloběžce, hraní míčových her na travnaté ploše) i mladší děti na dětském hřišti blízko evangelického kostela.
Les nad skalami má naopak zůstat spíše klidný. Zásahy se zde omezují na zlepšení stavu cestní sítě, obnovu a doplnění lesoparkového mobiliáře. Jako výhledové možnosti v delším časovém horizontu navrhuje vize kupříkladu revitalizovat objekt měnírny dopravního podniku na okraji Dvorců a vytvořit zde klidný „prodloužený“ prostor parku pod skalami, postupně sjednotit mobiliář a vytvořit jednotný informační systém pro návštěvníky přírodní památky. Doporučuje rovněž vybudovat objekt správce parku a přírodní památky v blízkosti evangelického kostela, v němž bude současně WC pro návštěvníky.
Proč a jak číst tuto vizi
Úvodní část je analytická. Najdete v ní podrobné informace o charakteru a stavu území. V prostřední části nastiňují autoři hlavní principy vize a vysvětlují logiku zvoleného prostorového členění přírodní památky. Třetí část má podobu projektových karet, které stručně popisují současný stav, cílový stav a shrnují základní požadavky na správu a údržbu dané oblasti.
Za pozornost stojí také přílohy (tabulková část) sestávající z plánu péče a údržby a plánu navrhovaných intervencí. Doporučené intervence jsou rozděleny do čtyř kategorií podle časové priority.
Vize správy, rozvoje a obnovy Branických skal jako soubor PDF je ke stažení zde
Jako podklad pro správu parku za kostelem sv. Michaela archanděla v Podolí, regeneraci zeleně a postupnou revitalizaci veřejného prostranství v souladu se zjištěnými potřebami a přáními obyvatel a návštěvníků má sloužit studie, kterou má nyní k dispozici městská část Praha 4.
Studie především určuje etapizaci revitalizačních kroků a přispívá tím ke zlepšení koordinace při plánování investičních akcí v území. Jednou z hlavních priorit návrhu přitom je zachování a regenerace vzrostlých stromů, doplnění nových dřevin a půdokryvných rostlin na svazích. Cílem je zachovat ekologické hodnoty prostoru, podpořit lokální biodiverzitu a schopnost vsakování dešťové vody. Klíčové je docílit přijatelných nákladů na řádnou údržbu zeleně.
“I relativně malé zásahy mohou mít velký dopad na charakter místa. Pro osobitou oázu zeleně v historickém jádru Podolí to platí zvýšenou měrou. Mám proto radost, že vznikla tato citlivá a promyšlená vize dlouhodobého směřování parku,” uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Neméně důležitá je postupná oprava a doplnění cestní sítě, která zajistí potřebné prostupy, vstupy a podpoří smysluplné využití v současnosti málo využívaných nebo nevyužitých ploch, aniž by tím byl narušen poklidný, téměř intimní charakter místa.
Pobyt v parku zpříjemní nový mobiliář nebo drobné sportovní prvky.
Studii si můžete stáhnout
ZDE (nebo kliknutím na obrázek – soubor PDF cca 8MB) či v plné kvalitě
ZDE (36MB).
Vyučující z Katedry zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity zvolili sídliště Zelená Liška jako lokalitu pro semestrální práci magisterských studentů. Studenti z krajinářského hlediska zhodnotí stav a využívání vybraných veřejných prostranství na Zelené Lišce. Na základě toho doporučí opatření k regeneraci zeleně a drobné revitalizační zásahy.
„Zapojte se, prosím, do ankety. Vaše podněty pomohou, aby vytvořené návrhy co nejlépe odrážely potřeby místních obyvatel. Výsledky práce studentů zveřejníme. Poslouží městské části jako podklad a inspirace při správě a revitalizaci veřejného prostoru Zelené Lišky,“ říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Anketu můžete vyplnit NOVĚ do neděle 6. 11. 2022
- online na: https://praha4.urad.online/ (doporučujeme)
Alternativně můžete vyplnit tištěný dotazník (soubor PDF ke stažení a vytištění) a ten odevzdat. Dotazník je nicméně ve formátu A3. Z tohoto důvodu jsou i na níže uvedených místech k doptání také prázdné vytištěné dotazníky, které si můžete vyzvednou, vyplnit a pak odevzdat.
- v restauraci Na Zelené lišce (Pacovská 961/7)
- případně také na recepci Úřadu městské části Praha 4 (Antala Staška 80b)
Městská část disponuje dokumentem určujícím principy rozvoje parku Na Pankráci. Celková vize je rozpracována formou projektových karet, které upřesňují další kroky potřebné k optimalizaci správy parku a zlepšení koordinace při plánování investičních akcí.
“Park se bude muset v dohledné budoucnosti vypořádat s nárůstem návštěvnosti, většími nároky návštěvníků na kvalitu veřejných prostranství, ale také například s delšími obdobími horka a sucha. Být připraven znamená reagovat na očekávané změny s předstihem a proto jsme nechali zpracovat tento koncepční dokument,” říká radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Generel se v nejobecnější rovině zabývá otázkou efektivního prostorového a provozního uspořádání parku. Definuje charakter jednotlivých ploch a požadavky na zázemí pro činnosti, které se v něm odehrávají. Navrhuje opatření pro provozně udržitelné zvýšení jeho rekreačního potenciálu. Neméně důležitou součástí generelu je plán regenerace a doplnění parkové zeleně směřující k celkovému zvýšení ekologické stability prostředí.
Na úvodní analytickou část navazuje celkový koncept řešení stručně popisující principy a cíle revitalizace všech částí parku. V přílohách najdete podrobný přehled doporučených intervencí rozčleněných podle tematického zaměření a priorit.
Generel si můžete stáhnout
ZDE (nebo kliknutím na obrázek níže – 15MB – pro web). Plné rozlišení je
ZDE (30MB) .
Příprava revitalizace Nedvědova náměstí podle návrhu architekta Davida Vávry pokračuje. Na nové podobě náměstí se shodla Komise územního rozvoje i výrazná většina respondentů, kteří se zúčastnili první veřejné debaty nad návrhem na jaře 2021, i účastníci ankety ke konceptu návrhu v létě roku 2021. Občané měli možnost diskutovat o projektu také v rámci loňského a letošního ročníku Festivalu Podolí a během adventní procházky Podolím s Davidem Vávrou v prosinci loňského roku. Závěry z těchto projednání pak byly promítnuty do finálního zadání realizačního projektu.
„V rámci revitalizace parku se zvýší počet stromů a dojde k oživení travní plochy, nejen lepším využitím zachycené srážkové vody k zavlažování trávníku, který je vystaven prudkému slunci, ale také vytvořením novým míst k posezení a odpočinku,“ uvedl radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Budou opraveny povrchy pěších cest, na jejichž špatný stav upozornila řada občanů. Vznikne nová nenápadná cesta mezi školou a kavárnou. Ta je navržena v místě, které žáci základní školy využívají jako zkratku a tráva je zde častým používáním vyšlapaná. Zpevnění polopropustnou a částečně travou porostlou dlažbou je účelné a šetrné k charakteru místa. Zlepší se osvětlení parku. Dojde ke sjednocení a navýšení mobiliáře, laviček a odpadkových košů. Dětské hřiště změní rozměry a bude nově vybaveno. Bude také upraveno jeho nejbližšího okolí.
Několik obyvatel vyjádřilo až po ukončení ankety obavu z nárůstu ploch, které nepropouštějí vodu, což podle jejich názoru povede k přehřívání náměstí, obzvláště schodiště a formálního prostoru před školou, a úbytku zeleně.
„K těmto obavám není důvod,“ uvedl architekt David Vávra. „Budeme více vysazovat než kácet, zkratka k bazénu je řešena dlažbou částečně trávou prorostlou. Podíl zatravněných ploch se sníží pouze o patnáct procent a i zpevněné plochy budou částečně propustné. Voda, která se nevsákne, bude odváděna do retenčních nádrží a využívána k zálivce zeleně, a tím přispěje i ke zlepšení mikroklimatu před školou. A navíc se plocha zeleně zvětší o průměr korun nově vysazených stromů,“ vysvětlil architekt.
Prostor před školou s pomníkem a schodiště směřující k vodárně budou po velkou část dne částečně zastíněny budovou školy nebo nově vysazenými stromy. Je také důležité, že městská část vytváří veřejný prostor k celoročnímu pobytu. Od podzimu do jara návštěvníci ocení místa, kde bude hřát slunce. Teplý dřevěný povrch schodiště bude příjemný i k posezení.
Opakovaně z řad veřejnosti zazněla obava, že nové lavičky budou ve večerních hodinách využívat opilci a sociálně nepřizpůsobiví lidé. Objevil se rovněž názor, že betonová zídka u školy není dobrý nápad, protože bude brzy posprejovaná. Je však sociologicky prokázáno, že “prostředí vychovává”, tedy že v esteticky hodnotném a dobře udržovaném veřejném prostoru se vyskytují sociopatologické jevy méně často a s menší intenzitou než ve veřejných prostorech neatraktivních a zanedbaných. To potvrzují i zkušenosti z nedalekého seniorského hřiště, které je lavičkami hojně vybaveno, a žádné negativní jevy se tam nevyskytují.
„Omezovat vybavení pro pobytové aktivity ve veřejném prostoru se zdůvodněním, že tím předejdeme jeho nežádoucímu využívání, tedy není řešení. Bude-li zídka využívána jako plocha pro graffiti, nepovažujeme to za problém. Naopak, může být místem pro výtvarné vyjádření mladé generace, a nejen žáků,“ uvedl
radní pro informatika, bezpečnost a sport Jaroslav Míth (ODS).
Revitalizace by mohla začít, pokud bude vydáno sloučené stavební povolení do dubna příštího roku, už v květnu 2023. Práce jsou plánovány na čtyři měsíce, tedy přibližně do konce srpna.
Anketa o možnostech revitalizace lokality U Vodotoku proběhla v říjnu letošního roku. Účastníci měli příležitost seznámit se jejím prostřednictvím s možnými opatřeními k posílení rekreačního potenciálu území v sousedství retenční nádrže a biotopového koupaliště Lhotka. Zapojilo se 251 respondentů, kteří vyjádřili svůj názor, jak přijatelné a důležité pro ně navrhované změny jsou, a případně k nim napsali své připomínky.
„Především mě potěšila hojná účast respondentů z různých obytných čtvrtí v blízkosti vodní nádrže. Potvrzují zájem místních obyvatel o tuto lokalitu stejně jako její krajinnou a rekreační hodnotu. Výsledky ankety zkonzultujeme s krajinářskými architektkami z atelieru YYYY, které doporučily možné intervence, a společně naplánujeme další postup,“ říká
Patrik Opa, radní pro územní rozvoj a výstavbu (ODS).
V kontextu výsledků ankety se jeví jako smysluplné tyto kroky:
- Nejdříve provést údržbu území a odbornou regeneraci zeleně. Ve spolupráci se správcem retenční nádrže hledat řešení k eliminaci zápachu a přemnožených potkanů.
- Zahájit revitalizaci západního okraje území se zohledněním připomínek respondentů k navrhovanému řešení. Upřesnit polohu a velikost plochy pro výcvik psů.
- V druhé etapě lze doporučit realizaci východozápadní vycházkové “lesní” cesty s lavičkami a drobnými herními prvky. Při provádění vegetačních úprav v lesíku postupovat tak, aby byl zachován jeho „přírodní“ ráz.
- Prověřit realizovatelnost nového přechodu a vstupu do území od sídliště Novodvorská. Případně realizovat jako součást třetí etapy s novou severojižní cestou od ulice Nad Koupadly k vodní nádrži. Nerealizovat přechod a nový západní vstup do areálu koupaliště. Jedná se o přechod zřetelně méně důležitý pro respondenty. Navíc provozovatel koupaliště také preferuje jeden stávající vchod.
Podrobné výsledky ankety a doporučení naleznete
ZDE.(soubor PDF, cca 0,4MB)
Anketa proběhla ve spolupráci s Katedrou zahradní a krajinné architektury ČZU za účasti 105 respondentů. Účelem dotazníku bylo zjistit, jak respondenti hodnotí vybraná veřejná prostranství na Zelené Lišce a prověřit, jaké by přivítali krajinářské úpravy a mikrozásahy.
„Děkuji všem účastníkům ankety za vyjádřené názory. Výsledky jsme již předali studentům zahradní a krajinné architektury, aby je mohli zohlednit ve svých návrzích,“ říká místostarosta Patrik Opa (ODS), který měl v minulém volebním období jako radní na starosti oblast územního rozvoje a výstavby.
Komentovaná procházka 12. 12. 2022 od 18:15 hod
Zajímá vás, jaké návrhy studenti vytvoří? Rádi byste o nich diskutovali a poskytli autorům zpětnou vazbu? Pokud ano, zúčastněte se, prosím, komentované procházky s vyučujícími a studenty katedry 12. prosince v podvečer. Vyrážíme v 18:15 hod. od dětského hřiště Humpolecká.
Výsledky samotné ankety si můžete stáhnou ZDE (soubor PDF
nebo kliknutím na obrázek dole).
Praha 4 připravila ve spolupráci s Prahou 12 a Katedrou zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity anketu o stavu a využívání přírodně-rekreačních lokalit v oblasti Braníka, Hodkoviček, Lhotky, Kamýku a Modřan.
Katedra si zvolila lesy a lesoparky obklopující rezidenční čtvrti na území Prahy 4 a Prahy 12 jako oblast pro semestrální zadání studentů 4. ročníku. Na základě poznatků o prostupnosti územím, hodnotách, problémech a potenciálu jednotlivých lokalit doporučí studenti opatření ke zlepšení rekreační prostupnosti územím a drobné zásahy ve vybraných lokalitách.
„Smyslem zadání je podpořit potenciál lokální rekreace a ulehčit tím velmi vytíženým přírodně-rekreačním cílům v širším okolí, zejména Kunratickému lesu a Modřanské rokli,“ vysvětluje účel spolupráce místostarosta Prahy 12 pro územní rozvoj a životní prostředí Vojtěch Mikoláš (ODS).
„Výsledky práce katedry poslouží jako podklad pro veřejnou diskusi a jednání s Odborem ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy, Lesy hl. m. Prahy, soukromými vlastníky lesů v severní části území a dalšími klíčovými hráči o správě a citlivé revitalizace vybraných lokalit,“ naznačuje další kroky místostarosta Prahy 4 pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Anketu můžete vyplnit do 31. 1. 2023 na:
(anketa se jmenuje Mezi lesy)
Ilustrační foto: wikimedia 2x a www.praha-priroda.cz 2x
Městská část Praha 4 bude i nadále podnikat kroky proti výstavbě Administrativního centra Budějovická na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova, které považuje za předimenzovanou stavbu, nevhodnou do této lokality. Protože Magistrát hlavního města Prahy umístění devatenáctipodlažní budovy na nároží obou ulic už pravomocně potvrdil, nemá Praha 4 jinou možnost, než pokusit se zvrátit toto rozhodnutí u soudu. O podání správní žaloby rozhodla Rada městské části Praha 4 ve středu 1. února 2023.
Městská část Praha 4 s plánem developera, společnosti OPAL REAL, dlouhodobě nesouhlasí. Proti záměru vybudovat na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova devatenáctipodlažní, téměř sedmdesát metrů vysokou budovu vystupuje a uplatňuje námitky už od roku 2014.
„Opakovaně poukazujeme především na fakt, že záměr developera je v rozporu s územním plánem, převyšuje sousední zástavbu a porušuje předpisy o osvětlení,“ uvedl
místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
„Další obavy plynou z nárůstu automobilového provozu v dopravně přetížené lokalitě, a navíc se odklon dopravy do vedlejších ulic projeví negativně na kvalitě bydlení ve více než 550 bytech Michelského sídliště, zhoršení bezpečnosti chodců v okolí, návštěvníků mateřské školy a budoucí umělecké školy.“
Názor městské části je potvrzen závěry znaleckého posudku zpracovaného znaleckou kanceláří PRO-PLANS a odborného posouzení zpracovaného doc. Ing. arch. Petrem Durdíkem, autorizovaným architektem, pedagogem katedry urbanismu a územního plánování stavební fakulty ČVUT Praha, předsedou Asociace pro urbanismus a územní plánování ČR. S námitkami městské části se ztotožňuje i stavební odbor Úřadu MČ Praha 4, který však ve svých rozhodnutích vázán právním názorem odboru stavebního řádu pražského magistrátu.
„Od roku 2014 říkáme ne a magistrát s námi až do roku 2019 souhlasil. Co se stalo, že tak radikálně změnil stanovisko?,“ ptá se místostarosta Patrik Opa. „Takto naddimenzovaná administrativní budova, která naprosto zásadním způsobem ohrožuje funkci okolních obytných budov, do této lokality určitě nepatří. Veřejnosti mohu slíbit, že se nevzdáme a v odporu proti této stavbě budeme pokračovat,“ dodal.
Společnost OPAL REAL, plánuje vybudovat v sousedství nízkopodlažní zástavby výškový objekt s pěti podzemními a 19 nadzemními podlažími a s výškou 72 metrů. Doprava v klidu má být řešena 70 garážovými stáními umístěnými v pěti podzemních podlažích administrativní budovy. Dopravní připojení navrhované stavby do komunikační sítě je řešeno napojením do ulice Ješetická, což není dobré řešení, protože tato ulice slouží výhradně k parkování místních obyvatel a zásobování přilehlých obchodů.
Městská část Praha 4 nadále trvá na tom, že taková stavba je zejména z hlediska své výšky v rozporu s limity možného rozvoje ve stabilizovaném území, což konstatoval i znalecký posudek a ve svém rozhodnutí z roku 2016 uvedl také Odbor stavebního řádu MHMP, ve kterém je doslova uvedeno: V daném případě je problematická výška stavby a lze tedy konstatovat, že navrhovaná stavba svou hmotou nesplňuje požadavek stanovený Územním plánem sídelního útvaru hlavního města Prahy spočívající pouze v možnosti dotváření stávající urbanistické struktury.
Bohužel v průběhu posledních tří let odbor stavebního řádu pražského magistrátu svým rozhodnutím dvakrát zrušil rozhodnutí Stavebního úřadu Prahy 4, který žádost o vydání rozhodnutí o umístění této stavby zamítl. V rozhodnutí z 25. listopadu 2021 nazvaném Příkaz – opatření proti nečinnosti, označil postup Stavebního úřadu Prahy 4 za obstrukční a přikázal mu, aby řízení dokončil do 15. prosince 2021 vydáním rozhodnutí ve věci. Na základě tohoto příkazu stavební úřad příslušné rozhodnutí vydal. Proti němu se městská část odvolala, ovšem pražský magistrát svým rozhodnutím z 11. ledna 2023 toto odvolání zamítl.
Pravomocné rozhodnutí magistrátu lze napadnout pouze správní žalobou. Na základě usnesení Rady MČ Praha 4 ze dne 1. února 2023 městská část tuto žalobu podá.
Ilustrační foto: možné podoby objektu Administrativní centrum Budějovická dle
STUDIO AM Architektonický Ateliér v sekci PROJEKTY – OBČANSKÉ STAVBY
Nejnavštěvovanější přírodně-rekreační lokalitou v oblasti je podle výsledků ankety les Kamýk s oblíbeným zookoutkem. Následuje trojice lokalit, kterou opakovaně navštěvuje přibližně polovina respondentů – lesopark Hodkovičky, údolí Lhoteckého a Zátišského potoka. Respondenti využívají uvedené lokality především k procházkám a pozorování přírody. Častou aktivitou je zde také venčení psů. Návštěvnost přírodně-rekreačních lokalit v severní části území je podstatně nižší.
„Velice děkuji všem občanům, kteří se do ankety zapojili. Přestože byla poměrně časově náročná, zhruba tři sta respondentů poctivě vyplnilo dotazník a dvě stě přispělo podněty do mapy,“ říká místostarosta Prahy 12 pro životní prostředí Vojtěch Mikoláš (ODS).
„Rád se připojuji k poděkování. Shromážděná data představují velmi užitečný podklad pro naši práci. Celé řešené území je velmi rozsáhlé. Nebylo by tedy reálné podrobněji jej zpracovat v rámci jednoho semestru. Po zralé úvaze jsme se proto rozhodli zaměřit v návrhové části především na údolí Zátišského potoka, které se rozprostírá na pomezí obou městských částí a je poměrně hojně navštěvováno obyvateli většiny blízkých rezidenčních čtvrtí,“ nastiňuje nejbližší kroky vedoucí Katedry zahradní a krajinné architektury ČZU docent Matouš Jebavý.
„Měli jsme příležitost s katedrou několikrát spolupracovat. Vždy se jednalo o příjemnou spolupráci, která přinesla zajímavé podněty pro další diskusi. Těším se na první výstupy, k nimž bude možné dát zpětnou vazbu v průběhu letošního léta,“ dodává místostarosta Prahy 4 pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Napadají vás další podněty, připomínky a dotazy pro docenta Jebavého a studenty Katedry zahradní a krajinné architektury ČZU?
Vypravte se s nimi společně do terénu a zapojte se do diskuse! Skupina vyrazí ve středu 15. února 2023 v 8:00 od kostela Panny Marie Královny míru ve Lhotce a vydá se po toku Zátišského potoka. Tato akce se koná v rámci aktivit MA 21.
Výsledky ankety naleznete ZDE .
Budování biotopu Braník na konci ulice Za Mlýnem, díky kterému vznikne umělé vodní jezero o ploše 240 m2 a maximální hloubce 1,8 m, s přirozenými společenstvy mokřadních rostlin a na ně vázaných chladnomilných živočichů, začalo. Jestli vše probíhá, jak má, se během kontrolního dne ve středu 8. února 2023 přesvědčil i iniciátor projektu a radní Prahy 4 Tomáš Hrdinka.
„Počasí dosud umožňovalo práce podle plánu. V uplynulých dnech pracovníci stavby odhalili při hloubení jezera poměrně rozsáhlou panelovou plochu, která podle všeho sloužila v 70. letech k parkování techniky v průběhu výstavby Jižní spojky. Práce to sice trochu zpomalí, nicméně technika zase může vhodně využít pevného základu pro hloubení jezera v případě, kdy by terén třeba vlivem deště změkl. Ostatní prvky, jako jsou studna pro zásobování biotopu vodou, požerák a jeho propojení s korytem Kunratického potoka, jsou už hotové,“ uvedl
radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).
Vybudování vodního biotopu navrhnul radní Hrdinka před více než čtyřmi lety po návštěvě obdobného vodního prvku v pražských Lysolajích. Branický biotop má podle projektu sloužit k posílení druhové diverzity ve městě a k edukativním účelům. Zároveň se vhodně prováže s dlouhodobě připravovanou revitalizací Kunratického potoka v dolním Braníku. V neposlední řadě biotop vizuálně i pocitově pozitivně ovlivní nejbližší okolí s možností odpočinutí a oddechu obyvatel na jeho březích při procházce tamním parkem. Biotop bude doplněn naučnou ministezkou s tématem městské klima a adaptační opatření.
Více informací o biotopu – včetně vizualizace – naleznete na https://praha4.pincity.cz/projekty/97-biotop-branik
Další foto pak v malé galerii na odkazu ZDE a více v reportáži PrahaTV na odkazu ZDE .
Cílový stav podle koncepční studie revitalizace parku Jezerka.
Městská část Praha 4 plánuje rozsáhlou revitalizaci oblíbeného parku Jezerka. Vize obnovy a využití parku byla představena v krajinářské studii, která vzešla ze soutěže tří architektonických návrhů, vypracovaných na základě rozsáhlé participace z veřejností. Revitalizace se vzhledem k velikosti parku uskuteční v několika fázích, přičemž v první etapě dojde k obnově vyschlého jezírka a jeho bezprostředního okolí, včetně revitalizace potůčku, který vytéká z drenáže pod divadlem Na Jezerce.
Hlavní příčinou několik let nefunkčního jezírka je celková ztráta vydatnosti potůčku vlivem postupující změny klimatu a porušené dno, kterým zbytky přitékající vody prosakují do podloží. V letních měsících se přítok vody do jezírka obvykle úplně zastaví. Proto MČ Praha 4 pracuje s návrhem zachycovat dešťovou vodu ze střech budov divadla Na Jezerce, a přes podzemní akumulační tlumicí nádrž jí zásobovat jezírko po celý rok. Jde o levnější a hlavně ekologičtější způsob než v původním návrhu zvažované napájení z vrtu či vodovodní řadu divadla.
„Jako hydrolog jsem si na základě hrubého propočtu ověřil, že plocha střech divadla umožní shromáždit tolik dešťové vody, že to bohatě stačí na vykrytí roční bilance jezírka, které by tak mohlo být celoročně průtočné, což bude mít pozitivní vliv na kvalitu vody v nádrži,“ uvedl radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).
V minulém roce zjistil kamerový průzkum drenážní a stokové sítě v okolí divadla, že je porušená a zanesená různým materiálem, proto bude muset být v rámci projektu obnovena. V současnosti je většina dešťové vody ze střech divadla odváděna bez užitku do kanalizace.
Samotná revitalizace by spočívala v obnově jezerní pánve, dna a stěn jezírka, v současném či jen mírně pozměněném půdorysu a především jejím prohloubení (v současnosti by maximální hloubka činila jen kolem 1 metru). Tím se zlepší kvality vody v jezeře. Budou revitalizovány břehy, včetně možností svahového posezení, celkově by však lokalita měla působit klidově, nikoliv rekreačně. K tomu by měl přispět i zvukový efekt zurčící vody v potůčku nad jezírkem pomocí systému malých hrází a vybudování romantického mostku přes potok. Současně by měly být zachovány zdravé vzrostlé dřeviny v okolí a citlivě dosazeny další mokřadní a parkovou vegetací.
V současnosti má městská část zpracované vodohospodářské zadání potřebné pro vypracování projektové dokumentace, které bude předmětem soutěže v jarních měsících, a následné zahájení společného územního a stavebního řízení. Půjde-li vodoprávní řízení hladce, městská část Praha 4 předpokládá zahrnutí investice do plánu akcí na rok 2024. Zemní práce by se tedy mohly rozběhnout už příští rok na podzim.
„Věřím, že se nejen obyvatelé Nuslí brzy dočkají obnovy zašlé slávy jezírka, které je středobodem parku a i podle názoru vyjadřovaných v anketách je pro ně jeho obnova absolutní prioritou,“ dodal Tomáš Hrdinka.
Krajinářská studie obnovy parku Jezerka je dostupná na webu
PinCity.
Současný stav
Představitelé městské části Praha 4 vyrazili na prohlídku do tunelů nově budované linky D pražského metra. Seznámili se s postupem prací a prošli budoucí přestupní stanici na Pankráci a část štoly ve směru do stanice Olbrachtova.
„Proces výstavby metra je velmi komplikovaný a náročný, a my jsme se tak mohli podívat, co všechno je k realizaci třeba, v jakých podmínkách se pod zemí pracuje, a vyzkoušeli jsme si také, jaký to je pocit muset si s sebou nést zásobu kyslíku pro případ nehody,“ uvedl starosta Ondřej Kubín (ODS).
Trasa metra D povede z Náměstí Míru do Depa Písnice a obyvatelům Prahy 4 výrazně zjednoduší cestování po hlavním městě.
Když všechno půjde podle plánu, z Pankráce do Depa Písnice by se první pasažéři metrem mohli svézt v roce 2029.
Do útrob budoucí trasy metra můžete nahlédnout prostřednictvím fotografií na odkazu
ZDE .
Výstavu studentských návrhů revitalizace sídliště Zelená liška zahájí městská část Praha 4 v přízemí Úřadu městské části Prahy 4 (Antala Staška 2059/80b) ve čtvrtek 13. dubna 2023.
U příležitosti zahájení výstavy proběhne téhož dne od 17:30 komentovaná prohlídka výstavy za účasti vedoucích ateliéru Katedry zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity Jany Halamové a Jindřicha Vaňka a místostarosty pro územní rozvoj a výstavbu Patrika Opy.
„Studentské návrhy, které na výstavě uvidíte, jsou příklady možných přístupů sloužící k inspiraci. Po zhlédnutí výstavy se můžete vyjádřit v naší mini online anketě a pomoci tak upřesnit doporučení pro revitalizaci veřejných prostranství na Zelené lišce, na kterých nyní pracujeme“, uvedl místostarosta Patrik Opa (ODS).
Výstava potrvá do 28. dubna 2023 a je pořádána v rámci aktivit Místní Agendy 21.
Letecké pohledy na řešené území. Zdroj: Mapy.cz/3D
V červnu se u nás uskuteční několik veřejných akcí, na kterých se veřejnost může zapojit do diskuze o plánovaných proměnách a rozvoji městské části a dozvědět se více o změnách, které Prahu 4 čekají. Mluvit se bude o ulici Pujmanové, Podolí, sídlišti Antala Staška a Zátišském potoku.
Na jednotlivých setkáních budete mít možnost seznámit se s cíli a harmonogramem projektu a zároveň vyjádřit svůj názor na plánované projekty.
„Těším se, že se s vámi na konkrétních místech potkáme a budeme moci společně projít tato místa a pracovat na zlepšení veřejného prostoru tak, aby Praha 4 byla příjemným místem pro všechny,“ uvedl
místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS), který na jednotlivých setkáních nebude chybět.
Seznam akcí s místem a časem konání:
- 13. června 2023 – GENEREL PODOLÍ – ZŠ Nedvědovo náměstí od 18.00 hod.
- 20. června 2023 – ZÁTIŠSKÝ POTOK – procházka údolím potoka, sraz u kostela Panny Marie Královny míru Ve Lhotce v 18:00
hod.
- 22. června 2023 – SÍDLIŠTĚ ANTALA STAŠKA – v ZŠ Poláčkova od 18:00 hod.
- 28. června 2023 – ULICE PUJMANOVÉ –
v prostorách spolku Baobab, Pujmanové 1219/8 od 18:00 hod.
Sídliště Antala Staška – pohled z budovy radnice
Výsledkem veřejného setkání místostarosty pro území rozvoj a výstavbu Patrika Opy (ODS) a radního pro dopravu Jaroslava Mítha (ODS), které se týkalo možností proměny Podolí, přineslo mnoho zajímavých podnětů.
Obyvatelé části Praha 4 měli možnost vyjádřit se k plánovaným změnám, ale také poukázat na nedostatky a představit vlastní nápady, které zlepší každodenní život v Podolí.
V přiloženém výstupu z jednání (
ZDE nebo po kliknutí na prostřední obrázek níže) můžete nahlédnout, jaké konkrétní problémy se na veřejném setkání řešily. Děkujeme všem občanům, kteří dorazili a aktivně se zapojili do spolupráce.
Zapojte se do ankety a ovlivněte tak proměnu svého okolí. V návaznosti na veřejná setkání Patrika Opy (ODS), místostarosty pro územní rozvoj a výstavbu, máte možnost vyjádřit se k připravovaným úpravám a pomoci vytvořit plán řešení jednotlivých problémů.
První anketa navazuje na procházku údolím Zátišského potoka a jejím účelem je zjistit priority návštěvníků tohoto území a na základě toho stanovit pořadí jednotlivých opatření.
Ve druhé anketě, která se týká sídliště Antala Staška, pomůžete jak stanovit priority, tak pomoci lépe porozumět potřebám obyvatel sídliště a plán opatření tak optimalizovat.
Děkujeme za vaši pomoc!
Ilustrační foto: Zátišský potok
Výsledkem veřejných setkání místostarosty pro území rozvoj a výstavbu Patrika Opy (ODS), která se týkala možností proměny Zátišského potoka a sídliště Antala Staška, přineslo mnoho zajímavých podnětů.
Obyvatelé městské části Praha 4 měli opět možnost vyjádřit se k plánovaným změnám, ale také poukázat na nedostatky a představit vlastní nápady a závěrem se zapojit do anket, které pomohou lépe pochopit potřeby občanů.
Na základě veřejných diskuzí s obyvateli městské části zpracoval autorský tým všechny podněty a připomínky z řad veřejnosti a výsledkem je finální návrh proměn několika lokalit v Praze 4. Jedná se o revitalizaci pěší zóny ulice Pujmanové, návrh generelu veřejných prostranství dolního Podolí a proměny sídliště Antala Staška. Ty nyní městská část představí veřejnosti.
„Debaty, které probíhaly v červnu, byly velmi přínosné a jsem rád, že se nám podařilo začlenit podněty občanů do plánů na revitalizaci a teď výsledné návrhy představíme a prodiskutujeme,“ uvedl místostarosta a radní pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Na setkáních budou představeny zpracované návrhy a jejich autoři zodpovědí všechny případné dotazy.
Harmonogram setkání:
Čtvrtek 12. října 2023 – ulice Pujmanové – ZŠ Horáčkova od 18:00
Úterý 31. října 2023 – generel Podolí – ZŠ Nedvědovo náměstí od 18:00
Středa 1. listopadu – sídliště Antala Staška – ZŠ Poláčkova od 18:00
Foto z červnových veřejných diskuzí – 3x
Plocha veřejné zeleně za MŠ Svojšovická byla zamýšlena jako centrální park jižní části sídliště Spořilov II. Současná podoba a využití parku tomu příliš neodpovídá. Jak by měl tento park vypadat a fungovat podle vás? Přispějte prosím svými podněty v plánovacím stanu a vyplňte online anketu.
„Domluvili jsme se na spolupráci s Katedrou zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity. Magisterští studenti pod vedením svých školitelů zhodnotí současný stav parku a doporučí opatření pro jeho postupnou revitalizaci,“ říká místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Bližší informace o tom, kdy a kde můžete vyjádřit svůj názor, najdete v připojeném letáku. Děkujeme za spolupráci!
Říjnový plánovací stan a online anketa k možnostem revitalizace parku Bělčická na sídlišti Spořilov již má své výsledky. Veřejnost zde byla kromě ankety zapojena i pomocí plánovacího stanu, který měla v režii Katedra zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity, spolupracující s městskou částí Praha 4.
Katedra zvolila „možnosti revitalizace parku Bělčická“ jako ateliérové zadání pro studenty 4. ročníku. „Studenti vítají, že mohou při návrhu revitalizace veřejného prostranství pracovat s potřebami reálných uživatelů. Pro městskou část jsou zase cenné poctivé analýzy, návrhy a doporučení, které je možné účelně využít při správě parku,“ objasňuje oboustrannou prospěšnost spolupráce místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Výsledky práce studentů budu k dispozici na přelomu ledna a února příštího roku. „Poslouží pak jako podklad pro diskusi o prioritách a reálných možnostech správy a revitalizace parku,“ dodává Opa.
Na výsledky se můžete podívat po kliknutí na obrázek níže (soubor PDF – cca 5 MB)
Zastupitelstvo hlavního města Prahy na svém zasedání 26. října 2023 schválili přímý odkup nemovitostí České pošty v Praze 4 v ulici Na Strži za 425 milionů korun. Praha díky tomu získá klíčové nemovitosti v tomto území pro další strategický rozvoj města. Podpis smlouvy mezi Prahou a Českou poštou se měl uskutečnit ještě v den konání zastupitelstva.
„Vysoké finanční prostředky, které jsou nezbytné na odkup, jsou plně ospravedlněny. A to jak samotným místem, tak i zkompletováním majetku. Dalším důležitým argumentem pro odkup je centrální pozice pozemků, do které veřejné budovy jednoznačně patří,“ uvedl radní hlavního města Prahy pro oblast financí a zastupitel MČ Praha 4 Zdeněk Kovářík (ODS).
„Za městskou část Prahu 4 jsme velmi rádi, že hlavní město získalo do svého vlastnictví takto strategicky důležité pozemky. Věříme, že Praha 4 bude klíčovým partnerem v diskuzi o budoucím využití, a to i třeba pro účely městské části a místních obyvatel,“ dodal
starosta městské části Praha 4 Ondřej Kubín (ODS).
Kupní cena nemovitostí, na které se Praha s Českou poštou dohodla, činí 425 milionů korun. Zahrnuje pozemky s budovu, objektem garáží a příjezdovou cestu. Součástí transakce je podmínka uzavření nájemní smlouvy na dobu určitou, která umožní České poště budovu využívat ještě následujících 15 let pro poskytování svých služeb.
Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Městská část již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem.
Na veřejné debatě o budoucí podobě pěší zóny Pujmanová byla představena studie, která řeší zásadní problémy lokality, účastníci diskuze měli možnost vyjádřit k záměrům městské části své stanovisko. Studie byla přijata pozitivně, především plány na revitalizaci zeleně, novou dlažbu, mobiliář či restaurování výtvarných děl. Součástí návrhu je také doplnění chodníků, úprava parkování a nové veřejné osvětlení.
Občané vyjádřili jasné požadavky týkající se nové zeleně a primárního cíle sídliště polidštit a vytvořit zde příjemné místo pro pobyt s dětmi.
„Děkuji všem, kteří se do debaty a ankety zapojili a věřím, že hlavní město plán schválí a pěší zóna se promění ke spokojenosti občanů,“ uvedl
místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Na návrh revitalizace a výstupy z veřejné debaty se můžete podívat po kliknutí na obrázky níže (soubory PDF ke stažení).
Studie – 27 stran
Výstupy z veřejné debaty – 7 stran
Městská část Praha 4 vás zve na veřejné setkání k plánované proměně Kačerova. Tématem bude dopravní bezpečnost, mobiliář a herní prvky či údržba veřejné zeleně.
Přijďte vyjádřit svůj názor na projednávané území a přispějte svými nápady k jeho revitalizaci!
Debata s občany proběhne ve čtvrtek 7. prosince 2023 od 18:30 hod. v ZŠ Na Líše.
Leták ke stažení jako PDF po klinutí na jeho obrázek níže.
Zelené prostranství jižně od Podolské vodárny nese nově jméno proslulého architekta Antonína Engela. K jeho pracím patří mimo jiné i Podolská vodárna, památkový skvost Prahy 4 postavený ve stylu tzv. monumentálního klasicismu. Název park Antonína Engela schválila Rada hlavního města Prahy na návrh magistrátní místopisné komise.
„Jsem velmi rád, že jsem jako člen magistrátní místopisné komise, která mimo jiné rozhoduje o pojmenování nových ulic či přejmenování těch existujících, mohl svým úsilím naplnit přání podolských občanů, kteří Engelákem nazývají toto prostranství už od nepaměti,“ uvedl radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).
Samotnému pojmenování parku předcházela poměrně dlouhá a trnitá cesta. Na základě již více než tři roky starého podnětu od podolského obyvatele Martina Utrackiho podal radní Hrdinka žádost o pojmenování parku magistrátní místopisné komisi, která udělení souhlasu podmínila revitalizací parku včetně opravy rozbité komunikace.
Tato investice byla naplánována do rozpočtu městské části na rok 2022 a po opravě komunikace a úpravách zeleně, dala v létě magistrátní komise pojmenování zelenou. Letos navíc byla v parku nově vyseta květnatá louka.
Smaltovaná cedule s názvem park Antonína Engela byla ve středu 6. prosince 2023 symbolicky umístěna na rohu Podolské vodárny.
V příštích letech by měl být park dále doplněn o vodní prvek v podobě fontány, mlatovou cestu ke sportovištím a velkoplošné 3D graffiti s motivem vody a podzemí vodárny na zrekonstruované spojovací asfaltové komunikaci.
Další informace najdete i v malé reportéři PRAHATV na odkazu
ZDE .
Pro zvětšení fotografie na ni klikni
Z veřejné prezentace a diskuse o návrhu generelu správy a regenerace veřejných prostranství v dolním Podolí, které uspořádala městská část Praha 4, se podařilo získat množství podnětů, které je v oblasti potřeba řešit. Výsledný souhrn přispěje ke zlepšení dlouhodobého plánování a koordinace investičních záměrů různých městských organizací v této lokalitě.
„Moc děkuji všem občanům, kteří se při společném setkání zapojili do diskuze a dali nám zpětnou vazbu právě k dokončenému dokumentu. Věřím, že se nám podařilo vytvořit plán, který poslouží k úspěšnému rozvoji Podolí,“ uvedl místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Příslušný
dokument generelu a také
souhrn ze setkání, které proběhlo 31. října 2023 v ZŠ Nedvědovo náměstí, naleznete
ZDE (generel – cca 143 MB) a
ZDE (setkání – malý soubor).
Ve spolupráci s obyvateli sídliště vznikla koncepční studie, s jejíž pomocí bude možné začít se systematickou, postupnou regenerací veřejných prostranství sídliště.
Generel představuje postupný plán rozvoje sídliště Antala Staška, který pomůže rozvrhnout jednotlivé kroky v čase. A to od revitalizace a údržby zeleně, přes nový mobiliář až třeba po opravy povrchů.
„Stav veřejných prostranství na sídlišti Antala Staška je v současnosti opravdu špatný. Chceme jeho obyvatelům pomoci, ale víme, že městská část ani hlavní město Praha nebudou mít v nejbližších letech dostatek prostředků na kompletní revitalizaci,“ říká místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS) a dodává: „Vyzvali jsme proto odborníky, aby vytvořili podklad pro plánování městských investic v delším časovém horizontu, doporučili opatření ke správě a revitalizaci jednotlivých veřejných prostranství a navrhli jejich etapizaci.“
„Jsem moc rád, že se nám podařilo rozjet diskuzi s veřejností o budoucí podobě sídliště, ke kterému mě váží desítky let vzpomínek a mám k němu osobní vztah,“ uvedl zastupitel a předseda Komise MA21 Petr Kučera (TOP 09).
Městský soud v Praze zamítl žalobu, kterou se městská část Praha 4 pokusila zvrátit nepříznivý vývoj v dlouholeté kauze výstavby výškové, devatenáctipodlažní administrativní budovy na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova. Záměrem developera je vybudovat na malém pozemku na nároží těchto ulic v blízkosti nízké zástavby 72 metrů vysokou budovu. Městská část Praha 4 je proti tomuto záměru a je nadále rozhodnuta se proti této stavbě bránit.
Městská část se v žalobě zejména snažila prokázat rozpor developerského záměru s Územním plánem hlavního města Prahy a podrobně zdůvodnila, proč tato devatenáctipodlažní stavba nemůže být umístěna do stabilizovaného území sídliště Michelská s modernistickou strukturou a převládající výškovou hladinou osm nadzemních podlaží, ve kterém je z hlediska limitů rozvoje možné pouze zachování, dotvoření a rehabilitace stávající urbanistické struktury bez možnosti další rozsáhlé stavební činnosti. Soud se zabýval otázkou, zda se má stabilizované území, do něhož je určitý záměr umísťován, posuzovat izolovaně, nebo v souvislostech s širším okolím a dospěl k názoru, že v tomto konkrétním případě má být zohledněno širší okolí.
Soud se ve svém velmi stručném posouzení zcela opomněl zabývat vztahem navrhované stavby a přímo sousedící nízkopodlažní a středněpodlažní zástavby ve stabilizovaném území a s odůvodněním, že se v bezprostředním i širším okolí záměru již nachází mnoho výškových budov, žalobní námitku městské čísti Praha 4 zamítl.
„Jsem překvapen, s jakou rychlostí a zejména jakým způsobem se Městský soud v Praze s celou záležitostí vypořádal,“ uvedl místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS). „Městský soud se odchýlil od ustálené judikatury Nejvyššího správního soudu a prakticky eliminoval význam územního plánu a vymezení jednotlivých ploch s rozdílným způsobem využití a stabilizovaného území. Nechceme se smířit s tím, že existence výškových budov v Praze 4 od Vyšehradu až po Budějovickou má automaticky představovat hrozbu pro zachování dosavadního charakteru zástavby s již stabilizovanou urbanistickou strukturou v širším okolí těchto staveb.“
Praha 4 boj proti výškové budově AC Budějovická nevzdává a již připravuje kasační stížnost, kterou do dvou týdnu podá k Nejvyššímu správnímu soudu.
O tématu jsme psali například
ZDE či
ZDE nebo
ZDE a
ZDE a v dávnější minulosti pak například
ZDE a
ZDE .
Veřejné setkání zástupců městské části Praha 4 a obyvatel k proměně Kačerova přineslo mnoho podnětů na změnu či zlepšení. Připomínky byly rozděleny do jednotlivých kategorií a nyní bude probíhat jejich vyhodnocení a stanovení priorit.
Dopravní bezpečnost, stav chodníků a kvalita veřejného prostoru, k těmto tématům se obyvatelé Kačerova vyjádřili a poukázali na nedostatky, které v lokalitě jsou.
„Proběhla velmi inspirativní participace. Občané se kvalitně zapojili do diskuse a měli řadu cenných podnětů. Určitě bude nutné se věnovat lokalitě Kaštanky a náměstíčku Na Nivách, opravě komunikace Na Záhonech či Podle Kačerova a opravám některých chodníků a schodům z Pobočné do ulice V Zápolí,“ uvedl radní pro dopravu Jaroslav Míth (ODS).
Výstup ze setkání naleznete v přiloženém dokumentu.na odkazu
ZDE (PDF cca 13 MB).
AKTUALIZACE: Anketa prodloužena až do čtvrtku 8. února 2024.
Po obvodu Kavčích hor se nachází rozlehlé přírodně-rekreační území. Jeho součástí jsou mimo jiné dvě přírodní památky (Dvorecké stráně a Podolský profil), sportovní areál nebo velké psí hřiště. Jakým způsobem využíváte toto území vy? Jakým aktivitám se zde věnujete nebo byste se rádi věnovali? Co vám zde vyhovuje a nevyhovuje? Vyplněním ankety nám můžete pomoci s vizí, kam by mělo budoucí využitá území směřovat.
Na vaše názory názory se těšíme až do čtvrtku 8. února 2024 v online anketě na odkazu ZDE .
Anketa vznikla ve spolupráci městské části Praha 4 s Katedrou zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity. Magisterští studenti katedry s využitím výsledků ankety navrhnou možný charakter a funkční náplň území.
„Výstup katedry poslouží jako velmi užitečný podklad při dialogu o dlouhodobém směřování území. Kromě obyvatel okolí, městské části a hlavního města bude důležité zapojit také Českou televizi, která je v této oblasti významným pozemkovým vlastníkem,“ vysvětluje účel spolupráce místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Do proměny prostranství na Zelené lišce se mohou opět zapojit občané. Prahu 4 čeká další revitalizace a již v úterý 13. února 2024 proběhne veřejné setkání s obyvateli z okolí základních škol Poláčkovy a Horáčkovy, kde se mohou vyjádřit k plánovaným úpravám.
„Navazujeme na dříve proběhlé plánovací aktivity na Zelené lišce. Zapojili jsme do tvorby zadání žáky nejbližších základních škol – Horáčkovy a Poláčkovy – a neméně nás zajímají názory dospělých obyvatel lokality,“ říká
místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Setkání se uskuteční v úterý 13. 2. od 18:30 hod. v jídelně ZŠ Poláčkova a tématem bude návrh rozšíření a revitalizace dětského hřiště Krčská a revitalizace středového pásu obytného souboru Herálecká.
Následně vytvořený návrh realizuje na svůj náklad společnost STRABAG Real Estate v rámci finanční kontribuce za výstavbu bytových domů v sousedství Husitské teologické fakulty UK. Více informací o projektu společnosti STRABAG Real Estate se dozvíte
ZDE (informační část) a
ZDE (grafická část).
Na otázku, co by si obyvatelé Prahy 4 přáli v přírodním pásu na Kavčích horách, odpověděla anketa, uspořádaná městskou částí Praha 4. Nejvíce poptávané je rozšíření herních aktivit pro děti předškolního i školního věku, vznik místa pro pikniky a grilování s odpovídajícím zázemím a umístění cvičebních a posilovacích prvků různé náročnosti. Současně by měl být zachován relativně klidný charakter území a přírodní ráz skalních partií.
„Rád bych všem respondentům poděkoval za účast v anketě a současně upozornil na možnost zúčastnit se exkurze řešeným územím pod vedením pana docenta Matouše Jebavého z Katedry zahradní a krajinné architektury ČZU,“ zve veřejnost místostarosta pro území rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Procházka se uskuteční ve středu 21. února 2024 od 8 hodin dopoledne. Sraz je poblíž Rezidence Kavčí hory za parkem Na Pankráci. Přesné označení místa (start x cíl) ukazují červené šipky v připojeném
plánku.
„Děkujeme za všechny podněty získané v rámci ankety. Osobní kontakt s uživateli veřejných prostranství je nicméně nenahraditelný, proto budeme opravdu rádi, pokud se ke mně a mým studentům připojíte a obohatíte úvodní seznámení s řešeným územím o své zkušenosti,“ zve zájemce o tuto lokalitu
docent Jebavý.
Výsledky ankety najdete jako soubor PDF na odkazu
ZDE .
Městská část Praha 4 zve veřejnost na informační setkání k výstavbě nové trasy metra D metra a rozvoji lokality Dolní Krč.
V rámci výstavby metra D v této oblasti projde rozsáhlými úpravami i přilehlé území, a pokud vás zajímá, jaké změny v Dolní Krči nastanou, přijďte na setkání, které se uskuteční:
- ve středu 28. února 2024 od 18:15 hodin v Základní škole U Krčského lesa
Přítomni budou zástupci městské části Praha 4 a Dopravního podniku hlavního města Prahy, kteří budou odpovídat na případné dotazy.
Dovolujeme si vás upozornit na skutečnost, že z akce bude pořizován fotografický materiál/audiovizuální záznam pro zpravodajské a reportážní účely MČ Praha 4, včetně případného zveřejnění těchto fotografií/ záznamu (zde na webu, v informačním zpravodaji Tučňák a na sociálních sítích městské části).
Loni v říjnu prodiskutovala městská část Praha 4 s veřejností možnosti proměny parku Bělčická. Na základě těchto podnětů a analýz provedených přímo na místě navrhli studentky a studenti Katedry zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity možnosti, jak tento park revitalizovat.
Nyní přichází na řadu další etapa. Městská část Praha 4 pořádá
veřejné setkání, na kterém představí návrhy, ke kterým se občané budou moci vyjádřit. Uskuteční se
ve čtvrtek 7. března od 18:30 hodin v jídelně Gymnázia Postupická.
„Zpětná vazba návštěvníků parku je pro nás v této fázi velmi důležitá. Pracovníci katedry zohlední připomínky občanů a vytvoří finální koncepční výstup, který bude podkladem pro správu a revitalizaci parku ve střednědobém až dlouhodobém horizontu,“ uvedl místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Dovolujeme si vás upozornit na skutečnost, že z akce bude pořizován
fotografický materiál/audiovizuální záznam pro zpravodajské a reportážní
účely MČ Praha 4, včetně případného zveřejnění těchto fotografií/
záznamu (zde na webu, v informačním zpravodaji Tučňák a na sociálních
sítích městské části).
V návaznosti na Generel správy a regenerace veřejných prostranství dolního Podolí vzniká koncepční studie pro veřejný prostor mezi jižním průčelím Podolské vodárny a parčíkem za dětským hřištěm na Kublově. Občané teď mají možnost se s návrhem seznámit a v rámci dalšího veřejného setkání poskytnou zpětnou vazbu, která pomůže s dokončením návrhu.
Setkání proběhne v úterý 12. 3. 2024 od 18:30 v tělocvičně ZŠ Nedvědovo náměstí.
„Při představení generelu správy a regenerace veřejných prostranství dolního Podolí loni na podzim několik účastníků setkání zmínilo, že by přivítali podklady k prostudování předem. Tomuto požadavku vycházím vstříc v odkazu níže. Děkuji za Váš zájem a těším se na diskuzi,“ zve na setkání místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Koncepční materiál v rozpracovanosti je ke stažení
ZDE (soubor PDF cca 91 MB) nebo po kliknutí na obrázek níže.
Dovolujeme si vás upozornit na skutečnost, že z akce bude pořizován fotografický materiál/audiovizuální záznam pro zpravodajské a reportážní účely MČ Praha 4, včetně případného zveřejnění těchto fotografií/ záznamu (zde na webu, v informačním zpravodaji Tučňák a na sociálních sítích městské části).
Veřejné setkání a také zapojení žáků základních škol v lokalitě ukazují, jaké jsou požadavky místních obyvatel na podobu a funkci těchto veřejných prostranství. Lidé zde chtějí klidný park, příjemný k odpočinku a s hojností zeleně, herními prvky a mobiliářem, které se vzhledem hodí do tohoto místa. Požadují oddělení ploch k relaxaci, hře a cvičení od ploch, kde mohou volně běhat psi.
„Do debaty a tedy i do spolurozhodování se zapojili místní obyvatelé a navíc neuvěřitelných 210 žáků ze základních škol, za což jsem moc vděčný, protože právě děti nejlépe vědí, co na hřišti potřebují. Aktuální výsledky nám pomáhají určit priority na Zelené lišce a věřím, že zde vytvoříme skvělé místo pro volný čas,“ uvedl k výsledkům místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Výsledky z veřejného setkání budou podkladem pro další jednání mezi městskou částí Praha 4 a společností STRABAG Real Estate o možné spolupráci. Prioritou případné spolupráce je, aby došlo k výraznému kvalitativnímu zlepšení řešených veřejných prostranství, která budou uspokojovat potřeby různých skupin obyvatel čtvrti.
V
příloze naleznete podrobný souhrn výsledků ze setkání.
Dlouho očekávaná revitalizace Branického náměstí začala v úterý 19. března 2024 ráno. V první fázi bude pokácena neperspektivní zeleň, poté přijdou na řadu zemní úpravy, výstavba nové vyvýšené piazzetty z kombinovaných povrchů (mlat a žula) a pohledových schodů z Branické ulice.
„Náměstí bude nově přístupné i z přechodu přímo od Trigemy a zároveň bezbariérové,“ uvedl radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011). „Dále bude instalována přízemní vodní fontána, renovována socha Jana Husa a dosazena nová stromová a keřová vegetace včetně trvalkových záhonů.“
V západní části náměstí při ulici Ke Krči budou pod zachovanými vzrostlými stromy zrenovovány travnaté plochy pro rekreační využití. Náměstí dostane kromě kompletně nového mobiliáře i nové kombinované osvětlení s dvojí barvou světla (žlutá a bílá) a elektrickou přípojku pro pořádání kulturních a komunitních akcí.
„Hotovo by mělo být do poloviny prázdnin, tak držím palce, ať se to povede,“ dodal radní Hrdinka.
Revitalizace Branického náměstí je hlavní kontribucí společnosti Trigema.
Na základě podnětů z veřejného setkání k rozpracované koncepční studii pro park Antonína Engela a sousední sportovní a rekreační plochy byla vytvořena anketa, v níž mohou respondenti vyjádřit svůj názor na hlavní navrhované změny.
„Prostřednictvím ankety chceme dát prostor k vyjádření většímu množství návštěvníků tohoto veřejného prostranství. Výsledky ankety nám pomohou stanovit priority a promítnou se do konečného návrhu,“ vysvětluje účel ankety místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Anketu je možné vyplnit
do středy 10. dubna 2024 na odkazu
ZDE .
Městská část Praha 4 připraví koncepční studii na proměnu parku Antonína Engela v Podolí. Jako podklad poslouží výstupy ze setkání zástupců městské části s občany a výsledky z ankety.
Nejzásadnějším požadavkem je zlepšit osvětlení parku, z ankety také vychází fakt, že většina respondentů by zrušila širokou asfaltovou pěšinu, která vede středem parku. Mezi pozitivně přijatými návrhy se objevilo také zřízení kavárny či prostranství pro konání akcí.
„Aktuálně bude na základě získaných poznatků dopracována koncepční studie parku, která poslouží jako podklad při plánování postupné revitalizace parku ve střednědobém až dlouhodobém horizontu a mezitím dojde k rozšíření plochy s posilovacími stroji,“ uvedl místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Výsledky ankety jako soubor PDF ke stažení
ZDE (nebo kliknutím na obrázek níže).
Chcete se dozvědět víc o plánované revitalizaci a rozvoji údolí Kunratického potoka v úseku od krčského nádraží až do Braníka? Přijďte se s představiteli městské části Praha 4 a architekty projít v úterý 28. května 2024 od 18 hodin těmito místy a přitom prodebatovat vizi „Sportovního údolí Krč“.
Projekt nazvaný Sportovní údolí Krč zlepšuje prostupnost lokalitou podél Kunratického potoka. Navrhuje vznik nových cest, zpřístupnění břehů Kunratického potoka a jeho možný rozliv. Snaží se rozvinout i sportovní potenciál údolí.
„Výsledkem spolupráce majoritních pozemkových vlastníků, v místě působících sportovních organizací a hlavního města Praha je koncepční studie, kterou bychom nyní rádi představili veřejnosti a získali k ní zpětnou vazbu,“ uvedl místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Procházka se uskuteční v úterý 28. května 2024. Vyráží se v 18 hodin od autobusové zastávky Nádraží Krč v ulici V Podzámčí. Procházka bude ukončena kolem osmé hodiny večer na Branickém náměstí.
Debatovat můžete s architektem Filipem Tittlem z kanceláře UNIT architekti, která zpracovala koncepční studii rozvoje tohoto území, a Jakubem Sklenkou ze společnosti REFLECTA Development zastupující majoritní vlastníky pozemků v řešeném území, starostou Ondřejem Kubínem (ODS), místostarostou pro územní rozvoj a výstavbu Patrikem Opou, a zástupců sportovních oddílů, které zde působí, a Sokola Krč.
Téma k debatě:
- prostupnosti územím pro pěší i cyklisty
- revitalizaci toku a břehů Kunratického potoka
- sportovní aktivity v území a další možnosti trávení volného času
- možnosti spolupráce soukromých vlastníků pozemků, sportovních oddílů, městské části a hlavního města Prahy
Více informací o „Sportovním údolí Krč“ naleznete
ZDE . Na snímcích níže pak současný stav některých míst v lokalitě.
A pokud nám chcete pomoci s propagací této komentované procházky, tak úplně dole pod čarou je obrázek letáčku (stáhnete si pak PDF), které můžete vytisknout a někde vylepit. Samotný obrázek je pak ZDE .
Městská část Praha 4 zve na komentovanou procházku, která představí možnosti rozvíjení přírodního a rekreačního potenciálu lokalit Kavčí Hory, Dvorecké stráně a Podolský profil. V jejím průběhu budou prezentovány návrhy na úpravu oblasti vytvořené ve spolupráci s Katedrou zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity.
Cílem je najít možnosti, jak toto území oživit a poskytnout návštěvníkům místo, kde lze část trávit aktivně, ale i v klidu, a to s ohledem na zachování přírodního rázu.
„Věřím, že navrhovaná opatření přispějí ve spolupráci všech klíčových hráčů k postupnému zlepšování oblasti. Jsem rád, že se občané zajímají a zapojují do rozvoje Prahy 4 a těším se, že se opět setkáme a společně návrhy probereme,“ uvedl místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS), který se komentované procházky také zúčastní.
Vycházka se uskuteční v pondělí 17. června 2024. Start je v 18 hodin na konci parku Na Pankráci, na volném prostranství u autobusové zastávky Kavčí hory v ulici K Sídlišti (na mapce bod 1 – vpravo dole) a cíl na Podolském nábřeží v blízkosti Plaveckého stadionu (na mapce bod 2 – vlevo nahoře).
Kliknutím na obrázek přejdete do mapové aplikace Mapy.cz
Městská část Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém dnešním jednání předložený návrh smlouvy neschválila.
„Zodpovědně jsme zvažovali přínosy spolupráce s investorem pro budoucí rozvoj daného území, dočasné i trvalé vlivy stavby na nejbližší okolí, ale i možné důsledky neposkytnutí součinnosti z naší strany, zejména negativní dopady na dopravní zatížení sídliště Zelená liška v případě, že dopravní obsluha stavby ve fázi realizace i následného provozu nebude umožněna z pozemků městské části,“ uvedl místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Developer plánuje vybudovat v této lokalitě bytový dům s 254 bytovými jednotkami. Při jeho výstavbě chce využít pozemky městské části při ulici Krčská pro dopravu stavebních materiálů. Rezidence by pak měla podle záměru investora pozemky městské části využívat i nadále pro vjezd do plánovaných podzemních garáží.
Rada městské části Praha 4 dnes především vyslovila pochybnost o vhodnosti navrženého výškového řešení stavby. Rovněž míra kompenzace za poskytnutí součinnosti městské části a výše spoluúčasti investora na rozvoji území Prahy 4 nejsou podle Rady dostatečné a neodpovídají významu záměru a jeho dopadu na okolí stavby a životy nynějších obyvatel v této lokalitě.
Letecký pohled na lokalitu při křižovatce ulic Herálecká I a Pacovská – zdroj: Mapy.cz
Budoucí podoba a hlavně možnosti využití údolí Kunratického potoka byly hlavním tématem veřejného setkání, které k budoucím proměnám údolí zorganizovala městská část Praha 4. V atraktivní lokalitě v současné době působí několik sportovních oddílů s řádově tisíci členy. Údolím rovněž prochází poměrně frekventovaná cyklotrasa. Sportovní a rekreační potenciál místa dále vzroste po dokončení stanice metra linky D Nádraží Krč a rozvoji lokality u tohoto nového dopravního uzlu.
K řadě změn dojde v samotném údolí, a to v mnoha případech ještě před předpokládaným zprovozněním linky metra D. Projekt nazvaný Sportovní údolí Krč vzešel ze spolupráce majoritních pozemkových vlastníků v území a organizací, které již v místě působí nebo plánují působit. Proběhla také spolupráce s hlavním městem Prahou v rámci záměru na revitalizaci toku a břehů Kunratického potoka a využití jeho rekreačního potenciálu.
„Jedná se o velmi zajímavý projekt. Věřím, že bude přínosem pro mnohé obyvatele naší městské části. Proto jsem rád využil možnost zorganizovat komentovanou procházku údolím ve spolupráci s klíčovými aktéry v území,“ uvedl místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS). „Na procházce zazněla řada zajímavých podnětů, které můžeme využít. Všem zúčastněných zástupcům organizací a občanům moc děkuji za účast.“
Souhrn otázek účastníků procházky a odpovědí na ně naleznete na odkazu
ZDE .
Obyvatelé Prahy 4 měli možnost seznámit se na další komentované procházce s dosavadními výsledky práce na vizi dalšího směřování parku Kavčí hory a přilehlých přírodních památek Dvorecké stráně a Podolského profilu. Setkání vedl docent Matouš Jebavý, vedoucí Katedry zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity.
Účastníci procházky především kladně hodnotí především klidný přírodní ráz parku. Ocenili návrh vytvoření průhledů na hraně svahu, výsadby stromů podél cest a na vhodných místech centrální louky nebo doplnění mobiliáře. Poptáváno je „přírodní“ hřiště pro mladší i starší děti. Kladně byl přijat také návrh na využití louky v blízkosti bistra jako příležitostného letního kina nebo vytvoření naučné stezky. Účastníci naopak nepovažují za příliš vhodné další funkční zónování parku a vznik formálních rekreačně-sportovních ploch.
Účastníkům byly představeny výsledky analýz, hlavní motivy připravovaného návrhu a v neposlední řadě také poznatky z koordinačního jednání se zástupci České televize, AFK Slavoj Podolí a Odboru ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy.
Hlavním pozemkovým vlastníkem v území je Česká televize. Východní okraj řešeného území představuje územní rezervu pro dlouhodobé rozvojové plány ČT. Další plochy v majetku ČT by měly mít nadále přírodně-rekreační využití. Limitujícím faktorem rozvoje parku jsou omezené investiční možnosti České televize.
Přírodní památka Dvorecké stráně se nachází na pozemcích soukromých vlastníků, kteří s hlavním městem nespolupracují, takže ochrana a rozvoj přírodní památky jsou zde velmi obtížné.
Mnohé účastníky překvapilo, do jaké míry jsou obě přírodní památky ohroženy expanzí dřevin, které je v zájmu ochrany přírody žádoucí v prostoru přírodních památek redukovat.
Debatovalo se rovněž o horší dopravní obslužnosti a omezené parkovací kapacitě území, s nímž se potýká Česká televize a AFK Slavoj Podolí. Naproti tomu návštěvníci z blízkého okolí buď chodí do parku Kavčí hory pěšky, nebo dojíždějí na kole. Omezenou dostupnost motorovou dopravou proto vnímají spíše jako výhodu.
„Děkuji všem účastníkům za podnětnou diskusi. Zpětná vazba klíčových hráčů v území a veřejnosti bude nyní zapracována do krajinářské vize území. Ta bude hotová koncem letošního roku a poslouží jako podklad pro plánování správy a rozvoje území ve střednědobém až dlouhodobém horizontu,“ upřesnil další postup místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
ZDE je možné prohlédnout si knihu analýz.
Nejvyšší správní soud vyhověl kasační stížnosti městské části Praha 4 týkající se rozhodnutí o umístění stavby Administrativního centra Budějovická a zrušil rozsudek Městského soudu v Praze i rozhodnutí žalovaného – Odboru stavebního řádu Magistrátu hlavního města Prahy z 11. ledna 2023. Důvodem je nepřezkoumatelnost rozhodnutí žalovaného i městského soudu.
Městská část Praha 4 dlouhodobě nesouhlasí s plánem developera, společnosti OPAL REAL, vybudovat na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova výškový objekt s pěti podzemními a 19 nadzemními podlažími a s celkovou výškou 72 metrů. Tuto stavbu považuje za předimenzovanou a na daném pozemku nevhodnou. Proti záměru vystupuje a uplatňuje své námitky již od roku 2014. Protože Magistrát hlavního města Prahy umístění výškové budovy na nároží obou ulic v loňském roce pravomocně potvrdil, neměla MČ Praha 4 jinou možnost, než se pokusit zvrátit toto rozhodnutí u soudu.
„Rozhodnutí správního soudu vítám, je dobrou zprávou pro veřejnost, především pro obyvatele michelského sídliště,“ uvedl místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS). „Těší mne, že soud přijal naši argumentaci a vrací věc znovu do územního řízení.“
Žalovaný se nedostatečně vypořádal s námitkami, důkazy a argumenty opakovaně předkládanými městskou částí a nedostatečně odůvodnil své úvahy, kterého ho vedly k vydání napadeného rozhodnutí, uvádí se v rozsudku Nejvyššího správního soudu. Žalovaný se zejména neuspokojivě věnoval otázce umístění výškové stavby ve stabilizovaném území sídliště Michelská. Požadavky na posouzení stabilizovaného území a jeho limitů, které plynou z judikatury, v projednávaném případě nebyly splněny. Podle Nejvyššího správního se magistrátní odbor ani městský soud nezabývaly ani otázkou, zda stavební záměr ohledně osvětlení nenaruší pohodu bydlení v nejbližších bytových domech a zda je přiměřený okolní zástavbě.
Nyní se věc vrací k dalšímu řízení Odboru stavebního řádu pražského magistrátu, který je vázán právním názorem vysloveným Nejvyšším správním soudem.
Více o záměru na výstavbu AC Budějovická najdete
ZDE .
Zleva: architekt Vávra, starosta Kubín, místostarosta pro územní rozvoj Opa a radní pro dopravu Míth
Městská část Praha 4 zahajuje revitalizaci Nedvědova náměstí podle návrhu architekta Davida Vávry. Cílem je především zkulturnit předpolí Základní školy Nedvědovo náměstí a budovu školy urbanisticky propojit jako dominantu náměstí s parterem hlavní ulice.
„Jedná se o několik let připravovanou akci,“ uvedl starosta Ondřej Kubín (ODS). „Projekt prošel participací s žáky a učiteli základní školy, byl opakovaně projednán s veřejností a následně podle získaných podnětů částečně upraven.“
Novými úpravami parku se zdůrazní a doplní stromořadí a osa mezi budovou staré školy (pro první stupeň) a protější budovou vodárny. Park bude celý rekultivován, obnoví se v něm dětské hřiště, přibydou nové lavičky, nové povrchy z kamenné dlažby, doplněno bude i osvětlení.
Dnes si po převzetí staveniště zhotovitelem a před zahájením vlastní revitalizace místo prohlédli starosta Ondřej Kubín a místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS) společně s autorem projektu Davidem Vávrou.
Na nové podobě náměstí se shodla Komise pro územní rozvoj i výrazná většina respondentů, kteří se zúčastnili první veřejné debaty nad návrhem, a následně i účastníci ankety ke konceptu návrhu.
Starostové městských částí Praha 4 Ondřej Kubín a Praha 12 Vojtěch Kos a místostarosta městské části Praha 4 Patrik Opa v úterý 13. srpna 2024 prošli společně se senátory zvolenými na území Prahy 4 a Prahy 12 Jiřím Drahošem a Pavlem Fischerem trasu připravované naučné stezky. Ta povede podél Zátišského potoka v blízkosti hranic Prahy 4 a Prahy 12 a bude věnovaná tématu voda.
Vybudování naučné stezky, která začne u biotopového koupaliště Lhotka a skončí až na břehu Vltavy, je součástí plánované revitalizace okolí Zátišského potoka. Cílem revitalizace je zlepšení rekreačního potenciálu této lokality a zvýšení bezpečnosti pro návštěvníky.
„Hranice mezi městskými částmi v Praze jsou poměrně abstraktní a dost nejasné, a je proto skvělé, když starostové, radní i senátoři dokážou v těchto oblastech spolupracovat na společném cíli,“ uvedl starosta Ondřej Kubín (ODS).
Znáte historii a současnost Velkého háje? Navštěvujete ho někdy a zajímá vás jeho budoucnost? Přijďte na komentovanou procházku a zapojte se do diskuse o tom, jak udělat toto místo bezpečnějším a příjemnějším k aktivnímu trávení volného času.
„Velký háj je podle mého názoru neprávem poněkud opomíjená přírodně-rekreační lokalita na území naší městské části. Nachází se převážně v soukromém vlastnictví. Majitelé, potomci krčského podnikatele a velkostatkáře Tomáše Welze, mají řadu nápadů, jak podpořit rekreační potenciál samotného lesa i přilehlých nelesních pozemků ležících směrem k Jižní spojce. Pojďme o nich diskutovat a společně přispět k realizaci těch nejlepších,“ uvedl místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
Procházka za účasti zástupců majoritních pozemkových vlastníků a představitelů městské části Praha 4 se uskuteční ve čtvrtek 26. září 2024. Účastníci vyrazí v 17 hodin od autobusové zastávky Nemocnice Krč. Procházka bude ukončena přibližně v 19 hodin u autobusové zastávky Vrbova (místo srazu i ukončení procházky je na přiloženém plánku.
Městská část Praha 4 připravuje revitalizaci volnočasového areálu na Kapitolu. V plánu je například vodní hřiště, které přinese zábavu a osvěžení v letních měsících, nebo rozšíření nabídky herního a sportovního vybavení, aby zde rádi trávili volný čas návštěvníci všech generací.
Jak funguje volnočasový areál na Kapitolu v současnosti? Které změny byste nejvíce přivítali? A které byste považovali za nevhodné?
Seznamte se s prvním návrhem architektů a vyjádřete svůj názor v online anketě!
Výsledky ankety pomohou upřesnit celkovou koncepci návrhu tak, aby postupné revitalizační kroky co nejvíce zohledňovaly potřeby a požadavky návštěvníků.
Jak se můžete seznámit s návrhem?
- prohlédněte si obrázky s popisky níže v článku
- stáhněte si soubor PDF pod článkem
- v druhé polovině září si prohlédněte bannery vystavené přímo na hřišti
Anketu můžete vyplnit do 30. září 2024 na odkazu ZDE .
Celkový koncept řešení
Možná podoba hřiště s vodními tryskami
Ústředním zážitkem a hlavní herní hodnotou je zábavná hra se samotnou vodou a ochlazení v parných letních dnech. Na hřišti jsou umístěny vodní trysky, které se samy v intervalech spouští. Doplněné jsou o ve vodní hřiby a tlačné pumpy a mlžítka, které si děti pouští samy. Vodní trysky mají různé síly a tvar a vytvářejí tak pestrou vodní herní plochu.
Interaktivní vodní hřiště
Ústředním zážitkem a hlavní herní hodnotou je zábavná hra nejen s vodou ale i s herními vodními prvky za různého počasí. V nejvyšším bodě kopce je ruční kliková vodní pumpa. Děti pumpují vodu do systému nerezových korýtek, ze kterých voda pohání různé nerezové vodní herní prvky jako lopatková kola o 2 velikostech, mlýnské kolo apod. Voda z nerezových koryt stéká do betonových korýtek v terénu, kde děti mohou pokračovat ve hře s výhybkami, vodními klapkami, stavidly.
Nové herní prvky, které nabídnou herní aktivity kolem vodního hřiště po celý rok
Do prostoru kopce s vodním hřištěm navrhujeme i jiné herní aktivity pro celoroční využití. Na “kopečku”, který zachováváme, navrhujeme umístit další terénní skluzavky, herně-naučný prvek “České řeky“ s dráhami pro kuličky, zemní trampolíny a pětimístnou kolektivní houpačku. Dále bude prostor doplněn o drobné herní prvky točidla/spinnery.
Nový přístřešek
V místě stávajícího přístřešku a fitness prvků zaměřených na seniory navrhujeme výrazně prostorově větší přístřešek vybavený kruhovými piknikovými stoly se židličkami. Tento přístřešek bude poskytovat další stinné místo kryté i před případným deštěm.
Návštěvníci si zaslouží důstojné toalety
V rámci nově nového přístřešku navrhujeme maličké zázemí, pro obsloužení základních potřeb – kromě samozřejmého bezbariérového WC s přebalovacím pultem je zde možné doplnit vodu do lahve. Přístup na WC by byl zpoplatněn (SMS nebo platební kartou) Omezený vstup na toalety je prevencí vandalismu a zachování čistoty.
Hřiště se stane příjemnějším pro malé i velké návštěvníky
Kromě dosázení výrazného počtu stromů do této lokality navrhujeme rozšířit herní prostor okolo pískoviště a zvýšit počet stínících plachet. Rádi bychom do budoucna rozšířili herní aktivity v okolí o netradiční prvky pro batolata, které se na hřištích vyskytují sporadicky. Houpačka společná pro rodiče, kolotoč pro batolata, houpací hnízda, stromové domky, prvky do pískoviště jako bagr/kuchyňka, zahradní úpravy – terénní vlny.
Dlouhé skluzavky, tobogány, náročnější prolézačky oblíbené u starších dětí
Navrhujeme zapracovat do celkového návrhu rozšíření hracích ploch pro školní děti. Tuto část navrhujeme umístit do prostoru svahu stávajících svahových skluzavek. Tento svah navrhujeme upravit a doplnit terénní skluzavky a upravit svahy ve formě lezecké stěny. V navazujícím prostoru bychom rozšířili herní aktivity a fyzicky náročnější prolézací věže s tobogány.
Nové rekreačně-sportovní plochy
Uprostřed okruhu pro jízdu na skateboardu vzniknou nové sportovní plochy.
Tréninková plocha na basketbal/streetbal
V současnosti víceúčelové sportovní hřiště, na kterém je basketbalový koš, je využíváno primárně na fotbal. Jednou z možností je doplnit sportovní aktivity o samostatnou tréninkovou plochu pro streetbal.
Více workoutových a posilovacích prvků
Nabízí se možnost rozšířit stávající workoutovou sestavu o fitness prvek pro cross training, sport který v sobě kombinuje vzpírání, gymnastiku a atletiku. Samozřejmostí je doplnění prostoru pro fitness o lavičky na posezení a odložení osobních věcí.
Více stínu v horkých dnech
Uvědomujeme si, jak doslova palčivým problémem dětských hřišť, je v letních dnech nedostatek stínu. V rámci úprav hřiště doplňujeme prostor hřiště o stromy. Vysazené stromy navrhujeme ještě doplnit o stínící plachty, které budou spoluvytvářet stín na hřišti, než stromy dorostou potřebné velikosti koruny.
A na závěr zde máte slíbený soubor PDF ke stažení na odkazu ZDE .